“Гра на крові”. Хто вирішив бойкотувати ЧС-2018 у Росії

13 Червня 2018, 13:20

У Росії 14 червня стартує Чемпіонат світу з футболу, участь у якому візьмуть 32 команди. Однак думки світових політиків щодо візиту до РФ – розділилися. Зокрема, низка країн уже оголосила бойкот ЧС-2018.

 

Водночас українські високопосадовців та світові діячі закликали світ бойкотувати Чемпіонат у Росії. Так, прихильники бойкоту говорять про війну на Донбасі, анексію Криму, отруєння колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля, а також про голодування українських політв'язнів, яких утримує РФ.

 

Крім того, спецслужби та влада різних країн попереджають про загрози, з якими можуть зіткнутися футбольні вболівальники в Росії. Зокрема, серед загроз називають – кібератаки, шпигунство та незаконні затримання.

 

Тиждень.ua зібрав інформацію про те, хто оголосив бойкот ЧС-2018, або навпаки – збирається їхати до Росії.

 

 


 

Країни, які оголосили бойкот

 

Правозахисна організація Human Rights Watch закликала бойкотувати Чемпіонату світу з футболу, щоб "надіслати президенту РФ Владіміру Путіну сигнал, щоб він змінив свою політику".

 

"Світові лідери повинні надіслати президенту Путіну сигнал, що поки він не змінить свою політику і не зробить кроки, щоб покінчити зі звірствами російських і сирійських військ в Сирії, вони не будуть сидіти разом із ним у віп-ложах на матчі-відкритті", –  заявив виконавчий директор організації Кеннет Рот.

 

Водночас правозахисна організація Amnesty International застерегла світових політиків від приїзду до Росії на ЧС-2018, оскільки Москва може використовувати такі візити в пропагандистських цілях.

 

"На тлі масових обмежень свободи друку, слова і зібрань в Росії, анексії українських територій та причетності Росії до порушень міжнародного права в Сирії кожен політик має серйозно задуматися про те, де і коли йому слід перебувати", – заявив генеральний секретар німецької філії Amnesty International Маркус Бееко.

 

Він також нагадав, що уряди різних країн традиційно використовують спортивні змагання для того, щоб постати у вигідному світлі і продемонструвати свою велич, силу і всесвітнє визнання на внутрішньополітичній арені.

 

Попри це, більшість країн жодним чином не прокоментували можливість візиту до РФ. Зокрема, відповідну позицію вони пояють тим, що "розділяють політику і спорт".

 

Однією з перших бойкот ЧС-2018 у Росії оголосила Велика Британія. Так, про відповідне рішення 14 березня повідомила прем'єр-міністр країни Тереза Мей. Вона підтвердила, що міністри і члени королівської родини не поїдуть на Чемпіонаті світу з футболу.

 

 

Крім того, глава Міністерства закордонних справ Британії Борис Джонсон передбачив, що президент Росії буде прославляти себе на Чемпіонаті таким же чином, як і Адольф Гітлер на Олімпійських Іграх у Берліні в 1936 році. У той же час він зазначив, що Британія буде радити футбольним фанатам не подорожувати до Росії заради їхньої ж безпеки.

 

Згодом про бойкот повідомила Ісландія. 26 березня стало відомо, що уряд країни прийняв рішення бойкотувати Чемпіонат світу з футболу в Росії.

 

"Уряд Ісландії вирішив проявити солідарність зі Сполученим Королівством та іншими західними державами і приєднатися до їх скоординованої реакції на хімічну атаку в Солсбері на початку цього місяця", – наголосили в МЗС Ісландії.

 

Водночас уряди п'ятьох країн також готові підтримати Британію в питанні дипломатичного бойкоту, йдеться про Польщу, Швецію, Данію, Австралію та Японію.

 

Крім того, у червні ще дві країни повідомили, що не поїдуть до РФ на Чемпіонат.

 

Так, у Росію не поїде офіційна делегація від Австралії. Міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп зазначила, що дипломатичний бойкот не матиме жодного відношення до спортсменів, а всі питання щодо виступу команди переадресувала місцевій федерації футболу.

 

Вище керівництво Фінляндії також відмовилося брати участь і відвідувати Чемпіонат світу з футболу.

