Міжнародні агентства фіксують падіння економічних показників Росії

28 Січня 2015, 19:10

Moody's

У грудні Moody's погіршило оцінку динаміки ВВП Російської Федерації на наступні два роки. На думку експертів Moody's, російська економіка скоротиться на 5,5% в 2015 році і на 3% – в 2016 році.

Крім того, агентство почало перегляд рейтингів таких банків, як "Сбєрбанк", "ВТБ", "Альфа-банк", "Газпромбанк", "Росбанк", ІНГ банк ("Євразія"), ФК "Відкриття", Банк "Санкт-Петербург", "Зеніт-банк", "Промсвязьбанк", Банк "Відродження", "Зовнішекономбанк", "Россельхозбанк, Банк "Інтеза", банк "Центр-Інвест", а також Агентства з іпотечного житлового страхування (АІЖК).

Згодом агенство знизило рейтинг "Газпрому" до Baa2, прогноз – негативний. 

Також знизило довгострокові рейтинги трьох кредитних інститутів Росії – Сбербанку, Внєшекономбанку і Агентства з іпотечного житлового кредитування. 

Fund for Peace

У грудні Американський Фонд Миру у черговий раз склав рейтинг найбільш нестабільних країн світу. Рівень стабільності в Росії був оцінений експертами як "дуже небезпечний", зайнявши в рейтингу 85-е місце.

Найнестабільнішою державою світу укладачі рейтингу назвали Південний Судан. Раніше цю позицію протягом шести років утримувала Сомалі.

Експерти фонду присвоюють місце в рейтингу, грунтуючись на індексі загрози розпаду держави (Fragile States Index, або FSI).

Індекс, у свою чергу, обчислюється з урахуванням багатьох даних, у тому числі, оцінюється ситуація з правами людини в цій країні, якість публічних послуг, розподіл багатств і кількість біженців у різних країнах світу.

Fitch

Ще у грудні минулого року Fitch пророкувало Росії рецесію.

10 січня Fitch оголосило про зниження кредитного рейтингу Росії з BBB до BBB – з "негативним" прогнозом.

Серед фінансових інститутів, яких торкнулися зміни, – Московский кредитный банк, банк "Санкт-Петербург", банк "Зенит", Челиндбанк, Росевробанк, "Локо-банк", Примсоцбанк, Новосибирский Социальный-Коммерческий банк "Левобережный", Совкомбанк, "Тинькофф – Кредитные системы", "СДМ-банк", Азиатско-Тихоокеанский банк "Абсолют-банк", "Еврофинанс Моснарбанк", Быстробанк, "СКБ-банк" Экспобанк, "Спурт-банк", Первобанк, Уралтрансбанк.

Серед основних причин свого рішення агентство назвало "економічну рецесію, істотне збільшення витрат на консолідація боргу, різке знецінення рубля, закриття оптових ринків фінансування, складну ситуацію з ліквідністю і зростання інфляції в Росії. Експерти Fitch прогнозують, що скорочення російського ВВП у 2015 році може скласти 2,8 %. Причому вони не виключають, що погіршити ситуацію можуть посилення санкцій відносно Москви, зниження цін на енергоносії та прискорення відтоку капіталу із країни.

Пізніше Fitch знизило довгострокові рейтинги 30 російських банків.

Standard & poor's

У січні S&P знизило кредитний рейтинг Росії. Своє рішення агентство пояснювало в тому числі "різким зниженням" гнучкості грошово-кредитної політики. При цьому Standard & poor's повідомляло про 50% імовірності зниження рейтингу протягом найближчих 90 днів. До цього довгострокові і короткострокові суверенні рейтинги в іноземній валюті перебували на рівні "BBB-/A-3", в національній валюті – на рівні "BBB/A-2". У жовтні 2014 року агентство підтвердило суверенний рейтинг Росії за запозиченнями в іноземній валюті на рівні ВВВ – c "негативним" прогнозом.

У той час S&P вважає досить високою ймовірність перегляду рейтингів російської компанії "Роснефть". 

У Кремлі зниження рейтингу вважають заангажованим.

Prosperity Index-2014

У Prosperity Index-2014, який уклав британський аналітичний центр Legatum Institute, Росія показала найгіршу динаміку серед європейських. Вона втратила одразу 7 пунктів, опинившись на 68 місці.

Усього у переліку 142 країни. Серед критеріїв, які брали до уваги дослідники – економіка, бізнес та можливості, управління, освіта, охорона здоров’я, безпека, особисті свободи та соціальний капітал.

Індекс економічної свободи

Наприкінці січня Росія зайняла 143 місце в оновленій версії рейтингу "Індекс економічної свободи", опустившись за рік на три позиції. Про це йдеться в рейтингу.

Експерти фонду Heritage Foundation позитивно оцінили вжиті російською владою заходи з оптимізації податкової системи (за цим показником Росія стабільно входить в TOP-50) і зниження адміністративного тиску на бізнес (за цим показником Росія піднялася відразу з 78 на 40 місце), так що загальна оцінка країни зросла на 0,2 пункту – з 51,9 до 52,1.

Однак цього приросту не вистачило навіть для того, щоб утриматися на колишньому місці.

У новій версії рейтингу Росія опустилася з 140 на 143 місце, поступившись Бурунді, Коморським островам, Мальдівським островам і Сан-Томе і Прінсіпі, але обійшовши Гвінею.

Піднятися в рейтингу не дозволило погіршення становища із захистом прав власності та зростання присутності держави в економіці.