Любомир Шавалюк: Важливою ознакою нинішньої кризи є те, що найбільшого удару пандемія завдала по сфері послуг

13 Листопада 2020, 10:32

Важливою ознакою нинішньої кризи є те, що найбільшого удару пандемія завдала по сфері послуг. Звідси випливає, що країни, у яких цей сектор займає найвищу частку економіки, постраждали найбільше. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

Він зауважив, що парадоксально, але йдеться саме про розвинуті країни.

 

«Кількадесят років тому в економічній науці з’явилася так звана теорія конвергенції. Вона стверджувала: мовляв, що нижчий у певної країни показник ВВП на особу, то вищі темпи зростання економіки вона матиме в майбутньому, бо відсталі країни наздоганятимуть тих, хто попереду. Однак загалом практика спростувала цю теорію: багаті ставали ще багатшими, а бідні ніяк не могли виборсатися зі злиднів. І ось зараз усе перевернулося з ніг на голову. Бо бідніші країни нерідко мають вищу частку промисловості у структурі економіки й нижчу частку послуг. Саме тому їхні економіки менше постраждали від пандемії, ніж передові народні господарства світу», — пояснює він.

 

Зокрема, за його словами, це стосується й України: цього року, імовірно, українська економіка впаде нижчим темпом, ніж європейська, яка є нашим основним торговельним партнером і орієнтиром для розвитку. Із цього можна зробити висновок, що коронакриза призведе до певного вирівнювання доходів між бідними й багатими країнами. Однак це не означає, що на індивідуальному рівні вдасться просунутися в подоланні бідності — радше навпаки.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»