Головні новини України та світу 1 липня. Коротко

1 Липня 2022, 21:47

Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram


Про Україну

Поразка Росії на острові Зміїний зменшить тиск на українське узбережжя, однак сам відступ не припинить морську блокаду, йдеться в звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Президент Індонезії Джоко Відодо, який учора відвідував Київ, зараз перебуває у Москві. Він заявив, що передав послання Зеленського путіну: «Я передав послання президента Зеленського до президента путіна і висловив свою готовність налагодити спілкування між двома лідерами», — повідомив Відодо.

Наразі відомо про 21 загиблого внаслідок ракетного удару росіян по Сергіївці, Білгород-Дністровському каналу, з них одна дитина. Госпіталізовано 38 людей, з них 5 дітей – ОВА.

Переважна більшість опитаних українців (від 66% до 81%) не вважають прийнятними варіанти миру, які передбачають відмову від будь-яких територій, окупованих після 2013-го. Про це йдеться в опитуванні КМІС, профінансованому інституціями США, Швеції, Канади та Великої Британії. Опитано тих українців, які залишаються на території країни і мають доступ до мобільного зв’язку. 

Платформа United24 разом із Генштабом ЗСУ та Мінцифри розпочали проєкт «Армія дронів». На першому етапі хочуть придбати 200 дронів-розвідків і зібрати тисячі найпростіших апаратів. United24 займається збором пожертв на потреби України передусім за кордоном.

Україна отримала від Німеччини грант в обсязі 1 млрд євро. Про це повідомив Мінфін України. Кошти відправили  через спеціальний адміністративний рахунок, який відкрито Міжнародним валютним фондом для направлення грошей країн-донорів на допомогу Україні. Міністерство зазначає, що з початку введення воєнного стану Україна вже отримала від Німеччини 1,3 млрд євро.

Сьогодні Україна подала свій Меморандум до Міжнародного суду ООН у справі проти РФ за Конвенцією ООН про попередження злочину геноциду та покарання за нього 1948 року. «Меморіал України» описує, як Росія з 2014 року висуває неправдиві наративи, звинувачуючи Україну та її офіційних осіб у вчиненні геноциду.

Про світ

Сьогодні склав присягу наступний лідер Гонконгу, відкривши нову еру для країни. Гонконг відзначає 25 років з моменту повернення під владу Китаю. Церемонію відвідав президент КНР Сі Цзіньпін, який у четвер відвідав Гонконг у своїй першій поїздці за межі материкового Китаю з початку пандемії.

Джон Лі, колишній керівник служби безпеки, стикається з важким завданням відновити репутацію міжнародного фінансового центру після того, як одні із найтриваліших у світі обмежень, пов’язаних із COVID-19 і прийняття драконівського закон про національну безпеку, змусили жителів Гонконгу та іноземців масово покидати місто, передає аль-Джазіра.

Опівночі з четверга на п'ятницю Яїр Лапід офіційно став 14-м прем'єр-міністром Ізраїлю. Термін Лапіда може бути коротким, оскільки він очолює тимчасовий уряд перед виборами в Ізраїлі, які мали відбутися 1 листопада, повідомляє The Times of Israel.

«Ми зробимо все, що в наших силах, для єврейської, демократичної держави, доброї, сильної та процвітаючої, тому що це наша робота, і вона важливіша за всіх нас», — сказав Лапід на церемонії передачі повноважень від Нафталі Беннета, що покидає свою посаду. Лапід очолюватиме уряд до того, як будуть проведені нові позастрокові вибори, п'яті за останні чотири роки

Китай вважає нову стратегію НАТО, ухвалену наприкінці червня на саміті в Мадриді, «безвідповідальною». Як передає Укрінформ з посиланням на BBC, про це заявив речник міністерства закордонних справ КНР Чжао Ліцзянь. За його словами, «так звана нова Стратегічна концепція НАТО ігнорує факти». Вона «хибно визначає Китай як такий, що становить стратегічний виклик, і очорнює китайську зовнішню політику», сказав він. Ліцзянь додав, що стратегія «безвідповідальна, заохочує конфлікти й наповнена ідеями та ідеологічними забобонами часів Холодної війни».

Путін опублікував указ, який може позбавити західних інвесторів власності в газонафтовому проекті «Сахалін-2». Указ утворює нову фірму, яка забере всі права та зобов’язання Sakhalin Energy Investment Co, де компанія Shell і дві японські Mitsui і Mitsubishi володіють трохи менше за 50%. Норми указу передбачають, що Газпром збереже свої 50+%, а от решті треба звернутися з проханням отримати частку в російського уряду.

Усамітнений мулла Гайбатулла Ахунзада, верховний лідер Талібану, взяв участь у великому зібранні релігійних лідерів і старійшин у столиці Афганістану Кабулі. У триденному зібранні анонсують участь понад 3000 осіб. Державне радіо транслювало прибуття в п'ятницю Ахунзади, якого ніхто не знімав на камеру і не фотографував публічно з моменту повернення Талібану до влади в серпні минулого року. «Успіх афганського джигаду є не лише джерелом гордості для афганців, але й для мусульман у всьому світі», – сказав Ахунзада у своїй промові, як повідомляє державне інформаційне агентство Bakhtar, використовуючи арабське слово, що означає духовну боротьбу. Як повідомляється, він також сказав, що світ повинен припинити вказувати талібам, як керувати країною.

Туреччина та Вірменія під час переговорів щодо нормалізації між спеціальними представниками домовилися, що почнуть пряму авіаторгівлю вантажами між собою якнайшвидше. Туреччина з грудня працює над нормалізацією відносин з Вірменією у координації з Азербайджаном. Сусіди провели четвертий раунд переговорів у Відні в п’ятницю після першої за багато років зустрічі міністрів закордонних справ у березні.

Автор:
Тиждень