Місія Європарламенту: вироки Тимошенко і Луценку не ґрунтувалися на справедливих розслідуваннях

30 Жовтня 2012, 17:07

Місія провела кілька місяців в Україні, з допомогою уряду переглянула «дуже великі обсяги» державних та недержавних документів та поспілкувалась з усіма учасниками процесу в тому числі з президентом Януковичам, прем’єр-міністром Миколою Азаровим та засудженими, яких відвідали у в’язниці.

Як пише видання, основа доповіді – висновок, що звинувачувальні вироки щодо трьох засуджених (Тимошенко, Луценка, Іващенка – Ред.) не ґрунтувалися на справедливих розслідуваннях.

«Обвинувальні вироки частково були засновані на досудових слуханнях свідків, яких не було ні опитано в суді, ні піддано перехресному допиту. В інших випадках вироки частково ґрунтувалися на заявах досудового етапу, хоча вони й були відхилені на перехресному допиті. Остаточні рішення не обґрунтовували чому деякі докази, які подавали звинувачені, не було враховано. В той же час заяви захисту щодо залучення нових свідків та заяви щодо додаткових опитувань експертів або додаткових доказів були відхилені. Це приводить до питання про охорону права на захист у відповідністю зі статею 6 (3) (d) Європейської конвенції з прав людини. Ці факти підтверджують підозру, що результати таких процесів могли бути наперед визначені», – йдеться у звіті.

У документі, який до цього тримався Коксом, Квасневським та Шульцом в таємниці, крім того говориться, що процеси відбулися «не за повної відповідності з нормами міжнародного права та міжнародними стандартами….Дотримання національного законодавства України у деяких випадках також викликає сумнів. Рекомендації Ради Європи не були систематично виконані». Все це створило продуктивну основу для «вибіркового правосуддя».

Крім того, спостерігачі вказали на численні проблеми в умовах досудового утримання під вартою і прав обвинуваченого. Було оголошено про затримання, хоча не було ніяких доказів того, що обвинувачений пішов в підпілля, перешкоджав пошуку істини або ж здійснював нові злочини.

«Тому арешт та утримання під вартою до і під час процесу несумісні з нашої точки зору, зі стандартами Європейської конвенції з прав людини…Незважаючи на погіршення здоров'я всіх підсудних, суд завзято відмовлявся звільнити їх з-під варти. Довгі процеси проходили без перерв, їжі або адекватної медичної допомоги. Не можна виключати, що така практика рівносильна нелюдському поводженню, як це визначено у статті 3 Європейської конвенції з прав людини», – зазначають Кваснєвський і Кокс. 

Нагадаємо, 2 жовтня Європарламент заслухав звіт Кваснєвського і Кокса за результатами спостереження за справами екс-прем'єра Юлії Тимошенко і екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. 

Кокс і Квасьнєвський стали спостерігачами від Європарламенту за судовими процесам над Тимошенко і розпочали роботу 11 червня. Відповідні домовленості були досягнуті між прем'єр-міністром  Миколою Азаровим і президентом Європарламенту Шульцем.

Пізніше їх мандат був розширений: крім справ Тимошенко, вони також спостерігали за справами Луценка і колишнього глави Міноборони Валерія Іващенка, а також за підготовкою до майбутніх парламентських виборів в Україні.