Так, Мінськ просить $7 млрд у кредит у МВФ, місія якого почне роботу в країні на цьому тижні. Про це сьогодні повідомив заступник міністра фінансів Білорусі Володимир Амарін.
У 2009-2010 роках Білорусь вже отримала п'ять траншів кредиту МВФ за програмою stand-by, загальний розмір кредиту становив близько $3,46 млрд. Заключний, п'ятий, транш кредиту в розмірі близько $670 млн надійшов у березні минулого року.
Раніше Білорусь також погодила з антикризовим фондом ЄврАзЕС, який контролює Росія, програму економічних реформ, для реалізації яких у 2011-2013 роках з фонду планується виділити 3 мільярди доларів. Перший транш надійшов у Білорусь 21 червня цього року. Угодою передбачено надходження коштів до Білорусі шістьма траншами в 2011-2013 роках.
Найближчим часом Мінськ отримає кредит від російського Ощадбанку, заявив заступник голови правління банку Андрій Донських. Йдеться про суму в $1 млрд. Ставка по кредиту поки не розкривається, термін кредиту – до одного року.
Фінансову допомогу Мінську нададуть під заставу 51% акцій "Нафтана", хоча спочатку мова йшла про акції "Беларуськалий".
Також днями президент Білорусі Олександр Лукашенко повідомив, що Білорусь у 2012 році отримуватиме газ від Росії за ціною значно нижче від нинішньої.
Крім того, Білорусь розраховує одержати кредит у $400 млн в Ірану для підтримки фінансової системи в умовах кризи.
Раніше надати Білорусі валютний кредит зголосився також Китай – йдеться про суму у мільярд доларів.
Наприкінці вересня на саміті Східного партнерства прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що МВФ та Європейський Інвестиційний Банк можуть виділити Білорусі €9млрд на макро- та мікроекономічну підтримку.
Умовами для започаткування цих ініціатив має стати повна амністія та реабілітація в’язнів, заарештованих після виборів, проведення переговорів між урядом та опозицією та парламентських виборів відповідно до стандартів ОБСЄ. Зауважимо, що останнім часом Лукашенко амністував кількох опозиціонерів, у тому числі екс-кандидата у президенти.
Зазначимо, після президентських виборів Захід ввів санкції щодо Білорусі. В результаті зараз більшості керівників Білорусі, включаючи президента Олександра Лукашенка, а також багатьом представникам правоохоронних органів, суддям, членам виборчих комісій, деяким журналістам державних ЗМІ заборонено в'їзд на територію США, країн Євросоюзу та деяких інших західних держав.
Втім, як заявив міністр закордонних справ Білорусі Сергій Мартинов, виступаючи у вересні на сесії Генеральної Асамблеї ООН, Мінськ готовий до взаємовигідного співробітництва з усіма державами, включаючи ті, з ким у нього "були і залишаються гострі розбіжності".
Фінансова криза в Білорусії почалася навесні 2011року. Опозиція і економісти пояснюють її роздутими передвиборними обіцянками Лукашенка. Криза призвела до девальвації білоруського рубля на 60 відсотків, дефіциту валюти, перебоїв з товарами і розігнала інфляцію до приблизно 55 відсотків за вісім місяців.
При цьому рейтинг Лукашенка, переобраного в минулому році на четвертий термін, впав до історичного мінімуму.