 

Крім того, у Конгресі США представили резолюцію, що засуджує проведення в Росії Чемпіонату світу з футболу. Зокрема, у документі засуджуються порушення РФ міжнародного права, а саме: триваючі дестабілізуючі дії Кремля в Україні та регіоні.Наголошується, що США та міжнародна спільнота повинні продовжувати робити так, щоб РФ відповіла за свої вчинки і зазнала покарання за порушення міжнародного права, а також вживати заходів для попередження подальших дестабілізуючих дій Кремля.

 

Європейський парламент також може закликати до дипломатичного бойкоту футбольного Чемпіонату світу-2018 в Росії. Так, 14 червня депутати Європарламенту мають схвалити резолюцію про права людини в РФ, у якій міститиметься відповідний заклик.

 


 

Світові лідери, які планують візит до РФ

 

Президент Франції Еммануель Макрон 24 травня заявив, що планує відвідати Росію під час Чемпіонату світу з футболу, якщо збірна Франції вийде до півфіналу. Згодом він змінив своє рішення та повідомив, що планує поїздку до Росії, якщо збірна Франції пройде до чвертьфіналу.

 

Крім того, канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що у неї відсутні принципові причини відмовлятися від поїздки на Чемпіонату світу з футболу. За її словами, дане рішення залежить лише від насиченості її графіка.

 

Водночас генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш офіційно повідомив, що їде в Росію, де має провести зустріч з Путіним та відвідати матч Чемпіонату світу з футболу, а саме – матч між Португалією (колишнім прем’єром якої він є) і Марокко.

 


 

Загрози

 

Міністерство закордонних справ України закликало українських уболівальників не їхати на Чемпіонат світу з футболу-2018 через загроз для особистої безпеки.

 

 

"Російські силові структури та каральні органи вдаються до затримань та звинувачень у шпигунській або терористичній діяльності, вчиняють проти українців інші провокативні дії", – йдеться в повідомленні.

 

 У МЗС попередили, що Росія може обмежити або взагалі відмовити консулам та адвокатам у доступі до затриманих громадян України.

 

"Розпалювання силами кремлівської пропаганди антиукраїнських настроїв є додатковим фактором ризику для перебування громадян України на території Російської Федерації. Будь-яка демонстрація своєї приналежності до України може спровокувати цілеспрямовану агресію з боку російських фанатських угруповань, більшість з яких не приховують свого ворожого ставлення до українців",  – заявили у відомстві.

 

Міністерство закордонних справ Польщі попередило про можливі теракти під час ЧС-2018 у Росії. Водночас відомство опублікувало спеціальний порадник для польських вболівальників. Зокрема, він містить дані про розташування польських консульських установ, посольств, умови в'їзду і перебування в РФ та рекомендації щодо безпеки під час турніру.

 

"У Росії існує загроза терактів, і вона може зрости у зв’язку з Чемпіонатом світу з футболу, який розпочинається 14 червня. Не можна виключити терактів у містах-господарях турніру. Особливу обережність треба зберегти на стадіонах, у секторах вболівальників, а також у громадському транспорті", – йдеться у повідомленні.

 

Влада Німеччини заявила про можливості шпигунства під час ЧС-2018 в Росії, та порекомендувала вболівальникам і посадовцям не брати у поїздку смартфони.

 

Зокрема, в інструкціях МВС Північного Рейну-Вестфалії також згадується так званий паспорт уболівальника (Fan ID), який необхідно оформити. Натомість замість смартфона радять узяти кнопковий телефон "без доступу до інтернету" та без службових контактів.

 

Водночас директор Національного центру контррозвідки та безпеки США Вільям Еваніна також розповів про відповідні загрози. Так, він попередив американських футбольних уболівальників, які планують їхати на Чемпіонат світу з футболу в Росію, не брати з собою електронні пристрої, оскільки на них, ймовірно,буде здійсненна кібератака хакерами або особами, пов'язаними з російським урядом. За словами Еваніна, американці можуть стати метою зловмисників, навіть якщо їм буде здаватися, що вони не представляють інтересу для хакерів.

 

"Якщо ви плануєте взяти з собою мобільний телефон, ноутбук або інший електронний пристрій – не робіть помилок, будь-які дані на цих пристроях, особливо ваша особиста інформація, можуть стати доступні російському уряду або кіберзлочинцям", – наголосив Еваніна.

 

Він також уточнив, що найбільшому ризику піддаються "посадові особи корпорацій і урядові чиновники".

 

Фахівці британського Національного центру з кібербезпеки (NCSC), що входить до складу Центру урядового зв'язку (GCHQ), також опублікували попередження для британців.