Євроінтеграційна дипломатія МЗС: заперечення, замовчування та повчання політиків ЄС

23 Жовтня 2013, 15:41

17 січня у Відні міністр закордонних справ України під час оприлюднення пріорітетів головування в ОБСЄ заявив, що більшість українців вважає екс-прем’єра Юлію Тимошенко та колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка злочинцями. Це відбулося за кілька місяців до звільнення Луценка та винесення рішення Європейського суду з прав людини на скаргу Тимошенко, у якій наголошувалося на незаконному затриманні прем’єра.

Через кілька днів депутат німецького Бундестагу від Партії зелених Віола фон Крамон висловив переконання, що нові звинувачення проти Тимошенко перекреслюють перспективу підписання угоди про асоціацію з ЄС у 2013 році. Однак 25 січня у Давосі Кожара запевнив, що ув’язнення Тимошенко не завадить українській євроінтеграції.

У січні нині колишнього першого заступника генпрокурора Рената Кузьміна позбавили американської візи. Голова комітету із закордонних справ Європарламенту Ельмар Брок заявив про можливість застосування візових санкцій до першого заступника. На що МЗС порадило європолітикам утриматися від будь-яких коментарів щодо діяльності Кузьміна.

У березні стався скандал із захисником Юлії Тимошенко Сергієм Власенком: Вищий адміністративний суд України позбавив його депутатського мандата. МЗС поспішило заявити, що це рішення не вплине на українську євроінтеграцію. Попри запевнення від МЗС у тому, що проблема Власенка знаходиться у юридичній площині, Держдеп США висловив переконання, що рішення ВАСУ має політичне забарвлення. У МЗС така реакція Держдепу викликала щире здивування. У Кожари відреагували закликом до міжнародних партнерів утримуватися від «необґрунтованих закидів» на адресу української влади.

Цього ж місяця депутати Європарламенту висловили занепокоєння рішенням у справі Власенка. У ЄП наголосили, що Київ має продемонструвати своїми діями, що він дійсно бажає зближення із ЄС. МЗС же порадило опозиціонерам, які на той час блокували роботу парламенту через мандат Власенка, виконати рекомендації євродепутатів і об’єднати зусилля для євроінтеграції, відновивши роботу Верховної Ради.

Наприкінці березня рекомендаціями відзначився міністр Кожара. Попри неодноразові заяви європолітиків про дію вибіркового правосуддя в Україні, Кожара оголосив це явище «вигадкою політологів ЄС».

30 квітня Європейський суд з прав людини визнав затримання та арешт Юлії Тимошенко у так званій "газовій справі" незаконним. ЄСПЛ українське МЗС рекомендацій не надавало і зустріло рішення мовчанкою.

У травні Кожара зустрічався із держсекретарем США Джоном Керрі. Прес-служба МЗС України наполегливо ігнорувала тему Юлії Тимошенко, зосереджуючи увагу на підтримці США євроінтеграції України, ядерному роззброєнні та врегулюванні «заморожених конфліктів». Водночас, напередодні Керрі повідомляв, що під час зустрічі планує обговорити умови для підписання Україною Угоди про асоціацію, серед яких «припинення кримінального переслідування деяких людей, особливо колишнього прем`єр-міністра Тимошенко».

Наприкінці травня Кожара продовжив створення альтернативної реальності у Європі. Під час засідання комітету з питань закордонних справ Європейського парламенту він заявив, що в Україні відсутні політичні в’язні.

"Цього формулювання – "політичні в'язні "- не існує в наших відносинах з Європейським Союзом, з Радою Європи, з ОБСЄ та з США. Ми віримо, що в Україні немає політичних в'язнів", – підсумував міністр.

У вересні заступник міністра закордонних справ Віктор Майко зявив, що Україна має кращі шанси на асоціацію, ніж будь-коли. За його словами, це сталося завдяки тому, що в Україні відбуваються реформи та «революційними темпами змінюється законодавство».

«Європа це бачить і робить висновки», – додав Майко.

Водночас, МЗС проігнорувало невирішене питання Тимошенко, вирішення якого є умовою підписання асоціації.

На початку жовтня Кожара заявив, що "керівники України хочуть це питання (Тимошенко – ред.) вирішити, але тут головне, щоб рішення ґрунтувалося на законах України та діловодстві країни".

"Його не можна вирішувати на підставі резолюції Європейського парламенту, в якій міститься вимога, щоб влада України звільнила пані Тимошенко без жодних умов", – заявив Кожара і додав, що екс-прем’єр повинна співпрацювати з українською владою.

Згодом МЗС Німеччини заявило, що пропозиція щодо лікування Тимошенко у Берліні залишається в силі. У Кожари на цю заяву відреагували досить традиційно – заявили, що жодних переговорів із цього питання не ведеться.

Вже у середині жовтня, після року роботи в Україні місії Кокса-Кваснєвського, у МЗС вирішили сприяти даній місії Європарламенту.

"В Україні взяли до уваги рішення Конференції президентів ЄП з приводу продовження мандата місії ЄП у складі президентів Александра Кваснєвського і Пета Кокса", – зазначив речник МЗС Євген Перебийніс.

Та 23 жовтня під час зустрічі з міністрами закордонних справ Швеції та Польщі Кожара допомагав полському міністру у перекладі під час спілкування із журналістами. Полський міністр вирішив виступати перед присутніми рідною мовою і коментуючи підписання асоціації зазначив: "Хочу підкреслити, що часу залишається дуже мало. А ризик непідписання угоди про асоціацію дуже великий". Втім, Кожара переклав лише першу частину фрази.