Парад передвиборчих подарунків: асфальт з парфумами та рентген зі шкарпетками

17 Липня 2012, 19:10

Так, у Харкові на одній з вулиць, де проводяться ремонтні роботи, з'явилася табличка з ім'ям народного депутата від Партії регіонів Ірини Горіної. При цьому під плакатом регіоналки підписалася районна адміністрація.

Та ж Горіна у школах Харкова роздавала подарункові сертифікати на 500 грн однієї з парфумерних мереж. Звичайно, в усіх школах на вході розміщені плакати з зображенням Горіної та символікою Партії регіонів.

Ще один регіонал Ігор Лисов, своєю чергою, роздавав виборцям запрошення на безкоштовне рентгенівське обстеження молочних залоз (мамографію).

Цього року майбутні кандидати в депутати неодноразово «задобрювали» своїх виборців отрутою для колорадських жуків. Зокрема, на Чернігівщині отруту роздавав колишній губернатор Владислав Атрошенко.

А от на Тернопільщині потенційний мажоритарник Василь Чубак у травні роздавав людям у своєму окрузі зимові шкарпетки. Загалом було роздано близько 500 пар.

Нікуди не зникли і такі форми підкупу виборців, як продуктові набори, у тому числі з гречкою, безкоштовні ліки, гроші в конвертах, картки поповнення рахунку, квитки в цирк, на концерти і нічні клуби, підгузки для породіль тощо.

Тим часом регіонали активно піаряться за державні гроші. Так, приміром, у Дніпропетровську депутати місцевих рад та активісти Партії регіонів, вдягнені в шарфи з партійною символікою, безкоштовно роздавали телевізійні тюнери малозабезпеченим громадянам.

А на Одещині місцева влада запустила проект «Народний бюджет». За кожним округом закріплені куратори, по суті потенційні кандидати в депутати, які їздять по своїх регіонах і обіцяють людям виконати будь-які їхні побажання за державні кошти. З бюджету на цю мету влада виділяє близько 4 млрд гривень.

Нагадаємо, офіційно виборча кампанія в Україні стартує 30 липня.

У Центрвиборчкомі роз'яснили, що безкоштовна роздача товарів виборцям є підкупом, однак реагувати на це ЦВК наразі не може, оскільки офіційно виборча кампанія ще не стартувала.

Втім, заступник голови ЦВК Андрій Магера не виключає кримінальної відповідальності кандидатів у народні депутати за підкуп виборців ще до початку виборчої кампанії. Він наголосив, що підкуп виборців в Україні став вже звичним явищем і з кожною виборчою кампанією набирає більших обертів.

За даними соціологічного опитування GfK Ukraine, 52% громадян заявили, що пропозиція про подарунок або гроші від кандидата не вплине на їхній вибір.

Читайте також: За місяць до офіційної виборчої кампанії агітація у розпалі