Горбачов знімає з себе відповідальність за криваву ніч у Вільнюсі у січні 1991-го

8 Серпня 2011, 13:39

«Я в той час був зайнятий суто політичними шляхами вирішення питання», – сказав він.

«Коли атмосфера у Вільнюсі почала загострюватися, ми скликали Раду федерації і відправили людей для переговорів та пошуку політичного компромісу. Але уже вночі перед прибуттям цієї ради до міста почалася перестрілка. Як тільки я дізнався про події, я передзвонив міністру оборони Язову та начальнику КДБ СРСР Крючкову. Обидва відповіли, що наказ про відкриття вогню дав безпосередньо командувач гарнізону», – розповів Горбачов.

Нагадаємо, раніше литовські прокурори звернулися до Росії з проханням про правову допомогу у справі 13 січня. Зокрема, вони хочуть допитати колишнього президента СРСР Михайла Горбачова, однак відповіді досі не отримали.

Довідка Тижня

У період з 11 по 13 січня 1991 року радянські війська здійснили ряд захоплень стратегічних об’єктів у Литві із застосуванням бронетехніки.

Зокрема, у ніч з 12 січня на 13 січня дві колони військових направилися до парламенту та телевізійної вежі у Вільнюсі, біля яких зібралося багато людей.

Під час штурму телевежі загинули 15 людей і 600 були поранені. Атака на будівлю парламенту не відбулася.

Дії силовиків засудили ряд країн колишнього СРСР, у тому числі Україна. Захід, зайнятий кризою в Кувейті, обмежився різкими заявами на адресу Горбачова. Той у свою чергу заявляв, що «нічого не знав» про події тієї ночі.

Прокуратура Литви порушила справу за подіями тієї ночі. У червні 1996 року кримінальну справу, за якою звинувачували 48 осіб, було передано Вільнюському окружному суду. Кілька десятків осіб уже отримали вирок. На сьогодні видані європейські ордери на арешт 23 осіб.

Кримінальна справа складається з 455 томів матеріалів, опитано більше 3 тисяч свідків, проведено більше 1200 експертиз і 180 обшуків. 

Нещодавно між Литвою та Австрією розгорівся конфлікт через те, що остання відпустила з-під арешту керівника спеціального підрозділу КДБ «Альфа» Міхаїла Головатова, винного у масовому розстрілі литовців в 1991 році.