“Людина з системи”, конфлікт інтересів, недостовірна декларація: які скандали супроводжують створення Бюро економічної безпеки

Економіка
3 Вересня 2021, 15:22

Квартиру на 67,8 квадратні метри у ЖК "19-аперлина" у курортному районі Одеси "Аркадія" Мельник придбав 23 квітня 2020 року. Журналісти віднайшли договір купівлі-продажу квартири, в якій вказана вартість угоди – 1 мільйон 129 тисяч 412 гривень. Таку ж вартість покупки новообраний голова БЕБ відобразив у декларації. Таким чином, вартість одного квадратного метра елітного житла складала близько 17 тисяч гривень, або майже 615 доларів, згідно з офіційним курсом НБУ того дня. При цьому, як встановили журналісти "Схем", ринкова ціна за один квадратний метр цієї квартири у той період була щонайменше вдвічі вищою і становила близько 1200-1300 доларів.

Вартість квадрату у цьому ЖК, вказана на сайті агентства нерухомості – офіційного партнера з продажу квартир компанії-забудовника Kadorr Group, – "від 1300 доларів". Приблизно такою ж вона була ще з моменту здачі будинку в експлуатацію: у 2017 році вартість квадратного метру житла тут уже становила від 1200 доларів. Це журналістам підтвердили у самого забудовника – в компанії Kadorr Group.

 

Читайте також: За межами гучних декларацій

 

"Ми прекрасно розуміємо, що часто передають за мільйон на папері, а по факту зверху доплачують ще решту суми, наприклад, іще два мільйони. Тому це може бути для того, щоб не сплачувати державі зайвий податок», – каже виконавчий директор ГО "Антикорупційний штаб" Сергій Миткалик. Так, із купівлі-продажу такої квартири в ЖК "19-а перлина" в Одесі, якби вона відбулась за ринковою ціною, держава у вигляді різних податків та мита мала б отримати близько 192 000 гривень. Відповідно, якщо рахувати податки з вартості, яка вказана у офіційній угоді про купівлю-продаж квартири, власником якої став Мельник, то вони становили вдвічі менше – близько 96 тисяч гривень.

"Якщо ж Мельник провів по договору одну суму, а насправді сплатив ще частину додатково готівкою – то тут може постати питання про таке правопорушення, як недостовірне декларування, адже в такому разі він задекларував лише частину понесених витрат. Якщо сума незадекларованих витрат перевищує 500 прожиткових мінімумів (для 2021 року це 1 189 500 гривень), – це ознаки кримінального правопорушення", – додає юрист Миткалик.

У коментарі "Схемам" новообраний голова Бюро економічної безпеки Вадим Мельник заявив, що вартість квартири у декларації відповідає тій, яку він сплатив за неї насправді. Він додав, що таку вартість квартири визначив сам продавець, і вона підтверджена офіційною оцінкою. На запитання, як він може пояснити, чому продавець вирішив продати нерухомість за ціну, вдвічі меншу, ніж її ринкова вартість, Мельник відповів: "От не готовий я вам сказати, чому. Я не вважаю цю ціну заниженою. Для мене це – немалі кошти – мільйон гривень". Пригадати, скільки конкретно податків та мит було сплачено з цієї угоди, Вадим Мельник не зміг, однак наголосив, що вони "всі були сплачені", а сама ціна угоди "була визначена у відповідний законодавчо встановлений спосіб". Продавець квартири – не публічна особа, працює у сфері IT. Журналісти зв’язались із ним, але чоловік не захотів відповідати на запитання, зокрема, про те, чи ціна, вказана у договорі купівлі-продажу, відповідає тій сумі, яку він насправді отримав від Мельника.

 

Скандальний конкурс на посаду очільника БЕБ

 

 

28 січня 2021 року Верховна Рада проголосувала за створення Бюро економічної безпеки – принципово нового правоохоронного органу, який буде займатися виключно злочинами в економічній, фінансовій і податковій сферах.  Раніше такі функції були в податкової поліції, економічних підрозділів СБУ та МВС. Уряд Дениса Шмигаля взяв на себе зобов'язання ліквідувати податкову міліцію та створити нове політично незалежне агентство для розслідування серйозних економічних і фінансових злочинів в обмін на макрофінансову допомогу від ЄС. Кабмін утворив Бюро 12 травня. Але вже конкурс на посаду очільника БЕБ розпочався зі скандалу.

