Мєдвєдєв і Меркель офіційно відкрили “Північний потік”

8 Листопада 2011, 14:10

Символічний вентиль білого кольору розкрутили президент Росії Дмітрій Мєдвєдєв, федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель, прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, прем'єр-міністр Франції Франсуа Фійон. 

Газопровід, який проходять по дну Балтійського моря з Росії до узбережжя Німеччини, складається з двох ниток протяжністю 1224 км і з пропускною спроможністю 27,5 млрд кубометрів газу в рік кожна. Сухопутна ділянка газопроводу становить 917 км.

Для планування, будівництва, володіння, фінансування і експлуатації газопроводу була створена газотранспортна компанія "Норд Стрим АГ" (Nord Stream AG, Швейцарія). Мажоритарним акціонером є ВАТ "Газпром", якому належить 51% акцій проекту. Провідним енергетичним німецьким компаніям Wintershall Holding GmbH і E.ON Ruhrgas AG належить по 15,5%. Голландській інфраструктурній компанії N.V. Nederlandse Gasunie і провідній французькій енергетичній компанії GDF SUEZ належить по 9%.

Загальна сума інвестицій в "Північний потік" – 7,4 млрд євро. Акціонери забезпечили 30% бюджету проекту пропорційно своїм долям в консорціумі. Інші 70% були притягнені із зовнішніх джерел – банків і експортно‑кредитних агентств. Газопровід проходить через води і/або виняткові економічні зони Росії, Фінляндії, Швеції, Данії і Німеччини.

Будівництво «Північного потоку» офіційно стартувало 9 квітня 2010 року. У серпні 2011 року завершилося зварювання останнього – так званого "золотого" – стику першої нитки газопроводу "Північний потік". 6 вересня почалося заповнення трубопроводу "Північний потік" технологічним газом.

Нині «Північний потік» фактично вважається частиною загальноєвропейської енергетичної інфраструктури, «Газпром» вже має підписані контракти на постачання газу до Німеччини, Данії, Нідерландів, Бельгії, Франції і навіть Великобританії. Чехія також отримуватиме газ через цей газопровід.

У травні прем’єр-міністр Росії Владімір Путін заявив, що задоволений завершенням роботи на морській ділянці будівництва першої нитки газопроводу «Північний потік» і назвав її «кватиркою» в Європу.  Пізніше, Путін заявляв, що із запуском "Північного потоку" Україна втрачає ексклюзивне становище країни-транзитера.

У свою чергу глава Міненерго України Юрій Бойко заявив, що запуск газопроводу "Північний потік" між Росією і Німеччиною матиме незначний вплив на транзит газу через українську газотранспортну систему. «Сьогодні ми транзитуємо більше, ніж торік, з врахуванням збільшення споживання газу в Європі ми розраховуємо, що у нас якщо і зменшиться обсяг транзиту, то незначно», – сказав Бойко.

Також, міжнародне рейтингове агентство Fitch прогнозує, що запуск першої нитки «Північного потоку» для таких компаній, як Slovensky Plynarensky Priemysel (SPP, «A/негативний») і НАК «Нафтогаз України» («CCC») може призвести до зниження виручки приблизно на 20% із 2012 року.

Такої ж думки дотримується аналітик голландського Інституту міжнародних відносин Метью Хулберт, який вважає, що країни Центральної та Східної Європи найбільше втрачають від відкриття Північного потоку. Він переконаний, що країни перейдуть до активного видобутку сланцевого газу.

У липні Владімір Путін заговорив про будівництво третьої нитки газопроводу «Північний потік».

Однак, канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що не потребує «надімпорту» газу і може обійтися без «третьої, четвертої і п'ятої труби».