Івано-Франківська облрада протестує проти варварського будівництва міні-ГЕС в Карпатах

26 Червня 2013, 02:37

Крім того, депутати вирішили звернутися до Івано-Франківської обласної природоохоронної прокуратури з проханням вивчити законність видачі дозволу на будівництво міні-ГЕС дериваційного типу на річці Демброня у Верховинському районі.

Як зазначив у своєму виступі депутат Юрій Романюк, облрада підтримує будівництво міні-ГЕС, але "проти варварського будівництво міні-ГЕС дериваційного типу". За його словами, в таких міні-ГЕС вся вода з річки перенаправляється в трубу і внаслідок цього знищується все живе.

Романюк пропонував прийнятий рішення про заборону будівництва міні-ГЕС дериваційного типу на гірських річка в Карпатах. У свою чергу, голова облради Василь Скрипничук зазначив, що це поза компетенцією облради.

Як повідомив на сесії заступник директора Департаменту промисловості та інфраструктури обладміністрації Вадим Козленко, наразі в області є сім діючих дозволів, Держархбудконтролю на будівництво міні-ГЕС. При цьому три девелопера вже надали свої проекти на координаційну раду при обладміністрації, трьох – немає, ще один дозвіл скеровано до Держархбудконтролю на анулювання.

Раніше Івано-Франківська ОДА рекомендувала зупинить будівництво міні-ГЕС на річці Демброня в Карпатах.

У червні в області ввели в експлуатацію четверту міні-ГЕС. До цього в регіоні працювали три малих ГЕС, з них дві – відновлені (Снятинська і Золотоліповская, які експлуатує компанія "Енергоінвест" (Вінниця) і одна – Пробійнівська у Верховинському районі побудована приватним підприємецем 2009 року). Торік вони виробили близько 5 млн кВт-год електроенергії.

У березні 2012 року, через протести громадськості, голова Івано-Франківська ОДА Михайло Вишиванюк своїм розпорядженням призупинив будівництво міні-ГЕС дериваційного типу в Карпатах і створив робочу групу для розгляду питань щодо дотримання вимог законодавства при будівництві малих ГЕС у Верховинському районі.

У грудні Вишиванюк скасував розпорядження про призупинення будівництва міні-ГЕС на гірських річках області, а голів райадміністрацій і мерів міст зобов'язав надавати проекти з будівництво малих ГЕС і протипаводкових об'єктів на координаційну раду.

Нагадаємо, минулого року стало відомо про плани побудови кількасот малих ГЕС у Карпатському регіоні. Так, 330 ГЕС мають з’явитися на Закарпатті, близько двох десятків – на Львівщині, та 50-150 – на Івано-Франківщині та у Чернівецькій області.

Проектовані ГЕС здебільшого належать до дериваційного типу, тобто складаються з греблі та труби, що тягнеться від греблі кілька кілометрів вниз за течією. На деяких річках, наприклад, на Черемоші, планується збудувати більше 30-ти таких гребель.

Нагадаємо, у березні 2012 року в України пройшла низка акцій протесту проти будівництва малих ГЕС у Карпатах.