Наталя Петринська заступник головного редактора

Між небом і землею

ut.net.ua
7 Грудня 2007, 00:00

Відповідно, на «периферії» набирає обертів іпотечне кредитування. За даними опитаних «ТИЖНЕМ» експертів, у нинішньому році за темпами іпотечних кредитів до десятки лідерів увійшли Тернопіль, Донецьк, Миколаїв та Вінниця. Фінансисти прогнозують зростання кредитування західних та південних регіонів країни, при цьому більшу частину кредитів видаватимуть на придбання квартир у новобудовах. І це закономірно, адже первинний ринок житла в регіонах стає популярнішим, незважаючи на ризик фінансових махінацій на кшталт столичної «Еліти-центру». До речі, інвестиції в регіональну нерухомість вкладають не лише місцеві ділки, а й київські підприємці, мотивуючи подібні інвестиції дефіцитом столичної землі та спрощеною системою отримання дозвільних документів у провінції. 

Вище й нижче середини
Окрім столиці, активним будівництвом нового житла можуть похвалитися Рівненська, Івано-Франківська, Донецька та Севастопольська області. За даними агентств нерухомості, середньозважена вартість квадратного метру в обласних центрах України в третьому кварталі 2007 року становить 1555 дол. Лише в Києві, Одесі, та Севастополі вартість «квадрату» перевищує цей показник, в інших містах вона нижча зазначеної цифри.
 
Найбільші темпи зростання вартості квадратного метру зафіксовані в Херсоні (15,8%), місцеві ріелтори пояснюють пожвавлення збільшенням обсягу інвестиційного придбання житла та розвитком курортного потенціалу регіону. Слідом за Херсоном, за темпами подорожчання лідирують Запоріжжя (13,3%), Донецьк (11,3%) та Івано-Франківськ (10,2%).
Особливо вирізняється «стаханівськими» темпами колишній Станіслав. Івано-Франківськ буквально перетворився на величезний будівельний майданчик, де зводиться не менше 60 житлових об’єктів. Шалений попит на нове житло у місті пояснюється гострим дефіцитом на вторинному ринку та щорічним припливом коштів «заробітчан». чинник «заробітчанства» дуже впливає на ринок нерухомості в регіонах. В Україні чимало міст із низьким рівнем доходів населення, проте ціни на квартири становлять чималенькі суми, адже в них вкладають гроші наші «гастарбайтери».
 
Значне зниження цін демонструє Чернігів (8,2%). Фактично це єдиний регіон з високим показником зниження вартості квадратного метру. Експерти вважають, це пов’язано з низкою причин. По-перше, за останні роки місто активно розбудовується, тому пропозиція на ринку первинного житла перевищує попит. По-друге, місцеві забудовники та ріелтори намагалися максимально підвищити ціни за зразком «столичних» колег. Проте, низька платоспроможність населення звела цю спробу нанівець. По-третє, чимало жителів Чернігова, працюючи в столиці, продають власні квартири, щоб купити у кредит омріяні київські метри.
 
За Черніговом з відривом, але також у «мінусі», розташувалися Хмельницький (1,4%) та Черкаси (1,0%). Ріелтори вважають, що це тимчасове «сезонне» зниження, й до зими у цих регіонах намітиться тенденція до незначного здорожчання квартир. [31]
 Найвищі темпи росту будівництва - Івано-Франківську та Севастополі
Хедлайнери та аутсайдери
Нині найдешевше житло у Луганську та Кіровограді. Вартість квадратного метру ледь перевищує 800 дол. Така ситуація пов’язана з низькими економічними показниками регіону, проте, як вже зазначалося, в «депресивних» областях тенденцією є поступове зростання цін у зв’язку зі значним попитом наслення.
 
Найдорожчими квадратними метрами, окрім столиці, звичайно, славиться «перлина біля моря», місто Одеса. Високі ціни тут зумовлені портовим та курортним статусом міста, нормальним рівнем заробітної плати місцевих жителів та інвестиціями бізнесменів з інших регіонів.
Однак, навіть низький, за сучасними мірками, рівень цін здебільшого малодосяжний для «маленького» українця. Вартість житла змушує навіть вкрай урбанізованих громадян розглядати можливість переселення за межі міста, оскільки там можна звести пристойний будинок за ціною 1-кімнатної квартири. Тому ріелтори прогнозують, що високі ціни в багатоповерхівках зумовлять справжній котеджний бум та стрімке зростання вартості землі в регіонах.
 
НАЙДОРОЖЧІ КВАДРАТИ

П’ятирічка міст України з найвищою середньою вартістю житла

1 Київ 2869
2 Одеса 1599
3 Севастополь 1586
4 Донецьк 1526
5 Дніпропетровськ 1519

 дані портала bin.com.ua