Індійська рулетка

ut.net.ua
5 Грудня 2008, 00:00

 

Після серії вибухів та пострілів запала неприродна тиша. Пролунав голос: «Нікого живого». Снайпери з Національної гвардії безпеки (NSG) посміхнулися та вперше виявили хоч якісь емоції за 60 годин, що минули від початку терактів, які назавжди позбавили Мумбаї звання одного з безпечних міст світу.
Терор не вперше завітав у місто. Вибухи лунають на вулицях Мумбаї (до 1995-го – Бомбей) практично щороку. Найкривавішою дотепер була серія вибухів 12 березня 1993 року. Тоді загинули 257 осіб, більше тисячі отримали поранення. Цього разу жертв менше, але піар-ефект від терористичної операції виявився значно більшим, адже ціллю терористів було ціле місто.
 
Власник кав’ярні Фіранґа показує слід від кулі. На його очах загинуло 7 людей
 
Початок жаху
Мумбаї, фінансовий центр Азії та столиця індустрії розваг Індії, 26 листопада стало місцем найстрашнішої атаки терористів після нью-йоркських терактів 11 вересня 2001 року. Група, за данними індійської влади, з десяти ісламських терористів взяла місто у заручники аж на 60 годин. Операцію планували два місяці, і їй передувала розвідка. Терористи потрапили до міста морем – на шлюпках чи гумових човнах. Зараз медіа дізнаються все більше деталей і намагаються реконструювати сценарій жахливого теракту.
 
Власник відомої 108-річної кав’ярні Cafе Leopold Фіранґ розповідає: «Все почалося о 21:30 у середу. В нас було близько 40 відвідувачів. Ми (власники) дивилися на першому поверсі матч із крикету між Англією та Індією. Один із моїх офіціантів побачив хлопця в джинсах із важкою сумкою, який стояв біля кафе та напружено розмовляв по мобільному телефону. Він міг би спокійно робити це, сидячи всередині. Але коли зайшов до кав’ярні, то проминув касу й кинув ручну гранату. Всі запанікували. Він почав стріляти навмання. Я зателефонував до поліцейського відділку, який знаходиться буквально за кілька метрів. Та коли прибули поліцейські, терорист уже побіг до готелю «Тадж-Махал». По дорозі він застрелив кількох торгівців».
 
Фіранґ показує на вирву в підлозі: «Це від вибуху гранати. Подивіться на сліди від пострілів». У кав’ярні вже навели лад та позмивали сліди крові, але розбиті шибки були красномовні. «Я подумав, що це якісь бандитські розборки. Але коли ввімкнув новини, то зрозумів, що відбувається. Я упізнав і того хлопця, коли його обличчя з’явилося на екрані. Це він стояв біля кафе та розпочав це все», – каже власник Cafе Leopold. Він показує сумки, які залишили відвідувачі його закладу. По них ніхто не повернувся, тож Фіранґу довелося контактувати з посольствами, щоб речі передали родичами. У кав’ярні загинули п’ять індійців та два іноземці – два офіціанти та п’ять відвідувачів. Коли я вирушаю до «Тадж-Махалу», Фіранґ попереджає: «Будьте обережні, стрілянина триває».
 
Готель-пастка
 
На іншому кінці міста об’єктом нападу щонайменше п’яти терористів став інший п’ятизірковий готель – «Оберой-Трайдент». Майже 140 заручників вийшли з нього, травмовані спогадами. Один британський бізнесмен провів під ліжком 16 годин, поки його не врятували командос. Іншим пощастило менше. Дружина одного бізнесмена під час теракту вечеряла у ресторані готелю Tiffin. Вона відіслала чоловікові SMS, а потім її телефон замовк.
 
Терористи шукали людей з американськими, британськими та ізраїльськими паспортами. У комплексі «Наріман Гауз» біля готелю вони взяли в заручники єврейську громаду та вбили рабина з дружиною, які щойно прибули до Індії із США. Поліція не розголошує інформацію про тих, хто врятувався, оскільки є підозра, що в місті можуть переховуватись інші терористи.
 
Тим часом кількість знайдених тіл уже сягнула 172. У моргах лікарень ідентифікують тіла загиблих. У приватному «Бомбейському шпиталі» перебуває на лікуванні 21 поранений іноземець. Коли я заходила до медичної установи, родичам якраз передавали тіло японського громадянина. Американка Андоліна Ваоґота вже одужала. Вона прибула до Мумбаї, щоб прослухати курс медитації та взяти участь у традиційному мумбайському марафоні, і все ще хоче повернутися до міста. Британка Діана Мерфі, яка лежить в іншому шпиталі – «Джаслок», каже, що з нею все гаразд, і місцева влада поводилася з іноземцями добре. Вона ще не знає, що її чоловік у критичному стані.
 
Хто наступний?
 
Чому терористи захопили місто в заручники, якщо вони не висували жодних вимог? Затриманий 21-річний терорист Азам Амір Касаб заявив: «Ми хотіли, щоб світ дізнався про нас». Його утримують у шпиталі «Наїр», де він припинив їсти, щоб уникнути тортур. У цій операції дуже помітний слід ісламської фундаменталістської групи «Аль-Каїда». Її цілями були іноземні громадяни та шикарні готелі. Культовий готель «Тадж-Махал» після бойових дій та пожежі доведеться близько року відбудовувати, а загальна вартість робіт становитиме до $100 млн. Заарештований терорист зізнався: «Ми хотіли висадити в повітря готель так, як ми зробили з «Марріоттом» в Ісламабаді». Вони прагнули стати відомими у світі – і це їм вдалося. Але наслідки терору жахливі. В місті тривають похорони, а ті, хто пережив трагедію, потребують консультацій психологів.
 
У причетності до жорсткої терористичної атаки підозрюють також індійських мусульман. Загалом світ шукає відповіді на запитання. Американське ФБР, британська М-16 та індійська влада тепер розгадують загадку: «Хто наступний?», адже якщо така атака могла статися в Мумбаї, то так само може бути атаковане й будь-яке інше місто світу.
 [1061]
 
ВЕРСІЇ

 Пакистанський слід

Припущення про зв’язок терористів із Пакистаном, давнім ворогом Індії, лунали одразу після перших пострілів у Мумбаї. Коли індійські поліцейські схопили Азама Аміра Касаба, той зізнався, що народився у пакистанській провінції Пенджаб та проходив підготовку в Пакистані у таборі організації «Лашкар-і-Тайба». Ісламабад заперечив будь-яку причетність до терактів та попередив, що не можна дозволяти «негідникам» розпалювати суперечки між сусідами. Офіційним заявам можна вірити, бо пакистанський уряд уже давно веде боротьбу проти ісламістів. Тим не менше, Індія вимагає у Пакистану видати 20 підозрюваних в організації терактів. За словами індійського міністра закордонних справ Пранаба Мукерджі, їхні імена згадано у формальному протесті, який індійські дипломати вручили своїм пакистанським колегам.