Мін’юст пропонує посилити контроль за фінансуванням передвиборчих фондів кандидатів у депутати

29 Травня 2013, 09:42

У прес-службі відомства заявили, що метою створення документа є "оптимізація фінансування виборчих кампаній кандидатів у народні депутати", пише  "КоммерсантЪ-Украина".

Оприлюднений документ підготовлений з урахуванням рекомендацій європейських експертів, запевняють у прес-службі Мін'юсту.

Зокрема, у відомстві спробували врахувати побажання ОБСЄ щодо забезпечення прозорості фінансування виборчих кампаній кандидатів у народні депутати.

"Головна рекомендація європейських інститутів – зробити більш прозорими правила виборів, у тому числі фінансування партій і кандидатів. Найчастіше на виборах використовуються кошти, отримані нелегальним способом, – без сплати податків, з незрозумілих джерел. Кандидати повинні виходити на чесну фінансову політику", – заявив народний депутат Володимир Олійник (Партія регіонів).

Серед іншого в Мін'юсті пропонують заборонити робити добровільні внески у виборчі фонди кандидатів не тільки особам без громадянства, іноземцям, анонімним жертводавцям, а й особам під псевдонімом.

В опозиції на це положення відреагували неоднозначно.

 "Партія влади хоче контролювати всіх юридичних і фізичних осіб, які фінансують кандидатів у депутати, щоб чинити тиск на тих, хто підтримує опозицію. Це завдання, яке було поставлено перед Олександром Лавриновичем", – вважає член комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Володимир Бондаренко ("Батьківщина").

"У нас заборонено фінансувати партії іноземним громадянам та інститутам, щоб інша країна не могла впливати на волевиявлення українського народу. Так що це правильна пропозиція", – вважає у свою чергу його колега по комітету Наталія Новак (УДАР).

У відомстві також мають намір зобов'язати розпорядників коштів виборчих фондів партій та кандидатів в одномандатних округах подавати в Центрвиборчком і окружні виборчі комісії відповідно проміжні фінансові звіти про надходження та використання коштів за 20 днів до голосування.

Раніше розпорядники фондів повинні були представляти такі звіти тільки після голосування. "Коли вибори пройшли, переможців вже не судять. Але якщо звіти подані до дня голосування, ще можна щось змінити. Порушення при використанні виборчого фонду можуть істотно вплинути на результати виборів, тому певний контроль цього процесу має бути", – вважає пані Новак .

Вибірковий контроль надходжень, обліку та використання коштів здійснюють виборчі комісії і банки, в яких відкриті рахунки фондів. Якщо за результатами аналізу звітів виборчком виявить порушення, він зобов'язаний повідомити про це в правоохоронні органи.

Одне з головних нововведень, пропонованих Мін'юстом, – можливість виносити попередження про скасування реєстрації кандидата в депутати, якщо були порушені терміни відкриття виборчого фонду, терміни надання виборчим комісіям звітів про надходження і використання коштів фондів або ж у разі внесення розпорядником фондів у фінансовий звіт недостовірних даних . У парламенті погодилися, що "попередження як інструмент впливу на кандидатів доцільно". 

Як повідомлялось, попри наявну правову базу, Україні не вдалося імплементувати правила політичного фінансування. 

Читайте також: Політика і гроші. Єжи Стемпєнь про особливості фінансування політичних партій