Польсько-німецьке турне Ріші Сунака: новий поштовх для безпеки Європи та України

Світ
24 Квітня 2024, 16:54

23 квітня премʼєр-міністр Великої Британії Ріші Сунак разом із Генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом відвідали Варшаву, де британський політик оголосив про найбільший пакет військової допомоги Україні від Лондона з початку повномасштабного вторгнення. Сьогодні, 24 квітня, Сунак уже в Берліні, де на цей візит також покладають великі надії. Який вплив матимуть ці зустрічі на посилення європейської безпеки в умовах поглиблення агресії Росії як на полі бою в Україні, так і гібридними методами в країнах ЄС?

З новими силами проти «осі зла»

«Ми вступаємо в історичний період, коли конкуренція між країнами значно загострилася. Вісь авторитарних держав з відмінними від наших цінностями, як-от Росія, Іран, Північна Корея та Китай, стає все більш наполегливою», — зазначив у своїй промові на одній із військових баз у Варшаві 23 квітня премʼєр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.

З огляду на ці фактори, але не тільки, британський премʼєр-міністр під час перебування у Варшаві оголосив про два важливі рішення свого уряду. По-перше, Сунак озвучив плани збільшити військові витрати з нинішнього рівня 2,3 % до 2,5 % ВВП 2030 року. По-друге, оголосив про найбільший від початку повномасштабного вторгнення пакет військової допомоги Україні на суму пів мільярда фунтів (отже, разом із попередніми пакетами за цей рік британська допомога досягла 3 мільярдів фунтів стерлінгів).

Як оголосив британський премʼєр, до пакету входитиме:

— 400 транспортних засобів;

— 4 мільйони боєприпасів;

— 60 катерів і морських рейдових суден;

— засоби протиповітряної оборони, а також високоточні ракети Storm Shadow.

Питання підвищення витрат на оборону нині важливе не лише для партнерів Сполученого Королівства на Заході, а й у межах передвиборчих політичних дебатів у цій країні. Уряд Ріші Сунака вже раніше брав на себе зобовʼязання досягти цільового показника 2,5 %, «щойно дозволять економічні умови», однак тоді прем’єр-міністр відмовлявся називати конкретну дату. Тепер же, коли на Велику Британію чекають місцеві вибори вже в травні, а також загальні вибори пізніше цього року, а Консервативна партія Сунака повинна подолати значний дефіцит голосів, щоб перемогти, посилення оборони Сполученого Королівства постало як частина передвиборчих дебатів. Раніше цього місяця лідер лейбористів Кір Стармер, чия партія має перевагу над консерваторами майже на 20 %, пообіцяв витрачати 2,5 % ВВП на оборону, «коли дозволять умови». Окрім того, Стармер також раніше наголосив, що його прихильність до британської ядерної програми «непохитна», що контрастує з його попередником Джеремі Корбіном, але віддзеркалює сучасні безпекові дискусії в країні.

Інвестиції в оборону не менш етичні, ніж в екологію

«Немає нічого більш етичного, ніж захист нашого способу життя від тих, хто йому загрожує», — також зазначив у своїй промові у Варшаві Ріші Сунак. За цим формулюванням криється ще одна спроба розвинути й посилити оборонну промисловість. Як пише британська The Times, у спільній заяві, спрямованій на посилення підтримки оборонної промисловості Великої Британії, Королівська Скарбниця та Інвестиційна асоціація 23 квітня також заявили, що інвестиції в озброєння повністю сумісні з так званими ESG-інвестиціями. ESG-інвестиції, або інвестиції з урахуванням екологічних, соціальних і управлінських факторів (англ. investment according to environmental, social and governance factors — Ред.), є «загальним терміном для позначення тенденції, яка призвела до того, що десятки мільярдів фунтів стерлінгів спрямовують у фонди, які описуються як етичні або стійкі», — пише видання. Оголосивши про те, що оборонні інвестиції відтепер також є частиною цього кластера, Сунак намагається заохотити інвестиції приватного сектору в оборонне виробництво і про це також зазначив під час свого перебування у Варшаві.

Читайте також: Європейська безпека: хто і як готовий протистояти Москві?

