Геннадій Рябцев: Дозволити “Роснефті” бути експортером – в інтересах Росії, адже тоді можна збільшити обсяг експорту, наприклад, скрапленого природного газу

Світ
3 Вересня 2021, 12:21

Наразі єдиним експортером газу, згідно з російським законодавством, може бути лише "Газпром". Однак зміна законодавства на користь ще одного експортера дасть змогу Росії обійти Третій енергопакет ЄС і наповнитити "Північний потік-2" повністю. Як відомо, Третій енергопакет – це законодавство Європейського Союзу щодо лібералізації газового і електричного ринків, ухвалене 2009 року. Основна юридична мета Третього енергопакету – не допускати ситуацій, коли монополісти блокують доступ конкурентів до споживачів за рахунок володіння мережами розподілу (газопроводами, нафтопроводами, ЛЕП). Якщо монополіст володіє такими мережами, то він повинен надати 50% їх ємності конкурентам або не користуватися нею, або продати дані мережі незалежним операторам.

 

Читайте також: Угорщина отримуватиме газ в обхід України

 

"Російська Федерація не є учасницею Енергетичного співтовариства, не має відповідати вимогам Третього енергетичного пакету, про що чомусь усі забувають. Тим більше, вона не є членом Європейського Союзу. Тобто РФ не несе жодної відповідальності перед ЄС за те, яким чином і в який спосіб діють її компанії. Але, для того щоб європейські споживачі отримували скільки газу, скільки вони потребують, будуть вжиті всі необхідні заходи, і ці заходи не є обтяжливими ані для ЄС, ані для РФ", – розповів в коментарі Тижню член Експертної ради Міністерства енергетики Геннадій Рябцев.

 

Йдеться про те, підкреслив фахівець, що на територію ЄС має заходити газ у 100% заповненому трубопроводі, але частина цього газу, щонайменше 50%, буде вже проданою. "Тобто буде формальною власністю вже інших компаній, і не обов’язково “Роснефті”, а будь-якої іншої компанії. Це зніме усі питання. Тобто, якщо газ вже куплений на території тієїж РФ, в міжнародних водах чи деінде, то жодних проблем не буде, для того щоб виконати усі вимоги Третього енергетичного пакету", – зазначив Геннадій Рябцев.

 

За словами експерта, мова йде не лише про Європу, адже європейський ринок – один з найменших у світі. "Більші ринки в Азії. І саме там основні інтереси, зокрема "Роснефті". Якщо буде ухвалене рішення щодо можливості експортування природного газу в тому числі і "Роснефтю", якщо буде змінене законодавство, це піде на користь РФ, це в її інтересах, адже тоді можна буде збільшити обсяг експорту, наприклад, скрапленого природного газу" – розповів член Експертної ради Міненерго.