Гіа Нодіа: Іванішвілі явно не подобається керувати поточною діяльністю уряду й бути відповідальним за конкретні політичні рішення

29 Липня 2016, 12:44

Політику та екс-прем'єр-міністру Грузії (із 25 жовтня 2012 до 20 листопада 2013 року) Бідзіні Іванішвілі не подобається керувати поточною діяльністю уряду й бути відповідальним за конкретні політичні рішення. Про це Тижню розповів президент Кавказького інституту миру, демократії та розвитку Гіа Нодіа.

«Він повернувся у Грузію на початку 2000-них, до Революції троянд. І звідтоді не повертався до Росії. Можливо, у нього були проблеми із Путіним, коли той почав тиснути на олігархів, тож подумав, що на батьківщині життя буде спокійнішим», – зазначає він.

За словами Гіа Нодіа, Іванішвілі — дуже закрита, непублічна особа. Він ніколи не показувався серед велелюдних зібрань, але провадив благодійну діяльність, і то здебільшого у двох напрямках: підтримував інтелігенцію та церкву. Завдяки йому побудували найбільший храм у Тбілісі.

«Його прихід у політику виявився повною несподіванкою. Попри велику замкнутість, в Іванішвілі виявилися досить серйозні інтелектуальні амбіції. Зараз він відчув смак до дебатів на публіці, тож постійно підкреслює, що в нього особливо розвинена «здібність до аналізу». Очевидно, на якомусь етапі, коли Саакашвілі почав утрачати популярність, але постаті, здатної його урівноважити, ще не з’явилося, Іванішвілі вирішив, що зможе це зробити зі своїми мільярдами. Він був правий: обіцяв, що стане прем’єр-міністром, і став ним, а за рік (теж обіцяв, хоч і дещо раніше) пішов у відставку», – ідеться у повідомленні.

Читайте також: Гіа Нодіа: Жодна партія у Грузії не зможе отримати понад 50% мандатів у парламенті

«Але для чого йому влада? Чому він пішов, щойно її отримавши? У чому сутність його політичного проекту? Це предмет для спекуляцій. Іванішвілі явно не подобається керувати поточною діяльністю уряду й бути відповідальним за конкретні політичні рішення. Але хоче, аби уряд був лояльним до нього. За різними оцінками, його власні статки становлять близько $7 млрд, а в Грузії немає більше нікого, у кого був хоч би мільярд. То чому не транслювати економічну владу в політичну? Потрібно знайти формулу: хоч би хто був в уряді, він має бути твоїм», – пише Нодіа.

За його словами, в цьому випадку Іванішвілі усе розрахував як бізнесмен. «Закупив Грузію наче політичне підприємство і хоче зберегти умовний 51% у її керівництві. Прем’єр-міністри, що були після нього, це просто менеджери, призначені ним очолювати нову компанію. Делегуючи їм якісь повноваження, він може втрутитись у будь-що, коли вважатиме за потрібне. Це дозволяє Бідзіні жити комфортно у країні, яка йому фактично належить, тож він і сподівається зберігати таку ситуацію досить тривалий час», – резюмує Гіа Нодіа.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»