Пальне і запчастини – бойовикам, насіння – на продаж. Чим Росія «допомагає» Донбасу

18 Червня 2015, 14:04

Жоден з надісланих до України вантажів не був оформлений згідно українського та міжнародного законодавства, до жодного не були допущені представники Червоного хреста, а українським прикордонникам дають можливість лише частково ознайомитися з наповненням «путінських КамАЗів». Тиждень.ua зібрав інформацію про вміст та інциденти, які сталися з "путінськими КамАЗами", починаючи з першої колони, яка вторглася в Україну 22 серпня 2014 року.


Вміст «КамАЗів»

5 листопада 2014 року тоді ще речник РНБО Андрій Лисенко заявив, що російські автомобілі з конвою використовують не тільки для завезення на Донбас вантажів, але і для вивезення тіл загиблих у боях росіян.

«Цими ж гумконвоями вивозили вже тіла загиблих російських солдатів, офіцерів і найманців. І ці ж гумконвої доставляли сировину та деякі продукти, аби харчувати хоча б бойовиків. Тому що місцеве населення не отримує продуктів», – розповів він.

8 листопада в РНБО заявили, що під виглядом «гуманітарки» РФ завезла на Донбас тренажери для навчання терористів.

Йшлося про обладнання для облаштування полігону на окупованих територіях.

1 грудня в ОБСЄ заявили, що у складі чергового російського «гумконвою», окрім вантажівок, їхали 18 бензовозів і чотири «супроводжуючі транспортні засоби».

11 грудня представники російського МНС заявили, що новий конвой завезе до України «новорічні подарунки для дітей». Водночас, 12 грудня речник ДПСУ Олег Слободян заявив, що під час поверхневого огляду вантажу «було встановлено, що вантаж складають переважно продукти харчування, паливно-мастильні та будівельні матеріали».

16 грудня президент Петро Порошенко заявив, що паливо, яке перевозять «путінські КамАЗи» використовують для танків, а будматеріали для спорудження блокпостів.

26 січня 2015 року повторив свою заяву, однак додав, що вантажівки перевозять також зброю для терористів.

13 лютого в російському МНС повідомили, що доставлять на Донбас підручники у кількості 80 тонн. Після огляду вантажу у Держприкордонній службі заявили, що значна частина автомобілів перевозили вантаж негуманітарного характеру, а саме: 41 автомобіль – паливно-мастильні матеріали, два – типографський папір у рулонах та один – друковану продукцію невстановленого змісту. Окрім того, у Луганську цей вантаж заборонили оглянути представникам моніторингової місії ОБСЄ.

27 лютого російська сторона знову повідомила про доставку їжі та книг. Українська сторона виявила у складі конвою 41 фуру з паливно-мастильними матеріалами, зокрема 20 бензовозів. За оцінками ДПСУ, літературу перевозили лише у двох вантажівках зі 170.

14 березня інформацію про наявність бензовозів у гумконвої вдруге підтвердили в ОБСЄ.

22 березня у РФ повідомили, що новий конвой перевозитиме насіння для посівної.

2 квітня українські прикордонники виявили у «конвоях» ядохімікати. Зокрема йшлося про гербіциди та піноутворювач.

16 травня представник складу сепаратистів, де розвантажували «путінські КамАЗи» повідомив спостерігачів ОБСЄ, що вони возять запчастини до техніки бойовиків. Зокрема, таким був вміст трьох вантажівок з останнього на той момент конвою. За його словами у решті машин були борошно, пшениця, соняшникова олія і крупи, але спостерігачі не мали змоги пересвідчитися в цьому.


Наявність зброї серед вантажу

31 жовтня 2014 року у ДПСУ повідомили, що під час візуального огляду транспортних засобів одного з «конвоїв» не виявили зброї або «інших товарів військового призначення».

Водночас, про те що КамАЗи перевозять зброю неодноразово повідомляли на найвищому рівні в Україні. Зокрема, це робив президент, про що згадано вище.

17 листопада у прес-службі голови Луганської військово-цивільної адміністрації Геннадія Москаля повідомили, що сьомий російський конвой привіз до України боєприпаси.

«За інформацією місцевих жителів, які переходять на наш бік і бачили цей гумконвой на власні очі розказують, що там нічого, крім боєприпасів немає. Ані їжі, ані теплих речей, ані медикаментів немає», – зазначили в адміністрації.

