Європа скорочує фінансування країнам Східного партнерства

29 Вересня 2011, 11:09

Зокрема, на перші чотири роки функціонування програми (2010-2013) на всі шість країн-учасниць (Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову, Україну) було виділено в цілому 600 млн євро.

«За попередніми оцінками, на наступний бюджетний період 2014-2020 років, зрозуміло, буде визначено більшу суму, але в розрахунку на кожну країну щороку припадатиме навіть менше, ніж у 2010-2013 роках. При цьому до початку нового бюджетного періоду 2014 року залишається не так і багато часу за мірками єесівської бюрократичної машини. А отже, шанси пролобіювати краще фінансування тануть і тануть», – пише автор.

Водночас, як зазначає автор, програма Східного партнерства не витримує конкуренції з програмами співпраці ЄС з країнами Північної Африки.

«Саме туди, як передбачається, у найближчі роки спрямовуватимуться більша частина фінансової допомоги ЄС країнам-учасницям Політики європейського сусідства. У Польщі жартують, що у лотерею можна виграти чи не більше грошей, ніж окрема країна-учасниця Східного партнерства отримує в рамках цієї програми щороку», – зазначається в матеріалі.

У той же час, між учасниками переговорів ведеться боротьба за те, щоб у декларації було підтверджено, що учасники Варшавського саміту визнають «європейські прагнення та європейський вибір окремих країн-партнерів». Це таким чином закамуфльовано європейські перспективи аж до членства в ЄС таких країн, як Україна.

«Відомо також, що у проекті декларації ідеться про те, що країни ЄС очікують закінчення перемовин щодо політичної асоціації та ЗВТ з Україною до саміту ЄС – Україна у грудні 2011 року, а також до кінця цього року почнуться переговори з Молдовою та Грузією щодо створення з ними аналогічних українській поглиблених та всеохопних зон вільної торгівлі», – пише автор.

Як зазначає автор, передбачається, що прикладом конкретного нового проекту стане Східноєвропейське партнерство з енергоефективності та довкілля (Eastern Europe Energy Efficiency and Environment Partnership) саме з Україною, до якого запросять приєднатися інші країни. Наразі деталі цієї ініціативи не відомі. Отож, можна чекати певних сюрпризів.

Детальніше про суть попередньої версії декларації саміту читайте тут.

читати ще

показати ще