Опозиція подала до Ради свій законопроект про вибори

20 Жовтня 2011, 10:09

Як повідомляє «Коммерсант-Украина» у матеріалі «Депутаты не упускают возможности выдвинуться»,  цей законопроект підписали відразу дев'ять авторів – представники фракцій «БЮТ-Батьківщина», «Наша Україна-Народна самооборона» (НУНС) і депутатської групи «Реформи заради майбутнього».

Цей документ є єдиною альтернативою так званому «президентському законопроекту», розробленому Мінюстом за дорученням Віктора Януковича і внесеному до Ради представниками парламентської більшості.

Документ передбачає проведення виборів за системою відкритих регіональних списків – модифікованій пропорційній системі, де виборці можуть віддавати переваги не лише партіям, але окремим кандидатам, зареєстрованим в їх окрузі. Таким чином виборець дістає можливість впливати на черговість кандидатів в партійному списку. Цей механізм «стимулює загальнодержавний характер політичних партій», стверджують автори законопроекту у пояснювальній записці.

Автори нового проекту зазначають, що «документ розроблений на підставі проекту Виборчого кодексу (реєстраційний номер 4234-1)», який було відхилено парламентом 4 жовтня.

Відповідно до регламенту цей законопроект розглядатиметься парламентом разом з президентським. Враховуючи це, в опозиції не плекають надій на успіх своєї ініціативи.

«Було б дуже сумнівно сподіватися на те, що більшість ухвалить наш проект. Проте ми не могли не виступити з цією законодавчою ініціативою, адже якщо ми критикуємо проект влади, то повинні запропонувати альтернативу», – пояснив один з авторів документу Павло Жебрівський (НУНС).

Водночас, депутат більшості Володимир Олійник (Партія регіонів) не виключає, що частина ініціатив опозиційного законопроекту можуть бути внесені до президентського.

«Закон про вибори має бути цілісним, системним. А якщо ми об'єднуватимемо два проекти, це може спричинити неприпустимі зміни…Якщо будуть якісь розумні речі, що не руйнують суть нашого документу, чом би їх не прийняти. Але коли йдеться про ключові норми, то нехай вони їх у своєму документі захищають», – сказав Олійник. 

Нагадаємо, у червні Міністерство юстиції передало законопроект "Про вибори народних депутатів" "Венеціанській комісії", Міжнародному фонду виборчих систем (IFES) і БДІПЛ для проведення його експертизи.

Винесений на громадське обговорення проект закону передбачає, що вибори депутатів Ради здійснюються за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою, відповідно до якої половина кількісного складу Ради обирається за пропорційною системою в загальнодержавному виборчому окрузі за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій, а інша половина обирається за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.Ним також передбачено підвищення прохідного бар'єра з 3 до 5%. Чергові вибори Ради повинні відбутися 28 жовтня 2012 року

Венеціанська комісія висловила критику щодо деяких статей законопроекту.