Нинішня сесія Ради відзначилася “мовною битвою”, схваленням корупції у держзакупівлях та двома кодексами

6 Липня 2012, 16:33

Найрезонанснішим став закон про засади державної мовної політики, що передбачає встановлення офіційного використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких поширена ця мова. Опозиція заявила, що закон був прийнятий із порушенням процедури, що підтверджує і стенограма засідання ВР.

Голова ВР Володимир Литвин 6 липня заявив, що закон не може бути направлений на підпис президенту через те, що був прийнятий з порушеннями.

Читайте також: Закон про мови: регіонали-«безпрєдєльщики» не помічають безпомічних опозиціонерів

Після скандального голосування у різних регіонах України розпочалися акції протесту, а спікер Литвин та віце-спікер Микола Томенко подали у відставку. Провладна парламентська більшість тим часом змінила процедуру обрання та звільнення голови парламенту, змінивши її з таємної процедури на відкрите голосування більшістю депутатів від конституційного складу парламенту. ёВодночас «регіонали» оскаржили процедуру таємного обрання спікера Ради у Конституційному суді.

Під час 10-ї сесії Верховною Радою були ухвалені Митний та Кримінально-процесуальний кодекси.

КПК парламент  прийняв в ніч із 12 на 13 квітня. Опозиція також заявляє, що він був ухвалений з порушеннями. Думки експертів щодо нового КПК розділилися: одні його розкритикували, інші ж заявили, що враховано найбільш значущі рекомендації, зроблені в ході консультацій українських органів влади з експертами Ради Європи. Зазначимо, що досі Україна жила за КПК, який був прийнятий ще 1961 року.

Читайте також: Кримінально-політичний кодекс

Перед запланованими на жовтень парламентськими виборами депутати знову повернулися до питання скасування недоторканності.

У червні Рада включила до порядку денного і направила до КС, як того вимагає процедура, проект опозиції, що передбачає зняття імунітету не тільки з депутатів, але і з президента та суддів. 5 липня Рада направила до КС проект більшості. У ньому йдеться про обмеження лише депутатської недоторканності. 

Ще один резонансний закон – про податок розкіш – відкладено. Рада включила до порядку денного поточної сесії 4 законопроекти, які передбачають введення податку на розкіш. Однак голосування за них були перенесені.

У Європі привітали прийняття парламентом  закону про громадські об'єднання. Він передбачає, що реєстрація громадських об'єднань проводиться безкоштовно. Крім того, обмежуються підстави для відмови в їх реєстрації і скорочуються терміни реєстрації до 7 днів. Закон також знімає обмеження в діяльності організації за територіальною ознакою, таким чином, громадські організації не будуть ділитися на місцеві, всеукраїнські та міжнародні.

5 червня Рада розглянула одіозний законопроект про гарантії виконання рішень судів, який передбачав скасування пільг для «чорнобильців», «афганців» та ще кількох категорій громадян. При цьому перед голосуванням депутати вилучили з документа скандальний розділ щодо повноважень Кабміну встановлювати порядок і обсяг компенсацій пільговикам.

Крім того, депутати більшості ухвалили закон, згідно з яким державні підприємства отримують можливість проводити державні закупівлі за скороченою процедурою. Опозиція заявляє, що «ідеться про легалізацію безконтрольного розкрадання 250 мільярдів гривень державних коштів, які не фіксуватимуться навіть у «Віснику державних закупівель».

Під час десятої сесії Рада  підвищила мінімальний вік жінок для вступу в шлюб з 17 до 18 років, повністю заборонила куріння у громадських місцях, та посилила  відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян. Відтепер за неправдиве «замінування» можна потрапити до в'язниці на 6 років. Також збільшено штрафи за порушення правил руху через залізничні переїзди та перевезень пасажирів автомобільним транспортом.

Рада також визначила порядок приватизації шахт та прийняла закон, яким дозволила дітям шахтарів поза конкурсом вступати до вищих навчальних закладів.

Парламент також  ухвалив закон про морські порти. Він дозволяє оренду чи концесію портових причалів строком до 49 років, також передбачає можливість продажу на конкурсних засадах цілісних майнових комплексів держпідприємств і 100% публічних АТ, створених в процесі корпоратизації підрозділів держпідприємств – морських портів. 55 депутатів вже оскаржили його у КС.

Як заявив сьогодні під час закриття десятої сесії Ради шостого скликання перший заступник голови Верховної Ради Адам Мартинюк, за цю сесію було підписано і введено в дію 1289 законодавчих актів.

На розгляді в комітетах нині знаходяться близько 1 тис. законопроектів, більше 130 з них є на стадії підготовки до другого читання.