У Польщі медіа порівнюють візит Ріші Сунака з візитом американського президента Джо Байдена на початку повномасштабного вторгнення. «Для прем’єр-міністра Ріші Сунака поїздка на Віслу — це підтримка надії українців, що воюють. Адже важливі не жести, як-от зустріч з британськими солдатами, чи загальні декларації, а конкретика. Важливо, коли така допомога надходить», — пише Rzeczpospolita. Видання припускає, що кризова ситуація на фронті також призвела до «мобілізації європейських країн, щоб знову зробити ставку на вільну Україну, завдяки жорсткій політиці лідерів кількох країн, зокрема Франції, Великої Британії та Польщі».

Rzeczpospolita також відзначає, якою істотною є британська військова допомога й для самої Польщі. «Нині британські солдати захищають польське небо, кілька сотень з них також є навколо Сувалкського коридору на полігоні в присілку Бемово Піске. Прем’єр-міністр Ріші Сунак під час своєї першої особистої зустрічі з главою польського уряду Дональдом Туском оголосив про розгортання ескадрильї винищувачів RAF Typhoon у Польщі наступного року в межах операції “Повітряна поліція” і відрядження 16 тисяч військовослужбовців», — пише видання.

Новий розділ в оборонному партнерстві Лондона й Берліна

Сьогодні ж, 24 квітня, Ріші Сунак прибув до Берліна. В офіційному пресрелізі, опублікованому на сайті британського уряду, зазначається, що в Берліні Ріші Сунак зустрінеться з канцлером Олафом Шольцем, щоб «поглибити оборонну й безпекову співпрацю» між Сполученим Королівством та ФРН. На першому етапі країни оголосять про плани спільної розробки дистанційно керованих 155-міліметрових гаубиць на колісному ходу (RCH 155), які будуть встановлені на бронетранспортерах Boxer. У пресрелізі зазначено, що таке виробництво створить сотні робочих місць у Великій Британії та Німеччині, а також забезпечить збройні сили «переможним потенціалом для майбутніх наземних війн».

Ріші Сунак та Олаф Шольц у Берліні 24 квітня 2024 року

«Сьогодні ми відкриваємо нову главу в наших відносинах, яка зробить нас безпечнішими й успішними. У цей небезпечний для світу момент Велика Британія і Німеччина стоять пліч-о-пліч, щоб зберегти безпеку та процвітання вдома й на всьому континенті», — зазначив британський премʼєр-міністр.

Німеччина й Велика Британія є найбільшими економіками Європи. Для Лондона Берлін є найбільшим торговельним партнером на континенті, тож чимало уваги під час візиту буде присвячено також економічній співпраці.

Видання politico.eu зазначає, що під час першого за півтора року премʼєрства візиту Ріші Сунака до Німеччини канцлер Олаф Шольц «вимагатиме чітких гарантій щодо британських оборонних витрат після десятиліть реальних скорочень». Збройні зобовʼязання Німеччини щодо України нині, як пише видання, майже вдвічі перевищують британські, і «Шольц останніми місяцями взяв за звичку закликати своїх європейських сусідів аналогічно збільшити внески у вогневу міць континенту».

Цього року Німеччина обіцяє досягти потрібного порогу витрат 2 % ВВП на оборону. Однак минулого року Берлін витратив лише 1,5 %, попри збільшення оборонного бюджету на 9 % до $66,8 млрд. З огляду на це експерти сумніваються, що Німеччина таки зможе подолати цю необхідну планку вже цього року.

У коментарі Al Jazeera директор Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI) Ден Сміт припустив, що така зміна малоймовірна для Берліна цього року: «Це означало б збільшення військових витрат більш ніж на третину за один рік, а для такої країни, як Німеччина, це не дуже ймовірна перспектива».

Пресконференція двох європейських лідерів відбулася 24 квітня по обіді. «Ми взяли на себе зобовʼязання створити нові рамки для нашої оборонної співпраці, і ми негайно розширюємо наше промислове співробітництво», — заявив присутнім журналістам Сунак, як цитує Reuters. «І разом ми будемо продовжувати надавати непохитну підтримку нашим українським друзям, як ви сказали, стільки, скільки буде потрібно».

Канцлера Шольца вкотре запитали про постачання дальнобійних ракет Taurus Україні, однак він знову ж таки відкинув цю можливість, заявивши, що «жодна інша країна не поставила стільки оборонних систем, скільки Німеччина, але щодо Taurus його думка не зміниться.