Олександр Мотиль: хоча регіонали і називають себе професіоналами, насправді вони є глибоко провінційними політиками

17 Грудня 2012, 12:18

«По-перше, режим Януковича загалом і його команда регіоналів, зокрема, відомі своїм невисоким IQ…З такої точки зору укладення угоди з Fenosа не має дивувати: це норма, а не відхилення від норми.

По-друге, цілком можливо, що деякі агентства фактично перевірили Сарда Бонвеї і знали, що він самозванець, але забули сказати Каськіву  чи послали записку, що загубилась. В будь-якому разі винна некомпетентність регіоналів і бюрократична фрагментація. Незважаючи на претензію регіоналів на професіоналізм, ці хлопці є глибоко провінційними політиками, які є майстрами крадіжок і шахрайства в політиці….До того ж надмірна централізація величезної влади в менш ніж професійних руках президента Януковича не неочікувано фрагментувала і розділила державну бюрократію і ускладнює роботу її різних установ, котрі націлені на виконання наказів султана. Янукович думає, що якщо він керує усіма, то усі робитимуть те, що він їм накаже робити. Насправді вони нічого не робитимуть, доки він їм не скаже», – пише експерт.

Два інші сценарії, на його думку, могли бути цілеспрямовано продуманими певними особами чи то зсередини країни, ти то з-за кордону.

«По-третє, цілком можливо, що інші агентства,  точно знали, ким є Сарда Бонвеї, але вирішили не говорити Каськіву, Азарову і Бойку. Авторитарні режими завжди характеризуються дикою конкуренцією еліти за  корисність для боса, і винуватцем може бути якийсь міністр, олігарх, або клан, що хоче отримати посаду прем'єр-міністра. Якщо це так, то нещадна боротьба може означати, що еліта регіоналів тріщить по швах.

По-четверте, той факт, що скандал, таким чином, ускладнює і підриває зусилля всього режиму Януковича з пошуку альтернативи російському газу передбачає, що причетними могли бути російський «Газпром» або служби безпеки», – вважає Мотиль. 

Нагадаємо, 26 листопада урядовий портал повідомив про підписання угоди про співпрацю і створення консорціуму з будівництва терміналу для регазифікації скрапленого газу (LNG-терміналу) в Одеській області між держпідприємством LNG-термінал та іспанською фірмою Enagas SA.

Повідомлялося, що відповідний документ підписали глава Держінвестпроекту Владислав Каськів і генеральний директор із зовнішніх зв'язків Gas Natural Fenosa (материнська група фірми Enagas) Джорді Гарсіа Табернеро.

На наступний же день агентство Reuters розповсюдило заяву іспанської Gas Natural про те, що компанія "не підписувала жодних контрактів з інвестицій у LNG-термінал в Україні, також не очолює ніякого консорціуму для будівництва такого терміналу, і навіть не вивчає таку можливість".

У самому Держінвестпроекті заявили, що вважають появу згаданих повідомлень "через технічні неузгодження, незалежні від української сторони".

Згодом куратор держпроекту Віталій Дем'янюк розповів, що особа, яка підписувала договір від імені іспанської компанії, є комерційним представником інтересів Gas Natural.

Однак 6 грудня журналісти за результатами проведеного розслідування заявили, що Бонвехі є лижним інструктором, одруженим на українці, і права підписувати цей документ не мав.

Для розслідування цього інциденту створена міжвідомча комісія, яку очолив в.о. першого віце-прем’єра Валерій Хорошковський.