Омбудсмен зробила заяву до річниці обміну

29 Грудня 2020, 09:59

Рівно рік тому, 29 грудня 2019 року, на підконтрольну уряду України територію повернулося 76 громадян, у тому числі 12 військовослужбовців, які перебували у полоні на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Українська омбудсмен Людмила Денісова зробила заяву, що продовжує роботу задля звільнення українців, які перебувають у незаконному ув’язненні в Росії та на окупованих територіях Донбасу. Про це 29 грудня йдеться у заяві Офісу Уповноваженої Верховної Ради з прав людини.

 

«Наразі в катівнях окупанта на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей залишаються 251 громадянин України. Їх звільнення є надважливим завданням усіх залучених компетентних органів до цього процесу. Продовжуватиму свою роботу задля звільнення наших співгромадян, які перебувають у незаконному ув’язненні країни-окупанта РФ та закликаю міжнародну спільноту діяти разом у цьому напрямі, аби пришвидшити їхнє повернення до мирного життя», – зазначила омбудсмен.

 

Денісова пояснила, що протягом року до неї надходили звернення від звільнених громадян щодо сприяння в забезпеченні їхнього соціального захисту.

 

«Мною були направлені звернення до прем’єр-міністра України щодо законодавчого врегулювання питання встановлення статусу та правового захисту осіб, які були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України та віцепрем'єр-міністра, міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України щодо необхідності формування переліку суб’єктів надання медичних та реабілітаційних послуг, яким відшкодовуватимуться витрати за надані звільненим особам послуги, а також забезпечення права усіх незаконно позбавлених свободи осіб на отримання ними медичної та психологічної реабілітації після звільнення», – написала омбудсмен.

 

Нагадаємо, що Святошинський райсуд розглядає справу проти п’яти колишніх бійців спецпідрозділу "Беркут": Павла Аброськіна, Сергія Зінченка, Олександра Маринченка, Сергія Тамтури та Олега Янішевського. Їм інкримінують перевищення службових повноважень, незаконне поводження зі зброєю, умисне вбивство та завдання тілесних ушкоджень активістам Майдану. Однак засідання у цій справі зупинилися рік тому, 29 грудня 2019 року.

 

29 грудня Київ передав на обмін до ОРДЛО колишніх беркутівців, які є підозрюваними у справі про розстріли на Інститутській.

 

8 лютого 2020 року двох обвинувачених у розстрілах Майдану колишніх співробітників спецпідрозділу "Беркут" Олександра Маринченка та Сергія Тамтуру, яких раніше передали на окуповані території у межах обміну, повернули до Києва. 

 

Під час засідання 20 жовтня суд вирішив оголосити в розшук трьох колишніх беркутівців –  Зінченка, Амброськіна та Янишевського. Троє обвинувачених досі перебувають на територіх тимчасово окупованого Донбасу.