24 листопада тодішній голова Донецької військово-цивільної адміністрації Олександр Кіхтенко пов’язав періоди зростання кількості обстрілів з боку бойовиків та дати входження в Україну «гумконвоїв».

1 грудня донецьке видання «Остров» з посиланням на робітника, який працював на розвантаженні КамАЗів повідомило, що у конвоях перевозять снаряди.

«Учора (30 листопада 2014 року – Ред.) у Донецьку ми розвантажували три вантажівки з гумконвою. Вони були заповнені снарядами. За роботу кожному з хлопців заплатили по 460 доларів», – сказав він.

3 лютого 2015 року про надсилання боєприпасів у «гумконвоях» повідомили у щтабі АТО. Тоді кількість обстрілів і їхня інтенсивність значно зросли.

Координатор групи «Інформаційний опір» Дмитро Тимчук 5 лютого повідомив, що бойовики під час інтенсивного наступу використовують до 150 тонн снарядів на добу. Водночас, сердній вміст одного «гумконвою РФ» складав 1000-1400 тонн.

За інформацією того ж Тимчука, основну частину боєприпасів перекидають в Україну, користуючись не гумконвоями, а іншим транспортом: зокрема залізницею (у перевезеннях задіяна російська РЖД) та вантажівках. За інформацією ІО лише з 20 по 25 квітня бойовики отримали 80 залізничних вагонів з боєприпасами, а від лютого до травня  близько 1 тис. вантажівок з таким вмістом.


Скарги на розграбунок "гуманітарки"

Про те, що навіть та частина російської «гуманітарки», яка призначена для місцевих мешканців, не доходить до них – неодноразово повідомляли як представники України, так і самі сепаратисти.

28 травня у прес-службі Москаля заявили, що насіння з російського «гумконвою» намагалися незаконно перевезти на Харківщину та продати.

Правоохоронці у Лисичанську затримали автомобіль з вісьмома мішками і сімома картонними коробками із овочевим насінням елітних сортів на суму 400 тис. грн. Під час огляду будинку водія авто виявили ще 24 тис. пакетиків із насінням, приблизна вартість яких – 430 тис. грн.

Нинішнього «голову ЛНР» Ігоря Плотницького неодноразово звинувачували у розграбунку «гуманітарки» свої ж поплічники.

29 листопада 2014, за інформацією РНБО, протистояння між різними угрупованнями бойовиків в Луганській області загострилися, зокрема й через публічні звинувачення один одного в привласненні і розкраданні вантажів, що надходять із Росії. Тоді це завершилося розправою з непідконтрольними «ЛНР» бойовиками в Антрациті.

6 травня бойовики посадили під арешт свого соратника Ігоря Костенка, який називає себе «міністром освіти Донецької народної республіки» за звинуваченням у розкраданні російської «гуманітарки».

28 квітня бойовики «казачєй сотні» «Черный ворон» зробили відеозапис, на якому повідомили, що угруповання Плотницького готується знищити їхній підрозділ, а «атаман» їх зрадив. Зокрема, бойовик цього угруповання «Кєша» заявив, що Плотницький розграбовує усю російську «гуманітарку» для Луганська.

Люди на Донбасі через відсутність очікуваної «допомоги від РФ» неодноразово виходили на мітинги.

Читайте також: Мітинги в окупації: на Донбасі вимагають грошей «у хунти», а в Криму благоустрою.


Інциденти з конвоями

У лютому 2015 року повідомлялося, що «путінські КамАЗи» спричинили вибух на Донецькому казенкому заводі хімвиробів.

23 березня стало відомо, що вантажний КамАЗ «гумконвою» МНС Росії зіткнувся з «Газеллю» на Ставропіллі, внаслідок чого трьох осіб з травмами доставили в лікарню.

25 квітня бойовики заявили про розстріл колони з російською «гуманітаркою», після того як вона виїхала прямо на український блокпост. Після цього у «ДНР» почали «розслідування інциденту».

9 червня колона КамАЗів знову потрапила у ДТП. Цього разу у Воронезькій області. В одної з вантажівок лопнуло колесо, а водій пізно відреагував і спробував натиснути на гальма. За інерцією КамАЗ вдарив три вантажівки, які перебували перед ним. В результаті цього зіткнення п'ятеро людей отримали травми різного ступеня тяжкості.