Майкл Бініон журналіст, дописувач The Times

Скандал на шкоду монархії: які наслідки може мати публікація мемуарів принца Гаррі

Світ
16 Січня 2023, 16:39

У 12 років хлопчик дізнається, що його розлучена з батьком мати загинула в автокатастрофі. Він переживає травму й шок, а тут іще й батько одружується зі своєю давньою коханкою. Хлопчик росте разом зі старшим братом, але між ними наростає суперництво. Зрештою хлопчик одружується з розлученою метискою з Америки, яка погано ладнає з рештою королівської родини. Після численних сварок і пристрастей він із дружиною покидає Британію й вирушає у вигнання в США, лишивши позаду негатив і злість.

Звучить, як сумна історія сімейних колотнеч. Та вона стає ще сумнішою і значно більш сенсаційною, коли додати, що батько того хлопця — король Сполученого Королівства. Навколо призабутої драми — рішення молодшого сина короля Чарльза, принца Гаррі, і його дружини-американки Меґан відмовитися від королівських обов’язків й жити в Каліфорнії як звичайні громадяни — знову спалахнув скандал, позаяк справа набула нового резонансу. У своїй щойно опублікованій книзі Гаррі робить гучні звинувачення на адресу королівської родини, зокрема заявляє, що нинішня королева Камілла навмисне зливала британській пресі негативні історії про нього і його дружину, аби поліпшити свої позиції. Окрім того, Гаррі стверджує, що його брат Вільям сильно вдарив його, збивши з ніг, під час сварки щодо поведінки Меґан. Свого батька Гаррі звинувачує в прохолодному ставленні й нарікає, що той не допомагав синові впоратися з травмою після смерті Діани. І ще Гаррі вкотре звинуватив королівську родину в расизмі, а британських журналістів — у загибелі Діани в автокатастрофі в Парижі 1997 року.

У розлогому телевізійному інтерв’ю, спрямованому насамперед проти британської преси, добре видно, що принц обурений та ображений. За його словами, Букінгемський палац годував таблоїди побрехеньками про нього й Меґан. Він зажадав від своїх рідних вибачень за те, як вони до нього ставилися, адже інакше, як він вважає, примирення між ними неможливе. Гаррі відкинув звинувачення про те, що Меґан, яка, вийшовши за нього заміж, стала герцогинею Сассекською, нібито знущалася з членів королівської родини. Ці брехні «підкидало» пресі анонімне джерело з палацу, отримавши дозвіл від високопоставлених членів родини, вважає Гаррі.

Читайте також: «Тиранія інтимності»

Перекладена одразу різними мовами книжка Гаррі вмить стала бестселером. До всього, в Іспанії її випадково виклали на полиці передчасно, і скандальна інформація просочилася в пресу відразу після зізнань Гаррі й Меґан у шестисерійному фільмі на Нетфліксі, який чимало британців вважають чи не свідомою спробою знищити монархію. Гаррі всюди повторює свої звинувачення і багато розповідає про власні страждання і психологічні проблеми. Окрім того, він поділився, що коли служив у британській армії пілотом гелікоптера ще до шлюбу, убив 25 талібів в Афганістані. Він порівняв їх із «шаховими фігурами», яких треба було прибрати з дошки.

Це зізнання неабияк розлютило генералів, солдатів і посадовців у сфері оборони. Вони пояснюють, що військові ніколи не повідомляють про кількість своїх жертв. Гаррі зробив себе мішенню для ісламістських екстремістів і наразив на небезпеку королівську родину.

Ані король, ані жодний інший член королівської родини поки не відповів на звинувачення Гаррі. Та всім очевидно, що вони розлючені й переймаються тим, що скандал надзвичайно згубний для монархії. Нині саме добігли кінця 100 днів правління короля Чарльза, і загалом впорався він непогано — його популярність зростає. У першому зверненні до нації у вересні, після смерті своєї матері королеви Єлизавети, він сказав, що любить синів. Однак у книжці Гаррі розповідає, що віч-на-віч батько попросив їх: «Прошу вас, хлопці, не ускладнюйте мені життя в останні роки». Також Гаррі ділиться, що вони з Вільямом благали батька не одружуватися з Каміллою з огляду на давній скандальний зв’язок із нею за життя Діани.

