Майкл Бініон журналіст, дописувач The Times

Невизначене майбутнє британської монархії

Світ
27 Березня 2024, 11:38

У короля Чарльза рак. Кілька тижнів тому британський монарх, який править усього два роки, із 73-літнього віку, повідомив, що лікується від раку й на цей час скасовує візити та не виконує королівських обов’язків. Подробиці, де саме виявлено рак і на якій стадії, не оголошували.

Країну шокувала заява короля. Народ поставився до його хвороби з глибоким співчуттям: до Букінгемського палацу надійшли сотні тисяч листівок з побажаннями одужати. Коментатори хвалять короля за сміливе рішення поділитися з народом. Монарх прагнув таким чином підтримати інших хворих на рак. Чарльз уже місяць не з’являється на публіці й переїхав до заміського будинку, але регулярно їздить на лікування в Лондон. Він і далі щотижня зустрічається з прем’єр-міністром Ріші Сунаком і, кажуть, не відмовився від покладеної на монарха паперової роботи.

Рак короля з’явився у важкий для британської монархії час. У січні Кетрін, дружина його сина Вільяма, мала серйозну операцію на шлунку й уже понад два місяці відсутня в публічному житті. Спочатку оголосили, що операція не пов’язана з раком, але потім у приголомшливому відеозверненні принцеса повідомила нації, що виявлено ракові клітини й вона також отримує профілактичне лікування від раку. Вона сказала, що чекала, щоби повідомити цю важку новину своїм трьом дітям, і висловила співчуття всім, хто страждає від цієї хвороби.

Її заява викликала потік скорботи й співчуття. Кетрін також поклала край шаленим спекуляціям про її хворобу та її відсутність, і чимало людей звинуватило медіа й соціальні мережі в цькуванні принцеси. Тепер вони наполягають, що їй слід надати приватність, на яку вона заслуговує, щоб одужати.

Читайте також: «Зломлена країна». Чому британці пригнічені станом справ у Сполученому Королівстві та чи готові змінити керівну партію

Через її відсутність ширилися абсурдні історії (переважно в соцмережах), що Кейт набридло виконувати королівські обов’язки й вона планувала зректися престолу. Подейкували також, що вона хоче розлучитися з принцом Вільямом. Поповзли навіть лиховісні чутки, що принцеса Кейт померла. Кажуть, королівська родина була дуже обурена плітками, а пресслужба палацу — розгублена, бо не знала, як реагувати на теорії змови. Кетрін сама спробувала розвіяти підозри, опублікувавши свою фотографію з трьома дітьми, де вони всі усміхнені й щасливі.

На жаль, світлина, навпаки, спричинила шквал нових спекуляцій і критики, бо професійні фотографи одразу помітили, що її доволі незграбно заретушовано й оброблено. Скидалося на те, що вона фейкова, провідні агентства британської преси вилучили її і відмовилися публікувати. Ще ніколи не було випадків, коли преса не хотіла публікувати фотографію від королівської родини. Газети поцікавилися, чому їм запропонували несправжній знімок і які тривожні новини приховує принцеса. За кілька днів Кейт визнала, що сама обробила фотографію, і перепросила, пояснивши, що хотіла лише покращити її і що нічого не приховує.

Ще за кілька днів вона, вочевидь, вирішила, що час показатися на публіці й подалася з Вільямом на закупи неподалік Віндзорського замку. Обоє здавалися неформальними й спокійними. Звісно, покупці в крамницях упізнавали їх, знімали й викладали фотографії. Видавалося, що принцеса відновилася після операції, і спекуляції були безглуздими. Але пізніше вона оприлюднила інформацію про свій стан у приголомшливому відео.

Утім, королівська родина однаково заледве пристосовується до сучасних обставин. Двоє членів родини зганьбилися й упали в немилість народу. Брата короля принца Ендрю звинувачують у стосунках з неповнолітньою в Америці на тлі його дружби з Епштайном — мільйонером, якого було засуджено за сексуальні злочини і який укоротив собі віку. Ендрю не визнає провини, але виплатив кругленьку суму жінці, яка його звинувачує. Оскільки громадськість засуджує його поведінку, він усунувся від публічних заходів. Молодший син короля принц Гаррі теж відійшов від сім’ї після шлюбу з Меґан Маркл і феєричної сварки подружжя з королем і братом Вільямом. Принц Гаррі емігрував у Каліфорнію та написав злісну книжку, у якій звинуватив королівську родину в расизмі й поганому ставленні до нього і його дружини. За останні два роки він приїжджав у Велику Британію лише на один день. Його поведінкою громадськість теж обурена, а Меґан Маркл вважають егоїсткою і шкідницею.

У нещодавньому інтерв’ю колишній президент США Трамп заявив, що коли виграє на наступних виборах, може відмовити принцу Гаррі в праві мешкати в Америці, позаяк у заяві на візу той не зазначив, що раніше епізодично вживав наркотики. Таке зізнання принц зробив у своїй злісній книжці. Якщо його справді вишлють зі США, це буде ганьба королівської родини й усієї Британії.

Читайте також: Скандал на шкоду монархії: які наслідки може мати публікація мемуарів принца Гаррі

Коли стільки членів королівської родини не може з’являтися на публіці й виконувати церемонійні обов’язки, чимало уваги прикуто до королеви Камілли — другої дружини короля, з якою він одружився після смерті принцеси Діани і яка тривалий час не мала популярності, адже крутила з Чарльзом роман, коли той був чоловіком Діани. Однак Каміллі вдалося завоювати любов народу. Вона віддано підтримує Чарльза й нині відіграє важливу роль в усіх королівських візитах і заходах.

Згідно з опитуваннями, монархія досі достатньо популярна в Британії. Члени королівської родини не мають політичної влади, проте лишаються вельми впливовими і вважаються символом державності та єдності Сполученого Королівства. З огляду на 70-літнє правління королеви Єлизавети II (найдовше в британській історії) Чарльз зійшов на престол у пенсійному віці. Його короновано найпізніше серед усіх монархів, і його правління, імовірно, буде коротким. Чарльз добре пристосовується до нового статусу, але через рак постає питання про його роль і стан здоров’я.

За сучасної доби приватність королівської родини становить велику проблему. Майже кожний рух відстежують у соцмережах на тлі втручання в усі сфери життя й публікацій фотографій. Унаслідок цього члени родини зазнають тиску й наполягають на своєму праві не розголошувати подробиці нинішніх проблем зі здоров’ям та операцій. Але проблема в тому, що такі прохання лише підживлюють безвідповідальні спекуляції. Соціальні мережі стали платформою численних теорій змови.

Велика Британія не планує ставати республікою. Монархія слугує їй загальносвітовою рекламою і дає суттєві доходи завдяки туризму.

Король також досі очолює Співдружність Націй — неформальну асоціацію 56 держав, більшість яких були британськими колоніями. Серед них такі великі країни, як Індія, Пакистан і Канада. Кілька Карибських держав кажуть, що не хочуть мати британського короля за офіційного главу держави, але Австралія та Канада, для яких він досі король, не раз відкладали референдум про перехід на республіканську форму правління.

Перш ніж зійти на престол, король заявив, що прагне модернізувати й скоротити монархію. Чимало далеких родичів уже не вважаються королівськими особами й живуть як звичайні громадяни. Однак на основних членів родини, які й далі виконують конституційні та церемонійні обов’язки, чекають непрості роки. Чи витримає монархія випробування й чи буде в ній сенс до наступного століття?