Катар у центрі світової уваги: футбол, права трудових мігрантів та лавина корупції

Світ
29 Грудня 2022, 14:32

Рішення проводити Чемпіонат світу з футболу в Катарі з самого початку зустріли дивно. Практика, однак, показує, що нічого дивного в рішенні ФІФА не було, адже у справі замішана корупція.

Катар завжди був державою з неоднозначною репутацією. Для того, щоб її покращити, країна взялась проводити Чемпіонат світу з футболу, але вийшло, як водиться, навпаки. З самого початку вибір Катару як країни, що прийматиме футбольне свято, вважався дивним, адже він не має жодної футбольної історії. Зате має достатньо грошей, за допомогою яких звик вирішувати всі свої проблеми. Як наслідок, корупційні скандали зачепили не лише футбол, звинувачення у підкупі еміратом дійшли навіть до віцепрезидентки Європарламенту Єви Кайлі. Також ймовірно Доха має своє слово у формуванні політики Ілони Маска щодо Twitter. Яким чином країна, менша ніж Закарпаття за площею та з населенням, що менше ніж у Києві, потрапила у таку кількість скандалів?

Як для маленької держави, Катар є політично дуже активним. Він є союзником США та Туреччини, часом відіграє роль посередника між Саудівською Аравією та Іраном, має величезний медійний вплив в арабському світі завдяки своєму медіагіганту Al Jazeera. Така ініціативність країни призводить до певних репутаційних проблем. Тим паче країна дійсно була задіяна в неоднозначних подіях. Якщо надання політичного притулку дипломатичному офісу Талібану ще можна зрозуміти, адже де-факто відносини з організацією підтримує ціла низка держав, то роль емірату в громадянській війні в Сирії досі залишається темною плямою. Наприклад, уже досить давно тривають розслідування зв’язків між зведеним братом катарського еміра та ІДІЛ. Сусіди по регіону неодноразово звинувачували державу Катар в фінансуванні ісламістських груп та навіть розривали з Дохою відносини на цьому ґрунті.

Читайте також: The Atlantic: Чемпіонат світу в Катарі — найбільший абсурд в історії спорту

Для того щоб частково відбілити негативні сторони своєї репутації, Катар взявся проводити футбольний чемпіонат. ФІФА дала згоду, що одразу викликало низку питань щодо доцільності проведення головного футбольного турніру в країні, яка до футболу дотична дуже умовно. Враховуючи методи зовнішньої політики Катару, який звик вирішувати всі свої проблеми за допомогою грошей, мотивація представників ФІФА могла бути дуже прозаїчною. Нині тривають як державні, так і журналістські розслідування на цю тему, а Міністерство юстиції США вже заявило, що підкуп дійсно мав місце. Згідно з цієї інформацією, Катар та Росія купили голоси журі для отримання прав на проведення чемпіонату. Поряд зі спортивною корупцією, на поверхню виходять схеми не пов’язані з футболом напряму. Очевидно, Катар обрав помилковий метод для покращення свого іміджу, і тепер на репутацію держави чекають складні часи.

Відгомін спортивної корупції має і набагато сумніші наслідки, зокрема пов’язані із людськими життями. Річ у тім, що Катар, як і більшість держав Затоки, має великі проблеми з правами робітників. Більшість брудної роботи в країні, зокрема й тієї, що стосувалась підготовки до Чемпіонату, виконують мігранти, переважно з Південної Азії. При цьому умови роботи є дуже важкими, робітники живуть у бараках, перепрацьовують та не мають майже жодного соціального захисту. За даними The Guardian, за час від перемоги в конкурсі на проведення чемпіонату, у Катарі загинуло 6750 переважно молодих мігрантів. Серед причин смерті, звісно, є нещасні випадки на роботі, самогубства через стрес, але більшість числяться в офіційних документах як «смерті з природніх причин». За даними видання, катарці не надто розбираються з причинами смерті, списуючи більшість на серцеві напади. Клімат Катару дійсно може викликати раптову смерть від теплового удару, якщо працювати вдень під сонцем. Проблема в тому, що мігранти не мають можливості оскаржити умови роботи, а в разі «смерті з природніх причин» їх родини отримують копійчану компенсацію.

Читайте також: Футбольна корупція за ширмою патріотизму  

Усе це доволі відомі факти, які викликали занепокоєння зокрема і в ЄС. Європейські держави мали сумніви щодо того, чи не будуть спортивні об’єкти та інфраструктура побудовані безправними по суті людьми. Для перевірки змін, які Катар вніс у своє трудове законодавство та інспекції об’єктів, в листопаді 2022 року до країни мала відправитись делегація Європарламенту. Однак емірат попросив її відкласти, а замість повноцінної делегації в країну відправилась віцепрезидентка Європарламенту, грецька соціалістка Єва Кайлі. До того вона вже неодноразово захищала Катар, і з цієї поїздки повернулась із захопленими коментарями. Усе це призвело до її арешту в грудні 2022 року, і зараз триває розслідування щодо причетності Кайлі та низки інших функціонерів до корупційних схем. Де-факто, настільки висока посада чиновниці робить це найбільшим корупційним скандалом в історії структур ЄС. Невідомо, до яких висновків врешті прийде слідство, але це має залишити сильний відбиток на відносинах Євросоюзу та Катару, що якраз перебували на підйомі.

З-поміж усього, Чемпіонат світу в Катарі привертав увагу міжнародної спільноти неочікуваними зустрічами. Саме під час спортивної події вперше зустрілись президенти Туреччини та Єгипту, поклавши край майже десятилітньому конфлікту. Також в Катарі в об’єктив журналістів потрапила дивна компанія. Ілон Маск сидів поруч із Джаредом Кушнером, зятем Дональда Трампа та Мансуром бін Ебрагімом аль-Махмудом, директором Катарського інвестиційного агентства. Останнє зробило внесок у сумі $375 млн для придбання Маском Twitter, а Кушнер у свою чергу широко співпрацює з катарськими фондами та корпораціями у своїй комерційній діяльності. BBC звернуло увагу на те, що за 5 годин після появи цього фото, Маск розпочав голосування про те, чи варто йому залишитись директором соцмережі, яку він нещодавно придбав. На думку видання, це може вказувати на те, що мільярдер радився з інвесторами з Катару та Саудівської Аравії щодо своїх дій. Враховуючи резонансність ситуації довкола Twitter, це спричинило широке обговорення в соцмережах. Катарське інвестиційне агентство офіційно цю ситуацію не коментувало.

Читайте також: Швейцарський суд відхилив позов проти ФІФА у справі щодо ЧС-2022 в Катарі

Здається, що своїм бажаннями провести футбольний чемпіонат, Катар відкрив скриньку Пандори. З часом виринає все більше й більше деталей, тож невідомо наскільки масштабні скандали можуть вибухнути далі. Зрозуміло лише те, що Катару потрібно змінювати свою стратегію міжнародного позиціонування, поки він остаточно не перетворився в уявленні людей на головного корупціонера світу. Також скандали неодмінно призведуть до проблем у відносинах між еміратом та Заходом, який і так поступово втрачає свої позиції на Близькому Сході.