Більшість британців розлючені: вони вважають Гаррі егоїстичною й бездушною людиною, яка прагне помститися королівській родині. Багатьом прикро, що він озвучив звинувачення публічно. Принца зневажають за страдницькі жалісні зізнання, які лише виставляють його глибоко ображеною людиною, позаяк очевидно, що Гаррі прагне завдати якнайбільшої шкоди сім’ї, яку полишив у Британії. Він звинуватив пресу в неповазі до його приватності, та більшості людей ці закиди видаються лицемірними. У своїй книжці, написаній письменником-привидом, і в численних інтерв’ю він неодноразово розкривав таємниці особистих сварок і розмов, звинувачував батька і брата, порушуючи приватність усієї королівської родини, включно зі своєю. Наприклад, розповів, що втратив цноту зі старшою жінкою (імені її не назвав) на галявині за пабом. Також він зізнався, що курив марихуану і вживав кокаїн, а це нелегальні наркотики. Британці здебільшого вважають, що це принизливі й непотрібні плітки, що псують авторитет королівської родини.

Читайте також: “Королева заслуговує на краще”. Що британські ЗМІ пишуть про скандал із Гаррі та Меган Маркл

Гаррі визнав, що потребував професійної допомоги, горюючи за матір’ю, та, схоже, у нинішніх заявах керується передусім заздрістю до брата й образою на батька, який назвав сина «запасним», коли той народився, — ще одним спадкоємцем, який стане королем, якщо з Вільямом щось трапиться. Головною темою книжки Гаррі, яка так і називається «Spare» (Запасний), є образа, що для Вільяма робилося все, а для нього — нічого. Він навіть скаржиться, що в дитинстві мав меншу й гіршу, ніж у старшого брата, кімнату в замку Балморал, коли вони їздили туди до королеви.

То чи ж справді цей скандал зашкодить монархії? У короткочасній перспективі йдеться тільки про образу й приниження. Однак громадськість вважає мовчання Букінгемського палацу й небажання короля й королеви коментувати ситуацію мудрою й гідною відповіддю. Власне, вередливою дитячою поведінкою Гаррі однаково обурені представники різних поколінь у Великій Британії. Наразі немає руху за скасування монархії чи перетворення Британії на республіку. Дехто сподівався на примирення й возз’єднання королівської родини, коли Гаррі й Меґан відвідали похорон королеви Єлизавети. Однак, судячи з прохолодних відносин між братами (це добре помітно у кадрах, що транслювалися на телебаченні) і подальшого шквалу звинувачень від Гаррі, очевидно, що примирення годі очікувати.

Яке ж майбутнє у Гаррі з дружною? Він заробив грубі гроші на своїй книжці й серіалі на Нетфліксі, через що йому закидають використання своєї відомої родини для прибутку. Однак тепер, коли він озвучив усі претензії, додати вже нічого. Навіть у США люди вже втомлюються від цього скандалу. Більшість коментаторів пророкують подружжю самотнє й невеселе майбутнє. Меґан любить експлуатувати свою славу для підтримки благочинних проєктів, як-от робота для молоді або боротьба з расизмом, і Гаррі міг би допомагати дружині. Проте обоє вони більше не належать до британської королівської родини, тому не можуть популяризувати свою діяльність як королівські особи. Ба більше, чимало британців закликають їх відмовитися від титулів герцогів Сассекських або радять королю позбавити їх цих титулів. Також британці переважно сходяться на тому, що не варто запрошувати Гаррі й Меґан на заплановану на травень коронацію Чарльза.

Багатьох засмучує, що ситуація так швидко вийшла з-під контролю після весілля Гаррі 2018 року. Адже люди переважно раділи, так би мовити, «свіжій крові» — новій відкритості сучасної монархії. Британці тішилися, що Гаррі одружується з темношкірою жінкою, адже це перегукувалося з тенденціями в країні. Однак усі подальші звинувачення королівської родини в расизмі й чутки про знущання американки, якій набридли королівські ритуали і яка ніяк не могла змиритися зі своєю новою роллю, розвіяли ті надії. Так само як король Едуард VIII, який 1936 року зрікся престолу заради одруження з розлученою американкою, Гаррі й Меґан вірогідно проживуть усе життя у вигнанні.

Позначки: