Нафтогаз заявив про готовність відкликати нові позови проти Газпрому за умови довгострокового контракту

6 Грудня 2019, 19:40

НАК "Нафтогаз України" готовий відкликати новий позов проти російського "Газпрому", якщо сторони укладуть довгостроковий контракт щодо транзиту газу і якщо компанії буде компенсовано невиконання Газпромом своїх зобов’язань за поточними контрактами. Про це у п'ятницю, 6 грудня, повідомив виконавчий директор НАК Юрій Вітренко у Facebook.

 

"Щоб продемонструвати свою конструктивність, ми сказали, що ми готові розглядати можливість отримати газ від Газпрому у рахунок погашення заборгованості за рішенням минулого Стокгольмського арбітражу (3 млрд доларів)", – зазначив Вітренко.

 

За його словами, НАК "Нафтогаз України" готовий відкликати новий позов проти "Газпрому".

 

"Ми також готові відкликати свої позовні вимоги у новому арбітражі, але тільки якщо буде укладений довгостроковий контракт на транзит, який буде покривати всі витрати, і якщо Нафтогазу буде компенсовано невиконання Газпромом своїх зобов’язань за поточними контрактами", – наголосив виконавчий директор.

 

Як повідомлялося, НАК "Нафтогаз" виграла одну із апеляцій, поданих російським Газпромом на рішення Стокгольмського арбітражу.

 

Україна відкидає пропозицію Росії подовжити контракт на транзит російського газу в Європу на рік, оскільки «це може бути тільки новий контракт, тільки за європейськими правилами».

 

14 листопада президент РФ Владімір Путін заявив, що Росія готова укласти угоду щодо транзиту газу з Україною за зниженими цінами на 20-25%.

 

У позові до Газпрому Нафтогаз вимагає переглянути транзитний тариф з 13 березня 2018 року до закінчення контракту – 1 січня 2020 року. У Нафтогазі кажуть, що наразі тариф не відповідає рівню на європейському ринку. Нафтогаз вимагає 11,8 млрд доларів – різницю між тим, що Україна отримала за транзит, і що мала б отримати за переглянутими тарифами, оскільки Газпром нові тарифи застосовувати відмовився. При цьому, право вимагати перегляд тарифу передбачене у транзитному контракті.

 

У Нафтогазі прогнозують, що у разі припинення транзиту російського газу територією України падіння українського ВВП може становити до 0,7% за результатами 2020 року.

 

18 листопада Газпром направив за підписом голови правління Олексія Міллера на адресу Нафтогазу офіційну пропозицію щодо продовження терміну дії наявного контракту або укладення нового договору про транзит газу через територію України терміном на один рік з урахуванням прогнозного попиту європейських покупців на газ на 2020 рік. У пропозиції зазначається, що необхідними умовами є відмова обох сторін від усіх взаємних претензій у Міжнародному арбітражі й припинення всіх судових розглядів. Крім того, серед умов перераховано: скасування рішення Антимонопольного комітету України про накладення на Газпром штрафу за нібито порушення економічної конкуренції; відкликання клопотання Нафтогазу про ініціювання Європейською Комісією розслідування проти російської компанії.

 

Щоб постачати до Європи газ в обхід України, Росія хоче запустити газогони «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу РФ постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські послуги з транзиту. «Північний потік-2» пролягатиме через води Росії, Фінляндії, Швеції, Німеччини та Данії.