НОВИНИ

Через «Північний потік» Україна може втратити 20% транзитного газу

Запуск першої нитки російсько-німецького морського газопроводу «Північний потік» може мати наслідки для фінансових та операційних профілів деяких емітентів. Про це сказано у прес-релізі міжнародного рейтингового агентства Fitch.

Водночас цей чинник переважно закладено у рейтингах цих емітентів.

ВАТ «Газпром» («BBB/позитивний»), як очікується, виграє від додаткової диверсифікації газотранспортних маршрутів до Західної Європи, окрім давно працюючих газопровідних систем, що проходять територією України (а потім і Словаччини) та Білорусі (потім Польщі).

Водночас запуск нового газопроводу може мати негативні наслідки для таких компаній, як Slovensky Plynarensky Priemysel (SPP, «A/негативний») і НАК «Нафтогаз України» («CCC»), зазначають в агентстві. На думку експертів Fitch, обсяги транспортування газу та виручки цих двох компаній знизяться приблизно на 20% із 2012 року, що негативно позначиться на їхніх фінансових профілях.

Трубопроводами, що проходять через Україну та Словаччину, донедавна прокачувалося близько двох третіх російського газу, що постачається до Західної Європи.

Аналітики агентства зазначають, що в довгостроковому плані обсяги поставок газу через цей коридор менш передбачувані, з огляду на невизначений рівень попиту на газ, плани щодо відкриття другої лінії газопроводу «Північний потік» для комерційного використання до 2013 року та можливого запуску інших газопроводів - Nabucco та «Південний потік», а також з огляду на наявні контракти за схемою «транспортуй або плати» «Газпрому» з SPP та «Нафтогазом».

Fitch також зазначає, що у світлі тривалих переговорів між «Газпромом» і «Нафтогазом» із питань ціни на газ та обсягів його транспортування не можна повністю виключити нових проблем із постачаннями газу до Європи, подібних до тих, що були у 2006-2009 рр.

«Забезпечення альтернативного маршруту для експорту газу до Західної Європи може посилити позицію «Газпрому» в переговорах із «Нафтогазом», - вважають експерти агентства. Цей чинник уже закладено в рейтингах «Нафтогазу» та SPP.

Fitch вважає, що запуск «Північного потоку» має збільшити безпеку постачань газу для більшості європейських споживачів. Незважаючи на те, що це не привело до появи інших постачальників, окрім «Газпрому», сама по собі диверсифікація маршрутів уже позитивна

Як повідомлялось, 6 вересня почалося заповнення технічним газом першої нитки газопроводу «Північний потік» між Росією і Німеччиною, який за словами прем'єр-міністра РФ Владіміра Путіна може позбавити Україну ексклюзивної переваги по транзиту газу в Європу.

Раніше прем’єр Микола Азаров заявляв, що запуск обхідних газопроводів не знижує необхідності використання української газотранспортної системи для постачань газу в Європу. А глава Міненерго Юрій Бойко вважає, що «Північний потік» матиме незначний вплив на транзит газу через українську газотранспортну систему.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.