Єврокомісар радить Росії не заважати ЄС домовлятися щодо газу із прикаспійських держав

13 Вересня 2011, 12:49

Про це він заявив у Кельні на конференції, присвяченій майбутній ролі природного газу в енергопостачанні Німеччини та Європи.

Ідеться як про газопровід Nаbucco, так і про менш масштабні проекти ТАР і ITGI. Вони передбачають поставку газу через уже існуючу транспортну систему Туреччини, але потребують, зокрема, прокладки підводних і наземних газогонів у бік Прибалтики та Італії.

Ґюнтер Еттінґер переконаний, що основні стратегічні рішення щодо «південного коридору» будуть ухвалені до кінця цього року. Він назвав доступ ЄС до прикаспійського регіону і Центральної Азії, де зберігаються найбільші у світі запаси природного газу, що перевищують навіть російські, «ключовим питанням» для ЄС.

На думку єврокомісара з питань енергетики, Росія повинна бути зацікавлена як у Nabucco, так і в його альтернативах – ТАР і ITGI.

«Якщо росіяни змиряться з тим, що «південний коридор» є неминучим і що їхні колишні сателіти Туркменістан і Азербайджан мають право ухвалювати самостійні рішення, то європейці будуть значно більше довіряти такому енергоносієві, як газ», – пояснив свою думку Ґюнтер Еттінґер.

«Якщо ж росіяни намагатимуться ставити палки в колеса «південному коридору» – технічно, прокладаючи газогін SouthStream, або політично, здійснюючи тиск на Ашгабат і Баку, – то я особисто буду менше довіряти довгостроковим газовим контрактам і менше вірити в тезу про те, що газ не є для Росії політичним інструментом», – зазначив він.

Ґюнтер Еттінґер звів свій виступ до такої формули: «Росіянам було б вигідніше мати частку в 30 відсотків на європейському газовому ринку обсягом у 600 мільярдів кубометрів, аніж частку в 40 відсотків на ринку в 400 мільярдів».

Питання про те, яким виявиться в майбутньому цей ринок, що становить нині близько 500 мільярдів кубометрів, вирішується саме нині, зазначив член Єврокомісії. Адже саме тепер окремі країни ЄС і весь Євросоюз у цілому серйозно переглядають свою енергетичну стратегію.

У світі попит на газ зростає доволі стрімко, в Європі ж він поки що збільшується відносно помірно, але при цьому видобуток із власних  родовищ падає, і їх необхідно чимось замінити.

«Тому якщо росіяни розумні, вони не будуть чинити перепони «південному коридору» й дадуть європейцям можливість диверсифікувати джерела та шляхи доставок газу. Адже тоді європейці більше робитимуть ставку на газ, в тому числі й на газ з Росії», – підсумував єврокомісар.

Нагадаємо, 12 вересня Європейський Союз затвердив мандат Єврокомісії на ведення переговорів з Азербайджаном і Туркменією про будівництво транскаспійського газогону в рамках ініціативи «Південного коридору».