Ізраїльська карта. Що означають спроби медіації з боку прем’єр-міністра Ізраїлю Нафталі Бенета?

Світ
9 Березня 2022, 14:38

“Поговорив із [премʼєр-міністром Ізраїлю] Нафталі Бенетом. Подякував за посередницькі зусилля Ізраїлю в налагодженні переговорного процесу. Обговорили шляхи припинення війни та насилля», – написав президент України Володимир Зеленський у своєму твіттері у вівторок 8 березня. У суботу, 5 березня, несподівано як для своїх громадян, так і для світового політикуму прем’єр-міністр Ізраїлю Нафталі Бенет, порушивши шабат, вирушив на зустріч до російського президента.

«Нафталі Бенет – релігійний сіоніст, – це широко відзначалося в ізраїльській пресі, задля цієї поїздки зважився порушити шабат. За законами Тори, лише коли життя людини в небезпеці, тоді можна порушувати вимоги шабату. Тому це теж певне символічне тло, на якому відбувався цей візит», – пояснює Тижню обставини, за яких відбувалася ця зустріч, політолог Андрій Пилипенко. За словами експерта, в Ізраїлі всі були здивовані цим візитом. Напередодні не було жодних зливів щодо нього. Однак він вочевидь не був несподіванкою для українського керівництва. «За 24 години перед візитом Бенет тричі говорив по телефону із Володимиром Зеленським», – зауважує Пилипенко. 

«Ізраїль знаходиться в унікальному становищі», – пише The New York Times, «щоб потенційно допомогти із угодою, або принаймні передавати повідомлення між західними союзниками, Росією та Україною». Усе це з огляду на його співпрацю зі США, тихе співробітництво із Кремлем у Сирії та «спільні культурні зв’язки з Україною». Видання відзначає, що Беннет та Зеленський – єдині у світі євреї на чолі держав. «Ізраїль опинився швидше під тиском Заходу та із середини з боку різних груп і більше не міг просто сидіти і спостерігати за ситуацією в Україні. Бенет був змушений діяти в українському питанні», – додає Пилипенко. 

Публіцисти в Ізраїлі пишуть, що Україна не єдине питання, яке обговорювалося під час цієї зустрічі, говорили також про Іран і можливо, нову ядерну угоду, обговорювали також Сирію. У відповідь на зміну нейтральної позиції Ізраїлю в українському питанні, Кремль мав "заготовки" для протистояння на полях міжнародних організацій. Так, під час засідання Ради Безпеки ООН, заступник постпреда РФ, Дмітрій Полянський заявив, що Росія не визнає суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами. Як пише The Jerusalem Post, Росія нагадала Ізраїлю, що підтримує Сирію у вимогах Дамаска повернути йому Голанські висоти. Цю територію Збройні Сили Ізраїлю зайняли під час Шестиденної війни у 1967 році, а країна анексувала у 1981 році.

Читайте також: Слідування власним інтересам та обережність. Місце Ізраїлю в російсько-українській кризі

Під час зустрічі із очільником Кремля у суботу 5 березня, прем’єр-міністра Нафталі Бенета супроводжував міністр будівництва Ізраїлю Зеев Елькін. «Він раніше був наближеним до Беньяміна Натаньягу, але після розколу партії "Лікуд" два роки тому перейшов у партію «Тіква Хадаша» (Нова надія), яка нині входить до керівної коаліції. Він чудово знає російську мову і під час цього візиту виконував роль перекладача. Раніше вже були зустрічі, де Бенет, Елькін та Путін говорили утрьох без перекладачів», – пояснює Пилипенко. Зеев Елькін має родичів у Харкові, він там виріс і навчався. «Для нього зображення із бомбардуванням Харкова сильна особиста мотивація тиснути на Нафталі Бенета», – додає експерт.

У вівторок, 8 березня, видання The Times of Israel опублікувало додаткову інформацію про результати суботньої зустрічі. «Ізраїль вважає, що Україна перебуває на критичному роздоріжжі і має вибрати між «складною» пропозицією перемир'я від РФ, або ризиком нової, набагато більш руйнівної фази війни», – пише TOI. Видання відзначає, що інші медіа як Axios та Maariv отримали схожу інформацію з урядових джерел. Зокрема, вони також повідомляють, що ізраїльський прем’єр не представляв жодному із лідерів ізраїльську пропозицію щодо перемирʼя чи припинення вогню, а лише передав повідомлення від одного лідера іншому. Чиновники, що розмовляли із медіа, також приписували Беннету допомогу у роз’ясненні позиції російського президента Володимиру Зеленському та західним лідерам.

Позиція Ізраїлю щодо російської війни проти України й досі залишається не достатньо чіткою. У той час як міністр закордонних справ Ізраїлю Яїр Лапід засудив вторгнення РФ до України, прем’єр-міністр Нафталі Бенет і досі не висловився з цього приводу.

Згідно з інформацією міністерства внутрішніх справ Ізраїлю, понад 2 тис. біженців з України вже знаходяться в країні. До кінця березня , за оцінками міністерства, очікується ще до 15 тис. осіб. 90% з них, як пояснює Пилипенко, – не за законом про повернення. Більшість із них це ймовірно гуманітарні біженці або родичі громадян Ізраїлю. «Ізраїль також очікує, за внутрішніми оцінками, до 100 тисяч людей, які втікатимуть із РФ», – додає експерт. Для біженців із України уряд також погодився скасувати заставу у 10 тис. шекелів, яку українці (на відміну від росіян та білорусів) були змушені платити по приїзду.