Воронич Олексій журналіст

Пік доброї надії

ut.net.ua
12 Червня 2009, 00:00

 

Протягом першої декади червня найавторитетніші ділові часописи констатували поліпшення економічної ситуації у більшості розвинених країн. Згідно зі звітом Організації економічної співпраці та розвитку 30 економік, сукупний валовий продукт яких становить три чверті агрегованого світового ВВП, пройшли пік кризи у квітні, вперше після багатомісячного падіння продемонструвавши висхідні тенденції. Економіст, лауреат Нобелівської премії Пол Кругман вважає, що майже всі індикатори свідчать про завершення вільного падіння світової економіки.
 
Зокрема, після досягнення мінімальних позначок у березні почали оживати фондові ринки. Майже 50-відсоткове зростання котирувань аналітики пов’язують із позитивними економічними очікуваннями, зазначаючи, що найвищу динаміку показали майданчики країн, які найбільше постраждали від кризи. Традиційно вважають, що стабільне зростання світових фондових ринків є першою ознакою початку нового економічного циклу.
 
Ще одним індикатором того, що глобальна економіка досягла дна, є подорожчання нафти, зумовлене позитивними очікуваннями стосовно розвитку США, Індії та Японії, а також тримісячним зростанням промислового виробництва у Китаї (економіка Піднебесної є другою у світі за обсягами споживання палива). Так, якщо у квітні середня вартість ф’ючерса на нафту марки WTI на Нью-Йоркській біржі становила $49,9 за барель, то вже 4 червня ціна чорного золота сягнула максимуму з листопада минулого року – $68,8 за барель.
 
Оптимізму додає й ситуація на ринку праці: у травні в США зафіксовано найменшу кількість звільнень із вересня 2008-го, що дає підстави говорити про сповільнення темпів скорочення робочих місць. У квітні – травні також знизився рівень безробіття в Німеччині (на 0,2%), Росії (на 2%).
 
Експерти прогнозують економічне зростання в розвинених країнах у першій половині 2010 року, що з певним часовим лагом приведе до поліпшення ситуації в Україні. Так, очікується підвищення попиту на вітчизняну продукцію на зовнішніх ринках, а також приплив капіталу в країну. Певні позитивні сигнали щодо цього вже є: за даними НБУ, у квітні від’ємне сальдо зовнішньоторговельного балансу України зменшилося на $87 млн – до $317 млн. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій у вітчизняну економіку на 1 квітня становив $36,52 млрд у наростаючому підсумку – на 2,3% більше, ніж на початку року.