НОВИНИ

Повна перемога. Шведський суд відхилив апеляцію Газпрому в суперечці з Нафтогазом

Рішення не може бути оскаржене.

НАК «Нафтогаз» виграла одну із апеляцій, поданих російським Газпромом на рішення Стокгольмського арбітражу. Про це повідомив виконавчий директор НАК «Нафтогаз» Юрій Вітренко у Facebook у середу, 27 листопада.

 

«Ми виграли апеляцію по першій скарзі Газпрому на рішення Стокгольмського арбітражу», - повідомив він та пообіцяв розкрити деталі згодом.

 

 

Як повідомляє «Економічна правда» з посиланням на прес-реліз Апеляційного суду округу Свеа у Швеції, справа стосується контракту на поставку газу.

 

«Згідно із сьогоднішнім рішенням, вимога Газпрому відхилена. У зв’язку з цим рішення арбітражного суду не може бути скасовано. Апеляційний суд не виявив порушень з боку арбітражу в ході розгляду», – ідеться в повідомленні. Рішення суду не може бути оскаржене.

 

Згодом Вітренко у Facebook уточнив:

 

  1. Апеляційний суд відхиляє скаргу Газпрому;
  2. Газпром має компенсувати Нафтогазу витрати на судовий процес у розмірі 1 021 774,26 євро та 1 650 000 грн, з яких мільйон – юридичні витрати, і платити відсотки у відповідності до Секції 6 Акту про відсотки на ці дві вищезазначені суми з моменту винесення рішення суду і до моменту здійснення оплати;
  3. Апеляційний суд відхиляє запит Газпрому на компенсацію витрат на судовий процес;
  4. Апеляційний суд відхиляє звернення Газпрому про секретність.

 

Як повідомляв Вітренко перед початком слухань по апеляції, перша скарга Газпрому стосується рішення арбітражу, яке обнулило зобов'язання Нафтогазу з положенням контракту «бери або плати». Завдяки цьому рішенню, Україна не повинна платити Росії близько 80 млрд доларів.

 

Як відомо, зараз російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія ще не уклали. З цього приводу у Брюсселі триває низка тристоронніх перемовин Україна-Росія-Євросоюз. Чергова тристороння технічна зустріч має відбутися 29 листопада.

 

Україна відкидає пропозицію Росії подовжити контракт на транзит російського газу в Європу на рік, оскільки «це може бути тільки новий контракт, тільки за європейськими правилами».

 

14 листопада президент РФ Владімір Путін заявив, що Росія готова укласти угоду щодо транзиту газу з Україною за зниженими цінами на 20-25%.

 

У позові до Газпрому Нафтогаз вимагає переглянути транзитний тариф з 13 березня 2018 року до закінчення контракту - 1 січня 2020 року. У Нафтогазі кажуть, що наразі тариф не відповідає рівню на європейському ринку. Нафтогаз вимагає 11,8 млрд доларів – різницю між тим, що Україна отримала за транзит, і що мала б отримати за переглянутими тарифами, оскільки Газпром нові тарифи застосовувати відмовився. При цьому, право вимагати перегляд тарифу передбачене у транзитному контракті.

 

У Нафтогазі прогнозують, що у разі припинення транзиту російського газу територією України падіння українського ВВП може становити до 0,7% за результатами 2020 року.

 

18 листопада Газпром направив за підписом голови правління Олексія Міллера на адресу Нафтогазу офіційну пропозицію щодо продовження терміну дії наявного контракту або укладення нового договору про транзит газу через територію України терміном на один рік з урахуванням прогнозного попиту європейських покупців на газ на 2020 рік. У пропозиції зазначається, що необхідними умовами є відмова обох сторін від усіх взаємних претензій у Міжнародному арбітражі й припинення всіх судових розглядів. Крім того, серед умов перераховано: скасування рішення Антимонопольного комітету України про накладення на Газпром штрафу за нібито порушення економічної конкуренції; відкликання клопотання Нафтогазу про ініціювання Європейською Комісією розслідування проти російської компанії.

 

Щоб постачати до Європи газ в обхід України, Росія хоче запустити газогони «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу РФ постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські послуги з транзиту. «Північний потік-2» пролягатиме через води Росії, Фінляндії, Швеції, Німеччини та Данії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.