НОВИНИ

Арешт Тимошенко сколихнув Європу

Арешт екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко викликав стурбованість та критику з боку політиків Європи та правозахисних організацій.

Зокрема, обурення висловив президент Європарламенту Єжи Бузек, державний міністр в Міністерстві закордонних справ Німеччини Вернер Хойер, Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, Президент Європейської народної партії Вільфред Мартенс, Міністерство закордонних справ Польщі та Франції, депутат німецького парламенту Віола фон Крамон, правозахисна організація Freedom House, Світовий Конґрес Українців, а також чимало інших депутатів та політиків.

Державний міністр в Міністерстві закордонних справ Німеччини Вернер Хойер зазначив, що уряд Німеччини детально спостерігає за судовим процесом в Києві і сумнівається, що дії суду є об’єктивними.

Президент Європейської народної партії Вільфред Мартенс заявив, що арешт Тимошенко свідчить про повернення до радянського авторитаризму.

«Я не здивований тим, що сьогодні суд постановив заарештувати Юлію Тимошенко. Вже протягом місяців абсолютно зрозуміло, що режим Януковича веде політично-вмотивовану судову справу. Мотив очевидний: позбавитись основної перешкоди на шляху повернення до авторитаризму в радянському стилі. Сьогодні Україна стала до нього ще на крок ближчою», - наголосив президент ЄНП.

«Я закликаю Віктора Януковича негайно припинити цю ганьбу – терпіння Європи вже досягло межі», - додав Мартенс.

Президент Європарламенту Єжи Бузек у своєму Twitter написав:

«Я стривожений новинами про рішення суду затримати колишнього прем’єр-міністра Тимошенко. Контекст та умови створюють стурбованість щодо політичної природи цього рішення, а також щодо застосування верховенства права в Україні», - заявив Бузек.

Президент Європарламенту зазначив, що нещодавно висловлював свою стурбованість лідерам України щодо вибірковості кримінального переслідування Тимошенко та інших колишніх урядовців.

«Я закликаю Україну дотримуватися принципів та спільних цінностей, які визначають наші відносини, і є сутністю «Східного партнерства», - наголосив він.

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт переконаний, що події навколо судового процесу проти Тимошенко зашкодять міжнародному іміджу України.

«Судовий процес проти Юлії Тимошенко в Україні - це ганебний спектакль. Він завдає серйозної шкоди великій країні», - наголосив Більдт.

Міністерство закордонних справ Франції у своїй заяві пообіцяло продовжуватимуть уважно стежити за ситуацією з Тимошенко.

«Франція глибоко стурбована арештом Тимошенко. У нас викликають сумніви мотиви цього судового процессу. Зокрема, нам здається, що не було забезпечено право на захист», - зазначають у МЗС Франції.

«Як ми неодноразово наголошували, повага до верховенства права є ключовим елементом побудови партнерства між Францією, Європейським Союзом та Україною», - наголошується у заяві.

Польща, яка зараз головує в ЄС, назвала арешт Тимошенко «поспішною та радикальною» мірою.

«Ми висловлюємо заклопотаність у зв'язку з рішенням Печерського районного суду в Києві заарештувати Юлію Тимошенко. Ми вважаємо, що це - надто поспішний і радикальний запобіжний захід до колишнього прем'єр-міністра за недотримання судових процедур», - йдеться в заяві МЗС Польщі.

МЗС Польщі пообіцяло «взятина себе обговорення цього питання як з партнерами по ЄС, зокрема з Верховним представником ЄС Кетрін Ештон, так і з політичними лідерами - президентом Віктором Януковичем і міністром закордонних справ Костянтином Грищенком».

Депутат німецького парламенту Віола фон Крамон у своєму інтерв’ю Deutsche Welle сказала, що у відповідь на недемократичні кроки української влади Європа може застосувати санкції.

«Кожен, хто останнім часом стежив за повідомленнями з України, бачить, що йдеться не лише про Тимошенко, а про кількох членів колишнього уряду. Це дуже небезпечний розвиток подій. Не може бути так, що ця вибіркова юстиція в Україні призводить до появи сконструйованих справ - тобто справ, які обвинувачення розробляє з метою посадити за ґрати певних політиків. Так не повинно бути!» - заявила пані Крамон.

Вона також спрогнозувала можливий розвиток стосунків між Україною та ЄС: «Які наслідки матиме нинішній випадок? Я дуже сподіваюся, що це, звичайно, призведе до санкцій. Тобто буде сказано, якщо ви (Україна – прим. ред.) не зможете довести, що це (судовий процес – прим. ред.) відбувається без порушень, то, можливо, не буде переговорів з якихось питань. Я б цього дуже хотіла. Але це питання до чиновників у Брюсселі, які займаються цим».

Правозахисна організація Freedom House закликала негайного звільнити Тимошенко.

«Ми завжди дотримувались думки, що судова кампанія проти Тимошенко є зловживанням юридичними процедурами для тиску на опозиційних політиків», - заявив президент FreedomHouseДевід Креймер.

«Останні події перетворили цю ситуацію з абсурдної на обурливу, та зміцнили враження, що чинна адміністрація займається вибірковим переслідуванням Тимошенко, щоб змусити її замовкнути», - вважає він.

Freedom House зазначає, що «сам процес (над Тимошенко) був затьмарений серйозними порушеннями процедури».

Із обурливою заявою через арешт Тимошенко звернувся і Світовий Конґрес Українців.

«Арешт колишнього Прем’єр-міністра та основного опозиційного лідера під час судового процесу, який широко розцінюється як політично мотивований, є серйозним кроком назад для владних структур України. Зважаючи на роль України як представника Європи у виконанні таких зобов’язань, як нинішнє головування в Комітеті міністрів Ради Європи,проведення в наступному році Євро-2012 та головування в 2013 р. в Організації з безпеки та співробітництва в Європі, для владних структур є критичним негайно звільнити Юлію Тимошенко і виконувати свої міжнародні зобов’язання, а також припинити ведення політично вмотивованих кримінальних справ," – заявив президент Світового Конґресу Українців Евген Чолій.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.