Лутковська попросила про зустріч із українськими прикордонниками, яких утримують у СІЗО в Росії

15 Січня 2018, 21:47

Уповноважена з прав людини в Україні Валерія Лутковська звернулась до російської колеги Татьяни Москальковой із проханням посприяти зустрічі з українськими прикордонниками Ігорем Дзюбаком та Богданом Марцонею, яких утримують у СІЗО. Про це повідомляється на сайті омбудсмена.

 

«Після особистої зустрічі з близькими родичами затриманих військовослужбовців Державної прикордонної служби України Ігоря Дзюбака і Богдана Марцоня, які наразі перебувають у СІЗО «Лефортово», Валерія Лутковська звернулась до Уповноваженого з прав людини в РФ Тетяни Москалькової щодо порушення низки їхніх прав. Так під час бесіди родичі прикордонників повідомили, зокрема, про те, що слідчий, у провадженні якого перебуває справа українських прикордонників, відмовляє їм у наданні дозволу на зустріч із ними. Зустріч консульської посадової особи України із затриманими українцями відбулася за присутності співробітника слідчого ізолятора «Лефортово», який, за їхніми словами, забороняв їм спілкуватися рідною мовою і постійно переривав бесіду», – йдеться у повідомленні.

 

Крім того, мати Ігоря Дзюбака повідомила про погіршення стану здоров’я її сина, у зв’язку з чим він потребує додаткового медичного обстеження і лікування.

 

«З огляду на викладене, прошу Вас перевірити зазначену інформацію, і, в разі її підтвердження, вжити необхідних заходів в межах Вашої компетенції для дотримання прав громадян України Ігоря Дзюбака і Богдана Марцоня, зокрема на надання зустрічі з близькими родичами, а також на спілкування з консулом рідною мовою. Також прошу Вас сприяти у проведенні кваліфікованого медичного обстеження стану здоров’я Ігоря Дзюбака і надання йому необхідної медичної допомоги», – зазначила Лутковська у своєму листі до омбудсмана РФ.

 

Також Лутковська вкотре запропонувала російській колезі продовжити практику спільних моніторингових візитів.

 

«Пропоную Вам спільно здійснити моніторинговий візит до Херсонського слідчого ізолятора з метою моніторингу дотримання прав громадян РФ, військовослужбовців прикордонної служби ФСБ Росії Аскара Кулуба і Володимира Кузнєцова. У свою чергу просила б Вас сприяти в організації моєї зустрічі з затриманими громадянами України Ігорем Дзюбаком і Богданом Марцонем в слідчому ізоляторі «Лефортово», – йдеться у листі.

 

Нагадаємо, 3 жовтня 2017 року під час патрулювання кордону з РФ зникли двоє прикордонників Сумського загону. Згодом РФ підтвердила, що затримала українських військових, і попросила у Держприкордонслужби документи для їх ідентифікації. 6 жовтня в прикордонній службі заявили, що російська сторона не пускає дипломатів до затриманих. Український консул намагався поспілкуватися з прикордонниками, але йому відмовили, бо нібито ще не встановили особи затриманих. Українська сторона звернулася по допомогу до ОБСЄ та уповноваженого з прав людини. 9 жовтня їх заарештували у Росії на два місяці.

 

Секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що українських прикордонників захопили на нейтральній території, а це є не чим іншим, як актом тероризму, російська сторона має їх звільнити.