Так, екс-начальник Головного управління розвідки Міноборони, екс-глава СБУ Ігор Смешко заявив, що ще у 1992 році за розпорядженням президента Леоніда Кравчука була створена спецгрупа для вивчення двох питань – чи є на території України хімічна зброя і чи існують у країни можливості з її виготовлення та знищення.
За словами Смешка, у 1993 році відбулося спеціальне засідання РНБОУ, на якому екс -віце- прем'єр Валерій Шмаров доповів про результати перевірки: на обидва питання експерти дали негативну відповідь.
"Протягом 10 років, коли я перебував у керівництві розвідтовариства України, я ніколи не чув ні про які установки і технології, пов'язані як із створенням, так і з знищенням хімічної зброї", – заявив Смешко.
Окрім того гендиректор Павлоградського хімзаводу Леонід Шиман (тут утилізується тверде ракетне паливо від МБР SS -24) заявив: у ПХЗ немає ні компетенції, ні фахівців, ні технологій, ні обладнання для знищення хімічної зброї.
"По-друге, Павлоград – густонаселене місто, тому не може йтися про знищення на його території хімічної зброї. По-третє, на ПХЗ взагалі не володіють інформацією, які саме речовини знаходяться в Сирії, і в якій кількості вони мають бути утилізовані", – додав Шиман.
"У світі є дві країни, які займаються ліквідацією хімічної зброї в промислових масштабах – це США і Росія", – додав експерт.
У свою чергу екс -глава МНС України Віктор Балога також заявив: в Україні немає ні обладнання для утилізації хімічної зброї, ні фахівців, які могли б це зробити.
"Єдине, що у нас є – це пересувні установки для знешкодження радіоактивного палива меланж. Тому мені важко здогадатися, що саме мав на увазі президент. А як політик – розумію, що з його боку це була спроба зберегти "добру міну", щоб виглядати гравцем у міжнародній політиці. Як я, так і весь світ знає технологічні можливості України в цьому питанні", – додав Балога.
Російські експерти також прокоментували "сірійську" пропозицію Януковича.
Як заявив директор Центру аналізу світової торгівлі зброєю, член Громадської ради при Міноборони РФ Ігор Коротченко, "дотепер Україна не значилося в числі країн, що володіють передовими технологіями знищення хімічної зброї".
"Таким чином, у практичному плані українська пропозиція – не більше ніж піар-хід", – підсумував Коротченко.
Як відомо, президент Віктор Янукович під час виступу на 10-й Ялтинській щорічній зустрічі «Україна та світ в епоху змін: фактори успіху» заявив, що Україна готова надати технічну допомогу у знищенні хімічної зброї в Сирії.
Нагадаємо, 20 вересня Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) повідомила, що Сирія почала надсилати їй дані про свої хімічні арсенали.
Згідно зі звітом експертів ООН, який було прилюднено 16 вересня, "природні, хімічні та медичні зразки надають виразні і переконливі докази", що в районі Дамаска 21 серпня використовувалися ракети класу "земля -земля" з нервово-паралітичним газом зарин.
Раніше сирійський уряд погодився на ініціативу Росії надати хімічну зброю країни під міжнародний контроль, аби уникнути військового удару.