НОВИНИ

Литва хоче допитати Горбачова у справі про штурм телевежі у Вільнюсі 1991 року

Запрошувати Михайла Горбачова в Литву для участі в допитах у справі 13 січня необхідно при кожній можливості. Про це заявив міністр закордонних справ країни Аудронюс Ажубаліс, передає BNS.

«Постійне запрошення (Горбачову - BNS) прибути на допит створює певний ефект і в самій Росії, і прямо на нього, і це запрошення необхідно повторювати при кожній нагоді», - заявив Ажубаліс в середу Литовському радіо.

Однак він не став оцінювати питання про те, чи може Литва прагнути затримати Горбачова, видавши Європейський ордер на його арешт. Крім того, Ажубаліс зазначив, що йому не відомо, скільки і які ордери у цій справі Литва вже видала.

«Чи видавати Європейський ордер (на Горбачова – Ред.), повинна вирішувати прокуратура, діючи згідно з наявними правовим актам. Чи буде це ордер на арешт відповідним здійсненим злочинам, важко сказати», - зазначив він.

Міністр також визнав, що читав ордер на арешт екс-командира групи «Альфа» Міхаїла Головатова. За його словами, в цьому документі чітко зазначені інкриміновані йому злочини.

Нагадаємо, раніше литовські прокурори звернулися до Росії з проханням про правову допомогу у справі 13 січня. Вони хочуть опитати колишнього президента СРСР Михайла Горбачова, однак відповіді досі не отримали.

Між тим прес-секретар Горбачова Володимир Поляков заявляв, що колишній лідер СРСР вже не раз публічно говорив про події 13 січня в Литві, зокрема у книгах та інтерв'ю, тому немає сенсу ще раз про це говорити.

Довідка Тижня

У період з 11 по 13 січня 1991 року радянські війська здійснили ряд захоплент стратегічних об’єктів у Литві із застосуванням бронетехніки.

Зокрема, у ніч з 12 січня на 13 січня дві колони військових направилися до парламенту та телевізійної вежі у Вільнюсі, біля яких зібралося багато людей.

Під час штурму телевежі загинули 15 людей і 600 були поранені. Атака на будівлю парламенту не відбулася.

Дії силовиків засудили ряд країн колишнього СРСР, у тому числі Україна. Захід, зайнятий кризою в Кувейті, обмежився різкими заявами на адресу Горбачова. Той у свою чергу заявляв, що «нічого не знав» про події тієї ночі.

Прокуратура Литви порушила справу за подіями тієї ночі. У червні 1996 року кримінальну справу, за якою звинувачували 48 осіб, було передано Вільнюському окружному суду. Кілька десятків осіб уже отримали вирок. На сьогодні видані європейські ордери на арешт 23 осіб.

Кримінальна справа складається з 455 томів матеріалів, опитано більше 3 тисяч свідків, проведено більше 1200 експертиз і 180 обшуків.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.