Японська «Фукусіма-1» може перетворитися на другий Чорнобиль

16 Березня 2011, 17:37

Наразі на першому і третьому енергоблоках АЕС почалося часткове розплавлення ядра реактора при непрацюючій системі охолодження – частковий мелтдаун, констатує Єврокомісія.

Комісія не береться давати прогнози розвитку аварії на АЕС, заявила представник єврокомісара з енергетики Марліна Хольцнер. А офіційний представник уряду Франції Франсуа Баруен за підсумками засідання ради міністрів в Єлисейському палаці і зовсім заявив, що найгірший із сценаріїв розвитку ситуації в Японії може виявитися гірше катастрофи на Чорнобильській АЕС.

У той же час інформоване джерело ІТАР-ТАРС попередило, що є небезпека повного розплавлення і спікання палива (мелтдауна) на другому і третьому енергоблоках. Першому блоку загрожує часткове розплавлення ядра, підтвердив співрозмовник агентства, близьке до оператора атомної станції. Однак зараз, за його даними, в результаті заливання в реактор морської води та борної кислоти ситуація там дещо вирівнялася. Корпус самого реактора не постраждав, він утримує радіацію. На п'ятому та шостому енергоблоках, як повідомило джерело, в цілому зберігається стабільна ситуація. Проте відзначене деяке підвищення температури води в басейнах для зниження тиску.

На відміну від реакторів чорнобильського типу, реактори на АЕС «Фукусіма-1» охолоджуються водою, в них немає графітових стрижнів, що використовувалися на радянських енергоблоках для контролю реакції. У Чорнобилі саме руйнування графітових стрижнів і викид високоактивного графітового пилу з ядра реактора на великі висоти в атмосферу призвели до випадання радіоактивних опадів по всій Європі. У Японії такий сценарій неможливий.

У разі катастрофічного розвитку ситуації на АЕС, загроза поширення радіаційного зараження на суміжні країни і території буде залежати від обсягу радіоактивної пари, викинутого з реактора при спробах його охолодження морською водою, а також масштабів пожежі на АЕС і, відповідно, викидів високоактивної сажі та диму в атмосферу.

Багато також  залежить від погодних умов – сили вітру та ймовірності дощу, які можуть розподілити опромінені частинки і ізотопи над значною територією. Тим не менше більшість європейських експертів вважають, що підвищення радіаційного фону в сусідніх країнах якщо і відбудеться, то не досягне небезпечних для здоров'я людей рівнів.

Що стосується прямого радіаційного випромінювання пошкоджених реакторів, то саме по собі воно загрожує лише прилеглої до АЕС території. Існуючі європейські стандарти ядерної безпеки, визначають її радіус в 30 км.

Західні ЗМІ закликають Японію до прозорості в питанні висвітлення того, що відбувається на АЕС, відзначаючи, що минулі помилки мало чому її навчили. Іспанська газета El País пише, що в 2007 році, коли землетрус пошкодив найпотужнішу у світі АЕС "Касівадзакі-Каріва", компанія TEPCO занизила масштаби завданих збитків.

Критична ситуація на "Фукусіма" наштовхує і на неминучі порівняння з Чорнобилем. Адже і СРСР тоді був дуже далекий від прозорості – уряд кілька днів взагалі не сповіщало про аварію не лише світ, а й власних співгромадян.

Звичайно, впадають у очі і відмінності "Фукусіми" і Чорнобиля – як між постраждалими країнами, так і між типами ядерних катастроф. Але в будь-якому випадку, наслідки можуть виявитися схожими, попереджає сайт. Серед них – зараження території радіоактивними ізотопами, радіоактивне зараження та психологічні травми у людей.

У квітні настане 25-я річниця чорнобильської аварії, і багато жителів України та Росії пам'ятають, як мало інформації надали радянська влада в перші дні, відзначає Wall Street Journal. Можливо, тому жителі Далекого Сходу не вірять запевненням влади, що небезпеки радіоактивного забруднення немає, і в паніці скуповують препарати з вмістом йоду і дозиметри.

Ліквідатори Чорнобиля продовжують вмирати від наслідків опромінення, нагадує італійська La Stampa. Понад 600 тисяч героїв у квітні 1986 року боролися з катастрофою майже голими руками, тепер вони забуті.

На Митинському кладовищі в Москві всім загиблим героям поставлено пам'ятник. Під ним на глибині декількох метрів під цементним плитою поховано 28 свинцевих трун. Вони поховані тут всі разом, в одному ізольованому просторі: навіть їхні тіла були радіоактивними. Вони померли за кілька днів, і агонія була жахливою. Коли ховали перших жертв, на зруйновану АЕС відправляли десятки тисяч рятувальників з усього Радянського Союзу – деяких силою, але більшість були добровольцями.

Ліквідатори врятували тисячі життів, не думаючи і не знаючи про небезпеку.Лічильники Гейгера, які мав при собі кожна людина, через кілька годин переставали працювати. Ліквідаторів, які набрали певну дозу радіації, повинні були відправляти додому, але цього не робили – наслідки аварії вимагали великих ресурсів.

За даними союзу «Чорнобиль», 60 тисяч ліквідаторів вже померли, повідомляє InoPressa. Але влада визнає лише 200 смертельних випадків наслідком отриманої дози опромінення. Люди борються за те, щоб їх країна забезпечувала лікуванням, пенсіями, ліками навіть у Європейському суді в Страсбурзі. Тепер «чорнобильцям» доводиться протистояти і ООН: у доповіді за 2005 рік всього 57 смертних випадків безпосередньо зв'язуються з чорнобильською катастрофою, тоді як за даними «Грінпіс» – від опромінення померли як мінімум 200 тисяч чоловік.

Співробітники російського Інституту проблем безпечного розвитку атомної енергетики Валерій Стрижов та Володимир Асмолов в середу разом з групою російських вчених вирушили до Японії, щоб дослідити наслідки вибухів на «Фукусіма-1» і допомогти впоратися з наслідками катастрофи.

Як повідомляє видання Life News, Стрижов і Асмолов брали участь у ліквідації наслідків аварії в Чорнобилі і мають за цю діяльність державні нагороди – ордени Мужності.

Спочатку російським фахівцям-атомникам японські власті не дозволили в'їхати в країну. Двоє вчених пробули в Хабаровську, перш ніж їм дозволили прилетіти в Токіо.

Нагадаємо, що після землетрусу і цунамі на «Фукусіма-1»в результаті виходу з ладу систем охолодження сталися вибухи на першому, третьому і другому енергоблоках, пізніше відзначалися вибух і кілька загорянь на четвертому енергоблоці. Також періодично відзначається підвищення температури реакторів на п'ятому та шостому енергоблоках. За даними японських джерел, на першому реакторі виявлені пошкодження приблизно 70% паливних збірок, на третьому – пошкодження захисної оболонки реактора. Фахівці намагаються підтримувати прийнятну температуру реакторів, закачуючи в їх оболонки морську воду.