Найбільше критики від Європи Україна почула через Тимошенко та корупцію

28 Вересня 2011, 15:33

Так, 9 червня Європарламент прийняв резолюцію, у якій засудив дії української влади стосовно опозиціонерів, зокрема Тимошенко.

Міжнародні громадські організації заговорили про згортання демократії в Україні, а європейські політики навіть попередили президента Віктора Януковича про наслідки негативних тенденцій в Україні, зокрема, дій української влади, які «є авторитарними за своєю природою».

Згодом хвилю критики і закликів до звільнення викликав арешт екс-прем’єра, судовий процес над якою зараз вийшов на фінішну пряму. Зокрема, в Європарламенті підозрюють, що Янукович грає у подвійну гру з ЄС , проголошуючи європейський курс і в той же час саботує його в плані порушення демократії в справі Тимошенко.

Крім того, європейська громадськість занепокоєна станом свободи слова в Україні. Так, поки президент Янукович запевняє, що в українських засобах масової інформації йде відкрита дискусія, Європейська федерація журналістів разом із постійним доповідачем зі свободи ЗМІ комітету ПАРЄ з культури, науки й освіти висловили свою стурбованість забезпеченням свободи слова в Україні.

За даними Інституту масової інформації, у цьому році було зареєстровано понад 80 випадків порушень, що стосувалися діяльності журналістів.

Коментуючи ситуацію із проведенням реформ в Україні, одними з основних проблем називали залежні суди та неефективну боротьбу з корупцією.

Так, наприкінці травня група держав з протидії корупції Ради Європи (GRECO) на своєму засіданні в Страсбурзі під головуванням Драго Коса відзначила провал України в плані законодавчого забезпечення боротьби з корупцією та невідповідність європейським стандартам боротьби з корупцією за 13 напрямами.

Вже 8 червня Янукович схвалив закон про протидію корупції. Він зазначив, що при цьому було враховано пропозиції міжнародних організацій, зокрема Групи держав проти корупції (GRECO). А 1 вересня Янукович створив Національний антикорупційний комітет, який сам і очолив.

У свою чергу посол Франції в Україні Жак Фор відзначав, що перешкодою залученню іноземних інвестицій в Україну є «незрозуміла» позиція Митниці, податкових органів, а також неналежне дотримання в Україні прав інтелектуальної власності, права патентів і стимулювання подібних неправових дій з боку органів юстиції.

Надзвичайний і повноважний посол ФРН Ганс-Юрґен Гаймзьот в інтерв’ю українському виданню 28 вересня заявив, що не бачить прогресу в боротьбі з корупцією в Україні. 

Бурхливу критику викликав також ухвалений нещодавно закон про біометричні паспорти. За словами ряду політиків та організацій, зокрема ООН, цей закон стимулюватиме корупцію в Україні.

Ще одним пунктом, щодо якого Європпа висловлювала своє занепокоєння, є виборче законодавсто. Днями ПАРЄ висловило надію, що в ході реформи виборчої системи в Україні будуть враховані пропозиції Ради Європи зокрема, що стосуються забезпечення прав опозиції.

Втім, як зазначили у Комітеті виборців України, враховані робочою групою зміни до виборчого законодавства, запропоновані Венеціанською комісією, є лише косметичними.

Додамо, що у травневій доповіді Європолу про загрозу організованої злочинності ЄС відзначалося, що відміна віз з Україною і низкою інших східних сусідів може призвести до посилення впливу організованих злочинних груп цих країн у Євросоюзі.

Нещодавно зазначалося, що невдоволення європейських спецслужб низькою ефективністю протидії наркотрафіку в Україні призвело до скорочення спільних спецоперацій. При цьому повідомлялося, що європейські спецслужби не впевнені у главі СБУ Валерієві Хорошковському.