Майже половина українських студентів схвалюють корупцію

17 Травня 2012, 08:23

За результатами дослідження корупції в системі вищої освіти нашої країни з’ясувалося, що в українських вузах корупція є "системною і укоріненою", у навчальних закладах виккористовуються різні способи винагороди за корупційні послуги, а в корупційні схеми залучені мережі посередників, пише «Коммерсант-Украина»

Протягом останнього року, за даними підготовленого експертами звіту, про факти корупції у вузах відкрито заявили 19% респондентів, викладачів і студентів вузів, але стикалися з цим явищем 73% опитаних.

Як зазначається в дослідженні, під час подачі документів у вуз продаються і купуються фальшиві довідки пільговиків, а під час навчання здійснюється купівля та продаж позитивних оцінок на іспитах, заліках і при захисті курсових або дипломних робіт. 

Хабарі, цінні подарунки та блат студенти та їхні батьки використовують для отримання довідок, дипломів, рекомендацій і місць в гуртожитках, а також для вступу в аспірантуру, докторантуру та присвоєння наукових ступенів. 

«Вищий навчальний заклад в обласному центрі з середньою чисельністю студентів в 5 тис. може генерувати оборот корупційних коштів в розмірі близько $2 млн на рік», – ідеться в документі.

Як зазначає видання, самі студенти демонструють лояльність до фактів корупції: 32% з них вважають її «способом вирішення проблем», 11% – «невід'ємною частиною життя». 

Ще одним проявом корупції, на думку авторів документа, є гендерна нерівність у вузах. «Чоловіки домінують на керівних посадах, а жінки – на рівні викладацького складу та допоміжного персоналу», – повідомляється в звіті. При цьому чоловіки і жінки в рівній мірі беруть хабарі (50% і 52% відповідно).

Крім іншого, 76% опитаних заявили, що їм відомі випадки, коли в якості винагороди з боку студенток або студентів використовувалися сексуальні послуги.

Звіт був підготовлений Харківським інститутом прикладних гуманітарних досліджень, який використовував дані правоохоронних органів, Державної служби статистики, соціологів, а також опитувань понад 2 тис. студентів і викладачів вузів.

Як повідомлялося раніше, група держав Ради Європи проти корупції (GRECO) заслухала звіт України про протидію корупції у вищій освіті 14-16 травня в Страсбурзі (Франція).

Нагадаємо, як повідомив у березні в інтерв'ю Тижню керівник GRECO Маріан Мрчела, Україна задовільно виконала лише 12 з 25 рекомендацій, зроблених цією підструктурою Ради Європи, що опікується боротьбою з корупцією.

За інформацією Мін'юсту, 83% українців сприймають корупцію як звичайне явище

читати ще

показати ще