 

Читайте також: Олександр Данилюк: «Економіка не зможе розвиватися, доки ми не змінимо роль силових структур»

 

Участь в конкурсі взяли 48 кандидатів, однак 11 відсіяли одразу. Зокрема, не допустили Олександра Данилюка, колишнього міністра фінансів та екссекретаря РНБО. Голова конкурсної комісії, позаштатний радник глави Офісу президента Тимофій Милованов пояснив це тим, що у ексміністра немає економічної або юридичної освіти, оскільки його диплом Університету Індіани з бізнес-адміністрування не підтверджений. На наступний день після засідання комісії Данилюк вдарив Милованова на святкуванні свого дня народження. Ексміністр фінансів вважає, що голова конкурсної комісії виконав вказівку від Офісу президента зняти його з конкурсу. Милованов це заперечив і назвав Данилюка "гопником". Раніше Данилюк заявляв, що влада активно просуває на пост очільника БЕБ Вадима Мельника.

Уже в серпні адвокати Данилюка, представники юридичної компанії "Міллер", звинуватили главу конкурсної комісії Тимофія Милованова в приховуванні конфлікту інтересів. На їх переконання, оскільки сам Милованов неодноразово заявляв про дружні стосунки з Данилюком, то мав повідомити про цей конфлікт інтересів в Національне агентство з питань запобігання корупції. Проте цього не сталося. У юридичній компанії вважають, що з цієї причини рішення конкурсної комісії є незаконними. Адвокати Данилюка повідомили, що звернулися до НАЗК і Нацполіцію з вимогою перевірити Тимофія Милованова і скласти на нього протокол про адміністративне порушення. Згодом НАЗК підтвердило порушення під час конкурсу та звернулося до Нацполіції для вирішення питання щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення. 

Також адвокати Данилюка подали позов в Київський окружний адміністративний суд разом із заявою про забезпечення позову щодо заборони Кабінету міністрів України призначати Директора Бюро економічної безпеки України, обраного на конкурсі, під час якого були допущені порушення. Крім того, до скандального ОАСК з позовом до конкурсної комісії БЕБ звернувся ще один претендент – Денис Осмоловський. Йому не сподобалися тестові завдання, запропоновані кандидатам на посаду. Позивач вважає, що оскаржуваним рішенням було протиправно розширено обсяг повноважень Конкурсної комісії. В ОАСК підкреслили, що в провадженні суду вже перебуває справа за позовом Дениса Осмоловського до Кабінету міністрів щодо оскарження утворення БЕБ.

У фінал конкурсу на пост глави БЕБ вийшли три кандидати: член Ради Нацбанку Василь Горбаль, голова Державної фіскальної служби Вадим Мельник та прокурор Офісу генпрокурора Атілла Ковча. Члени коаліції Української Ради Бізнесу, яка об'єднує 95 бізнес-асоціацій різних галузей економіки, підкреслили, що створення єдиного правоохоронного органу для розслідування економічних злочинів в Україні не може зводитися до зміни вивіски над вже дискредитованою податковою міліцією. Так, УРБ закликала прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля врахувати досвід створення НАБУ і САП: вибирати "нові обличчя", які не мають "інституційної пам’яті" роботи в корумпованих службах – ДФС, СБУ і МВС.

 

Читайте також: Іван Міклош: "Люди часто не усвідомлюють, що неприватизовані підприємства є найбільшим джерелом корупції"

 

Попри судові позови, Кабмін 20 серпня призначив директором БЕБ Вадима Мельника. Вадим Мельник – у податковій з 2000 року. У 2014-2016 роках очолював слідство в податковій міліції і став начальником Головного слідчого управління фінансових розслідувань ДФС України. З грудня 2020-го очолив ДФС. У липні цього року Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради одностайно проголосував за визнання незадовільною роботи ДФС у боротьбі з тіньовим ринком алкоголю. За оцінкою комітету, втрати бюджету від несплати податків тільки в цій сфері становлять 8-9 мільярдів гривень. Найбільше Мельника критикував голова комітету Андрій Холодов, який, за даними "Схем", пов'язаний із тютюновим бізнесом. Серед "покровителів" Вадима Мельника називають голову ОПУ Андрія Єрмака та його заступника Олега Татарова. З останнім, за словами самого Мельника, він підтримує відносини ще з 2012 року.

Бюро економічної безпеки розпочне роботу 25 вересня. Наступного дня після цього припинить своє існування Державна фіскальна служба, яка вже перебуває в процесі ліквідації.