Історик Ніл Ферґюсон: Захист ХАМАСу в університетах Заходу може нарешті послабити позиції лівих в академічному середовищі

1 Листопада 2023, 17:32

Шотландський історик Ніл Ферґюсон вважає, що реакція лівих у західних кампусах на напад ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня була «перебільшеною, але незмірно більш образливою».

«Нагадаймо собі, що сталося три тижні тому. Дві терористичні групи, що базуються в Газі, натхненні ісламістською ідеологією, віддані знищенню держави Ізраїль і підтримувані принаймні одним урядом, влаштували трейлер до другого Голокосту. У своїй жорстокості вони перевершили навіть жахіття, учинені російськими м’ясниками в Бучі в Україні», — пише він у своїй статті на сайті британської газети The Daily Mail. «Ідея, що Ізраїль не повинен нічого робити у відповідь на це неподобство, окрім як забезпечити потік допомоги в Газу, суперечить як людським емоціям, так і стратегічному глузду. Лише ті, хто носить ідеологічні пов’язки, не бачать цього». Однак, як зазначає Ферґюсон, видається, що це позиція, яку поділяють науковці й студентські групи в багатьох університетах, не лише Великої Британії.

Перераховуючи науковців з різних вишів, які виступили на підтримку Палестини, він зауважує, що шість організаторів пропалестинського мітингу в Лондоні є науковцями з університетів Бредфорда, Ексетера, Лондона, Оксфорда й Суррея. «Ніщо із цього не повинно дивувати, адже це кульмінація багаторічного проникнення в наші університети радикальної лівої ідеології, відомої як воукізм», — пише історик. Але тільки тепер, за його спостереженнями, люди за межами академічних кіл звернули на це увагу. «Слово woke виникло як афроамериканський сленг, але сьогодні в словниках визначається як “обізнаний з важливими фактами й питаннями (особливо з питаннями расової та соціальної справедливості) і активно приділяє їм увагу”», — зазначає Ферґюсон.

Читайте також: У Німеччині різко зріс рівень антисемітизму від початку війни Ізраїлю проти ХАМАСу

Лист студентів Гарвардського університету, опублікований майже відразу після нападу ХАМАСу на Ізраїль, де підписанти покладали «повну відповідальність за насильство, що відбувається, на ізраїльський режим», спровокував небачену досі реакцію. Випускники, які обіймають нині високі посади, засуджували заяву за моральну ницість та антисемітизм. Деякі з донорів, наприклад мільярдер і також випускник Гарварду Білл Екман, вимагали опублікувати імена підписантів, щоб пізніше CEO не брали їх на роботу. «Такі бунти донорів спалахнули в університетах від Пенсільванії до Стенфорда. Марк Роуен, виконавчий директор гіганта прямих інвестицій Apollo й випускник Пенсільванського університету, зажадав відставки його президентки Елізабет Меґілл і голови опікунської ради Скотта Бока через їхню нездатність засудити ХАМАС», — пише Ферґюсон.

Повернімося до питання воукізму та його переважання в ідеології передових університетів. Його прихильники, як зазначає історик, «ніколи особливо не переймалися труднощами асоціювання себе з ісламістами». «Зрештою, у їхньому світі й слова, й мовчання можуть бути насильством, але тероризм — це лише “те, що на вигляд як боротьба пригноблених з гнобителями”», — пише він.

Читайте також: Die Welt: Війна Ізраїлю проти ХАМАСу грає на руку Путіну через прогалини в західних санкціях

Уже тривалий час Ніл Ферґюсон та інші науковці, які виступають проти ідеології воукізму, намагаються створити наукові кола однодумців. Так два роки тому Ніл Ферґюсон, Пано Канелос, Джо Лонсдейл і Барі Вайс оголосили про створення університету в Остіні (штат Техас), присвяченого «безстрашному пошуку істини». «Якщо коротко, то ми переживаємо хвилю інституційної розбудови, яка має ознаки антивоукової контрреволюції. Викликом залишається переконати потенційних прихильників за межами академічних кіл, що наші зусилля варті того, щоб їх докладати», — пише Ферґюсон. Водночас «божевільна» реакція академічних лівих на атаки на Ізраїль 7 жовтня, на його думку, може нарешті вплинути на позиції цієї ідеології в західних університетах.

Автор:
Тиждень