Денис Казанський член Тристоронньої контактної групи від представників Донецької області

Маркери неінтеграції

Суспільство
17 Січня 2020, 10:01

Незважаючи на заяви українських чиновників, які регулярно обіцяють мир на Донбасі й планують реінтеграцію ОРДіЛО, початок нового року засвідчив, що на непідконтрольній території відбувається радше зворотний процес. Бойовики не тільки не готуються до зближення з Україною, а й і далі викорінюють будь-яку українську присутність у захоплених ними районах.

У перші дні січня «русский мир» оригінально привітав донеччан із новорічними святами. Ще наприкінці минулого року бойовики оголосили, що з 1 по 8 січня скасовують комендантську годину, але раділи люди недовго. На практиці це обернулося посиленим терором простих перехожих. На власників українських паспортів та автомобільних номерів у «республіці» влаштували справжню облаву. Людей без «документа ДНР» (а таких в ОРДіЛО більшість) хапали на вулицях патрулі й везли на перевірку до райвідділків поліції «для з’ясування обставин». Там у переляканих донеччан перевіряли вміст мобільних телефонів і брали відбитки пальців. На всі запитання затриманих відповідали одне: український паспорт у «республіці» більше не визнається посвідченням особи. Тепер носити із собою треба документ «ДНР».

Для мешканців непідконтрольної території це стало несподіванкою і шоком. Адже населення про такі нововведення ніхто не попереджав. Більшість жителів ОРДіЛО не оформляли «паспорта ЛДНР», бо не бачили в цьому жодного сенсу. Втім, навіть ті, хто подавав заявку на його отримання, змушені кілька місяців чекати, тому що бюрократи в «республіках» працюють повільно й погано. Тепер ці люди, які загалом є лояльними до бойовиків, опинилися в безвиході й дістали ярлик «неблагонадійних».

 

Читайте також: Донбас уже не моноліт

Член «суспільної палати ДНР» Олександр Болотін опублікував у мережі аудіозапис розмови з мешканкою Донецька, яка розповіла, що просто не встигла оформити «паспорт ДНР», проте була затримана на вулиці патрулем і доставлена до райвідділка. «5 січня до мене підійшов наряд міліції. Попросили паспорт. Я показала, але вони нахабно вирвали його з рук і запхали мене й ще трьох осіб у машину. Привезли на Щорса, у РВВС, три години над нами знущалися, знімали відбитки пальців, фотографували. Що відбувається взагалі? Що це за злочин, коли в мене є паспорт України, але немає ще «де­енерівського»? Я показала їм есемеску про те, що в мене електронна черга (на отримання «паспорта ДНР». — Ред.) на 14 липня, але це не подіяло. Просто підривається віра в «республіку», — скаржилася жінка.

Схожими розповідями у святкові дні були переповнені всі соціальні мережі ОРДіЛО. Самі бойовики по телефону також підтвердили, що затримуватимуть на вулицях усіх, у кого немає «паспорта ДНР».

Усе це здійняло на непідконтрольній території хвилю обурення та негативу. Навіть ті, хто загалом підтримує бойовиків і виступає за остаточний розрив з Україною, обурювалися не так самою облавою, як її раптовістю. «Не заперечую, жителі республіки повин­ні мати її паспорт, але чому не можна було попередити заздалегідь, поставити до відома за рік? Усі знають, які черги за документами, багато хто не оформляє їх тільки тому, що не хоче зв’язуватися з бюрократією, а тепер усіх без попередження в один момент оголосили поза законом. Як це можна назвати? Ніби спеціально людей доводять до ручки, щоб викликати негатив», — написав у коментарі в міському пабліку обурений мешканець Макіївки.
Telegram-канал «Донецкий Абориген», пов’язаний із колишнім спікером «парламенту ДНР» Андрієм Пургіним, пише, що облави почалися через те, що жителі ОРДіЛО не поспішали отримувати «паспорти ДНР» добровільно. Тому довелося примушувати їх до цього відвертим терором.

Аналогічний сюрприз чекав і на власників українських автомобільних номерів, які досі не оформили собі «номерів ДНР». «ДАІ ДНР» відловлювала такі машини на дорогах та евакуювала на штрафмайданчики, виписуючи власникам серйозні штрафи. Не допомагала навіть наявність талона техогляду «ДНР». Ситуація ускладнювалася тим, що на свята до Донецька приїхало багато жителів підконтрольних територій, які навіть не проживають в ОРДіЛО. Але ці нюанси бойовиків не цікавили. Під каток потрапляли всі водії з українською реєстрацією.

 

Читайте також: Поліфонія Донбасу

У зв’язку з новими обставинами в бойовиків миттєво з’явився ще один новий вид заробітку. На КПВВ відкрили спеціальні платні камери схову для номерів «ЛДНР». В Україні, як відомо, з такими номерними знаками їздити не можна. Тому ті, хто регулярно буває на підконтрольній території, до останнього обходилися тільки українськими номерами. Тепер ці люди поставлені бойовиками в безвихідне становище й змушені відразу міняти українські номери на «номери ДНР» при в’їзді на територію ОРДіЛО. А автомобільні «номери ДНР» віднедавна можна залишити в камері зберігання. За словами місцевих, вартість такої послуги — 50 російських рублів за день.

Описані вище тенденції показують, що Росія і далі будує на відторгнутих в України територіях квазідержави за зразком Абхазії або Придністров’я. Ймовірно, такі різкі кроки з перших днів 2020 року були зумовлені тим, що Кремлю все ж таки не вдалося домовитися із Зеленським щодо реінтеграції ОРДіЛО. Там остаточно зрозуміли, що жодного особливого статусу для Донбасу в українській Конституції не буде, і взялися будувати чергове вічно невизнане геополітичне непорозуміння.

На користь цієї версії свідчить і різка зміна риторики в тамтешніх пропагандистських ЗМІ. Якщо раніше там присвячували Зеленському флешмоби й просили його визнати вибір Донбасу, а обстріли своєї території приписували самодіяльності якихось «радикалів», що нібито «спеціально дискредитували Зеленського», то з нового року вал негативу пішов уже персонально на адресу українського президента. Тепер бойовики звинувачують його в «геноциді» та «злочинах проти Донбасу» й готуються провести якусь подобу заочного трибуналу над ним.

Усі ці події вказують на те, що до обіцяного на виборах миру на Донбасі, як і раніше, ще далеко. Просто перестати стріляти чи «домовитися десь посередині» наразі не виходить. Середини Путіну виявилося замало, тому млява війна триває і, вочевидь, триватиме ще довго.

 

Читайте також: Яким ви бачите Донбас через п’ять років?

Повного припинення вогню до кінця 2019-го, про що вдалося домовитися на зустрічі «нормандської четвірки», також не сталося. А новий український гарант за півроку встиг перетворитися в очах бойовиків на такого самого «фашиста й карателя», як і попередній.

Схоже, все йде до того самого «плану Б», тобто до анонсованого українською стороною будівництва стіни, яке почнеться у випадку, якщо Росія не піде на поступки в питанні реінтеграції ОРДіЛО. І хоча Володимир Зеленський у грудні минулого року заявив, що це останній захід із усіх можливих, інших варіантів в України, очевидно, просто не лишається. 

Позначки: