Газпром заслуговує на максимальний штраф від Європи – експерт

23 Квітня 2015, 22:42

Цілком можливо, що Єврокомісія хоче стримувати «Газпром» від перекриття постачання газу до Європи, шантажуючи його десятимільйонними санкціями за порушення антимонопольних законів. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.

«Ця справа була б спущена на гальмах, якби не ідіотський вчинок Міллера разом з Новаком на так званому виїзному Валдаї в Берліні 13 квітня, де вони дуетом показували «кузькіну мать» Європі. Тоді вони практично висунули ультиматуми ЄС: мовляв, транзиту через Україну не буде, Турецький потік буде, ідея єдиної ціни для Євросоюзу на газ – нонсенс. Не хочете купувати газ, значить, він піде на Китай і так далі», – вважає він.

Такий відверто хамський підхід, за словами експерта, дав імпульс Єврокомісії, яка вже практично заснула.

«На вашу «кузькіну мать» ми (Європа – Ред.) покажем свою. А далі все піде за типовим європейським алгоритмом, типу ми шукаємо баланс інтересів, компроміс.Тоді «Газпром почне протискувати свої бачення компромісу. Ситуація в даному випадку не є для «Газпрому» безнадійно програною. Але, звичайно, якщо він продовжуватиме поводитися в подібній манері, то напроситься на більш серйозні санкції», – підкреслює Гончар.

Він припускає, що Єврокомісія і надалі зволікатиме, вестиме різні дебати-обговорення, щоб увійти в наступний опалювальний сезон, тримаючи  «Газпром» в підвішеному стані.

«В Європі переконалися, що Кремль може використати енергетичну чи газову зброю, припинити постачання газу не тільки Україні, що він уже робив неодноразово, але й Європі також. Тому цілком можливо, що ЄК хоче стримувати «Газпром» від перекриття постачання газу до Європи, шантажуючи його 10-млн санкціями за неадекватну поведінку», – зауважує він.

Експерт не сподівається на те, що ЄК оштрафує «Газпром» по максимуму, оскільки вона не вперше застосовує штрафні санкції до крупних компаній, транснаціональних в тому числі. 

Хоча він відзначає, що, як правило, розміри цих штрафних санкцій були значно меншими («кількасот мільйонів євро чи мільярд з невеликим»).

«Імовірний штраф «Газпрому» є максимальною платою. Можливо, Єврокомісія захоче створити прецедент, покаравши компанію по максимуму. І,чесно кажучи, «Газпром» давно цього заслужив», – підкреслює Гончар.

Проте він наводить цікавий факт.

«Попередній єврокомісар з питань конкуренції ще наприкінці 2013 року заявив, що розслідування по «Газпрому» завершено і він теж сказав, що йому загрожують санкції, а вердикт Газпрому винесуть навесні 2014 року. Як бачимо, зараз глибока весна 2015 року, вердикту немає. Зараз знову говорять, що ось він буде, претензії висунуті, що «Газпром» має три місяці, щоб виправдатися. На жаль, Європейська комісія в цьому плані – не США, які були б однозначно жорсткими».

До того ж експерт припускає корупційне втручання у вирішення цієї справи. 

Також він зазначає, що незалежно від рішення ЄК позиція «Газпрому» щодо України більш лояльною не стане, але й на погрози російського газового монополіста не варто зважати.

«Тиснути можна, але ефекту від цього не буде. Ми більше газу купувати від цього не станемо.Тому подібного роду погрози – з розряду навкологазпромівської пропаганди. Емоційно вони завжди діяли в пресинговий спосіб», – каже він.

«Щоб нас виключити по транзиту, треба збудувати Турецький потік. Вони вже будували Південний потік. Де тепер він? Немає Південного потоку. Тепер Турецький потік. Збудувати його теж мало. Треба, щоб європейці за цей час зі свого боку збудували адекватну інфраструктуру, яка могла би взяти мільярд кубічних метрів з нього. Там теж немає цієї інфраструктури і вона не робиться за чотири роки, як цього хоче «Газпром», – резюмує експерт.

Нагадаємо, 22 квітня Єврокомісія висунула обвинувачення проти Газпрому, заявивши, що російська компанія перешкоджала формуванню єдиного ринку та справедливої ціни для усіх країн ЄС.

За даними ЗМІ, раніше лобісти Газпрому у Брюселі заявляли, що у випадку застосування Єврокомісією жорсткого покарання щодо компанії, Росія буде змушена «вжити заходів» в Україні.

Нагадаємо, йдеться про позов ЄС до Газпрому, в основі якого лежить багаторічне розслідування стосовно порушення правил ціноутворення та інших зловживань з боку російської компанії на європейському ринку, починаючи ще з 2004 року. Позитивне рішення суду у цій справі може примусити російського газового монополіста змінити бізнес-модель та сплатити колосальний штраф, сума якого може сягати 9,3 млрд євро.