"Голосувалися дві поправки: проведення нових виборів і скасування результатів виборів 4 грудня. Пройшла перша поправка", – повідомив Пергер, додавши, що це формулювання більш жорстке, ніж те, яке пропонувалася проектом резолюції.
Раніше співголова незареєстрованої Партії народної свободи (ПАРНАС) Михайло Касьянов, який перебуває у Страсбурзі, повідомив, що Європейський парламент закликав російську владу провести повторні парламентські вибори, зареєструвавши всі опозиційні партії.
За його словами, депутати прийняли резолюцію до саміту РФ-ЄС і за підсумками виборів до Держдуми, доповнивши текст закликом до "проведення нових вільних і чесних виборів після реєстрації всіх опозиційних партій".
"Європарламент, прийнявши сьогодні дуже чітку і ясну резолюцію, продемонстрував солідарність з російським народом, який вимагає до себе поваги і виконання конституційних прав на вільні і чесні вибори", – заявив Касьянов.
"Заклик до російської влади про реєстрацію опозиційних партій та проведенні в Росії нових вільних і чесних виборів є важливим сигналом російській владі про неприйнятність порушення нею міжнародних зобов'язань", – вважає Касьянов.
У проекті резолюції, яка була прийнята в середу Європарламентом, депутати закликали керівників ЄС "підняти на саміті РФ-ЄС (15 грудня в Брюсселі – Ред.) питання про вибори 4 грудня, зажадати від Росії поваги її міжнародних зобов'язань, що випливають, зокрема, з членства в Раді Європі і ОБСЄ".
Грунтуючись на попередніх висновках спостерігачів ОБСЄ, Європарламент підкреслює: "Хід виборів показав, що Росія не відповідає електоральним нормам, встановленим ОБСЄ".
У документі висловлено занепокоєння у зв'язку з "порушеннями процедур, недоліком неупередженості ЗМІ, поганим поводженням з незалежними спостерігачами та відсутністю поділу між партією і державою".
Серед порушень депутати Європарламенту відзначають "автобусні каруселі", обструкцію спостерігачам, вкидання бюлетенів, арешти сотень опозиційних активістів, учасників демонстрацій протесту.
Європейські депутати відзначають давніші заклики до анулювання результатів виборів і закликають російську владу "уважно розслідувати всі випадки порушень у ході виборів, покарати винних чиновників і організувати повторне голосування там, де мали місце порушення".
Європарламент закликає російську владу взяти до уваги висновки спостерігачів БДІПЛ/ОБСЄ і реформувати виборче законодавство відповідно до норм ОБСЄ і Ради Європи, щоб "гарантувати вільні і демократичні президентські вибори в 2012 році з рівними можливостями для опозиційних кандидатів". Він закликає також забезпечити умови для ефективного спостереження за президентськими виборами.
Що стосується безпосередньо теми саміту, то в резолюції міститься заклик до обох сторін прискорити переговори про нову базову угоду ЄС-Росія.
Європарламент "виступає за всеосяжну, юридично зобов'язуючу угоду, яка охоплювала б політичні, економічні та соціальні питання і включала б усі аспекти демократії, верховенства закону і поваги прав людини".
Депутати знову підкреслили свою позицію: "Демократія і права людини повинні бути невід'ємною частиною цієї угоди, в тому числі необхідно сформулювати і включити в неї ефективну та дієву статтю про права людини".
Зазначимо, що рішення Європарламенту носять рекомендаційний характер.
Нагадаємо, що 11 грудня президент РФ Дмітрій Мєдвєдєв через свою сторінку у Facebook пообіцяв, що повідомлення про порушення на виборах перевірять.