"Головним інструментом, який може подолати таку загрозу, є організація поставок природного газу з території Євросоюзу, зокрема з Польщі, Угорщини і Словаччини в Україну… Такі поставки відповідно до правил ЄС забезпечуються шляхом доступу до газотранспортної мережі країн ЄС на недискримінаційній і, головне, прозорій основі", – йдеться у листі.
Глава Міненерговугілля зазначає, що РФ вже озвучила намір із 1 квітня не застосовувати понижуючий коефіцієнт і стодоларову знижку згідно з "харківськими угодамами" до ціни на російський природний газ за контрактом між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром".
"Ми повинні констатувати , що залишилося чдуже мало часу для організації поставок природного газу з країн ЄС в Україну. Якщо ми не зможемо швидко вирішити цю проблему, можна спрогнозувати повторення "газової війни", що мала місце в 2009 році, за таким же сценарієм і з такими ж наслідками, навіть включаючи повне припинення поставок газу з боку Російської Федерації в західному напрямку", – наголошується у документі.
Продан пропонує вжити терміновіших заходів, аніж ті, котрі були обумовлені з Еттінгером 19 березня.
"Я пропоную в найближчі 2-3 дні сформувати цільову групу досить високого рівня для запобігання кризи і, в разі необхідності, відповідного реагування. Основним завданням такої групи має бути забезпечення якнайшвидшої організації фізичних поставок природного газу через територію Словаччини в Україну", – зазначає міністр.
До складу групи пропонується включити заступників Продана і Еттінгера, а також представника урядового органу Словацької Республіки, який відповідає за функціонування ринку природного газу, представника регуляторного органу Словаччини та представників керівництва операторів газотранспортних систем – "Укртрансгаз" і Eustream.
Згідно з пропозицією українського міністра, цільова група для попередження кризи з поставками газу повинна координувати і моніторити діяльність технічних та інших фахівців з боку операторів, щоб визначити найшвидші і фінансово оптимальні можливості транспортування природного газу через територію Словаччини в Україну, а також необхідні кроки для організації такого транспортування, зокрема технічні і юридичні.
"Крім того, у разі виникнення кризи, ця цільова група може стати інструментом моніторингу розвитку ситуації, регулярного інформування про обсяги газу, який подається транзитом по території України, обсягів газу в підземних сховищах, технічного стану ГТС України тощо. Переконаний, що наші спільні швидкі дії стануть ефективним інструментом запобігання найгіршим сценаріям із поставками газу заради благополуччя як України, так і країн ЄС", – резюмує Продан.
Як повідомлялося, Словаччина погодилася на реверсивні поставки газу в Україну.
Україна припинила активні переговори зі Словаччиною в грудні 2013 року після отримання від Росії знижки на газ на третину. Раніше йшлося про те, що зі Словаччини Україна могла б отримувати понад 10 млрд кубічних метрів газу, а поставки планувалося почати з другої половини цього року.
Нагадаємо, Еттінгер нещодавно заявив, що реверсні поставки газу в Україну зі Словаччини будуть можливі вже до кінця нинішнього року.