НОВИНИ

«Регіонали» хочуть узаконити російську мову у половині областей

Народні депутати від Партії регіонів Сергій Ківалов та Вадим Колесніченко зареєстрували у Верховній Раді законопроект “Про засади державної мовної політики”, що передбачає використання регіональних мов або мов меншин нарівні з державною.

В законопроекті зазначається, що державною мовою України є українська.

До регіональних мов або мов меншин України, згідно з законопроектом, віднесені російська, білоруська, болгарська, вірменська, гагаузька, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська, кримчацька мови.

Даним законопроектом передбачається, що на території України гарантується вільне використання регіональних мов. В ньому зазначається, що за рішенням місцевої ради чи за результатами збору підписів в окремих випадках, такі заходи можуть застосовуватися до мови, регіональна мовна група якої складає менше 10% населення відповідної території. Чисельність регіональної мовної групи на певній території визначається на підставі даних Всеукраїнського перепису населення про мовний склад населення у розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

В пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що у разі прийняття документу, російська мова стане регіональною в 13 адміністративно-територіальних одиницях України (з 27-ми) – у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях, АР Крим та м. Києві й Севастополі; кримськотатарська – в АР Крим, угорська – в Закарпатській області, румунська – в Чернівецькій. Інші мови традиційних національних меншин України отримають захист в менших адміністративно-територіальних одиницях.

Автори законопроекту пропонують передбачити офіційну публікацію актів вищих органів державної влади українською та російською мовами, регіональними або мовами нацменшин. При цьому держава зобов'язується гарантувати жителям певної території надання адмінпослуг не тільки державною українською мовою, а й регіональною або мовою нацменшин.

В документі також зазначається, що паспорт громадянина України і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються державною мовою і, поруч, за вибором громадянина, однією з регіональних мов або мов меншин України.

Відповідно до законопроекту, судочинство в Україні у цивільних, господарських, адміністративних і кримінальних справах здійснюється державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова, за клопотанням сторони процесу суди можуть здійснювати провадження цією регіональною мовою.

Стаття 20 законопроекту встановлює, що громадянам України гарантується право отримання освіти державною мовою і регіональними мовами або мовами меншин (в межах території, на якій поширена регіональна мова).

Телерадіоорганізації України можуть на власний розсуд мовити державною мовою, регіональними мовами або мовами меншин, мовами міжнародного спілкування тощо.

Мова друкованих засобів масової інформації визначається їх засновниками відповідно до установчих документів.

Згідно з документом, українська мова залишиться виключно єдиною мовою Збройних Сил України та інших військових формувань.

Як відомо, Партія регіонів неодноразово намагалася прирівняти російську мову до державної. Наразі російська має статус регіональної в Луганській та Харківській областях, а також у Севастополі. Рішення про надання статусу регіональної російській мові в Запоріжжі було відмінено прокуратурою.

Нагадаємо, народний депутат України (фракція НУ-НС) В'ячеслав Кириленко зареєстрував законопроект "Про заборону звуження сфери використання української мови", яким пропонує заборонити звуження сфери застосування української мови шляхом недопущення ухвалення місцевою владою рішень про порядок використання мов.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.