“Газпром” заплатив за “війну” з Україною 5 млрд руб

19 Травня 2011, 16:13

Гроші отримали «Севернефтегазпром», що володіє ліцензією на гігантське Південно-російське родовище (у концерну контрольний пакет), а також два трейдери, що продають газ (СП з BASF і E. On), що добувається там.

Виплата неустойок пов'язана з тим, що в 2009 році «Газпром» не придбав законтрактовані обсяги газу з Південно-російського – якраз через конфлікт з Україною в січні того року, уточнив виданню представник «Газпрому».

У 2009 році через суперечки з Україною і кризи «Газпром» скоротив закупівлі газу у багатьох постачальників, включаючи середньоазіатські республіки: знизився експорт самого «Газпрому». Чому концерн і у випадку з Південно-російським не скористався форс-мажором, його  представник не пояснив.

У німецьких компаніях відмовилися від коментарів.

Контракти «Газпрому» з європейськими клієнтами засновані на принципі «бери або плати». Але незважаючи на оголошений форс-мажор, пише видання, конфлікт з Україною і тут зіграв злий жарт з концерном.  У 2009 році «Газпром» списав європейцям зобов'язання щодо закупівлі газу на 4,5 млрд куб. м, або $1,3 млрд за середніми цінами того року, – рівно на обсяг, що був недопоставлений під час конфлікту.

Нагадаємо, газова війна з Україною в січні 2009 року майже на два тижні залишила половину Європи без російського газу. Газовий конфлікт з Україною завершився 19 січня підписанням контрактів на 2009-2019 роки між «Нафтогазом» і «Газпромом». Тоді колишній прем'єр Юлія Тимошенко заявляла, що вважає ці контракти успішними.

11 квітня 2011 Генпрокуратура порушила кримінальну справу проти Тимошенко про перевищення нею повноважень при підписанні цих контрактів. Екс-прем’єр оскаржила порушену справу. Але суд підтвердив правомірність порушення справи.

Адвокати Тимошенко, посилалися на роз'яснення екс-заступника генерального прокурора Віктора Кудрявцева та міністра юстиції Олександра Лавріновича. Зокрема, у цих роз’ясненнях йшлося, що вимог необхідності затвердження Кабінетом міністрів директив делегації НАК «Нафтогаз Україна» на переговори з іншими суб'єктами господарювання статут компанії не містить.