“Газова суперечка” та сутички під Радою. Головне за вихідні

5 Березня 2018, 09:27

Цими вихідними між Україною та Росією продовжилася "газова суперечка" навколо рішення Стокгольмського арбітражу, Тристороння контактна група погодила повне та безстрокове перемир’я на Донбасі з 5 березня, а поблизу Верховної Ради демонтували наметове містечко.

 

Тиждень.ua зібрав основні події, що відбулися на вихідних.

 

Знесення наметового містечка під Радою

 

 

В суботу, 3 березня, поліція в рамках розслідування кількох кримінальних проваджень очистила наметове містечко під ВР від мітингувальників, конструкції вивезла техніка. Під час проведення слідчих дій правоохоронці вилучили 9 гранат РГД-5, «коктейлі Молотова» та 5 димових мін, а також затримали понад 100 осіб, які чинили спротив поліції. Лише на 4 з них складено адміністративні протоколи, решту відпустили.

 

Патрульна поліція у Києві відкрила дорожній рух на всій вулиці Грушевського, ділянку якої під ВР було заблоковано з 17 жовтня минулого року.

 

Нагадаємо,з 17 жовтня біля будівлі Верховної Ради тривала акція, учасники якої висували вимоги скасувати депутатську недоторканність, внести зміни до виборчого законодавства, а також створити Антикорупційний суд. Пізніше вони також висунули вимогу ухвалити закон про імпічмент президента. Активісти встановили наметове містечко, зокрема, і на проїжджій частині вул. Грушевського. Організаторами акції виступили партії ”Об`єднання ”Самопоміч”, ВО ”Батьківщина”, ”Рух нових сил”, ”5.10”, ВО ”Свобода”, ”Національний корпус”, ”Правий сектор”, а також низка громадських організацій.

 

 "Газова суперечка" між Україною та Росією 

 

 

Після того, як «Газпром» програв судову тяганину з «Нафтогазом» у Стокгольмському арбітражі, згідно з рішенням якого він повинен виплатити українській компанії 2,56 млрд доларів, російська компанія спочатку погодилась поставити в березні в Україну 0,5 млрд куб. м газу за цінами, які визначив арбітраж, однак потім різко відмовилась виконати свої контрактні зобов`язання і знизила тиск газу на вході в українську ГТС на східному кордоні до критичного рівня 50,9 кг на кв. см.

У «Нафтогазі» повідомили, що такі дії «Газпрому» є невиконанням рішення суду і саме вони призвели до виникнення дефіциту газу в ГТС. Для його подолання Кабмін ввів обмеження зі споживання газу всередині країни, а «Нафтогаз» у терміновому порядку купив у польської компанії PGNiG 60 млн куб. м блакитного палива.

Порошенко заявив, що «Газпром» заплатить «все до копійки», згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу. Станом на ранок 3 березня, підкреслив президент, ситуація повністю стабілізувалась за рахунок збільшення (в 5 разів) імпорту газу з ЄС, підняття палива з підземних сховищ і зниження споживання.

 

Нове перемир'я на Донбасі

 

 

Тристороння контактна група з врегулювання ситуації на Донбасі підтвердила прихильність всеосяжному і безстроковому режиму припинення вогню, починаючи з півночі 5 березня. Про це йдеться в заяві Тристоронньої контактної групи і представників окремих районів Донецької та Луганської областей, опублікованій на сайті ОБСЄ 2 березня. Також підкреслюється важливість забезпечення миру та спокою для населення в зоні конфлікту на сході України.

 

У зв`язку з цим наголошується, що, керуючись раніше досягнутими угодами і зобов`язаннями сторін, ТКГ «підтверджує свою повну прихильність всеосяжному, сталому і безстроковому припиненню вогню, починаючи з 5 березня 2018 року 00 год 01 хв. (за київським часом)”.

 

Своєю чергою, Збройні Сили України висловили готовність готові до встановлення та дотримання режиму припинення вогню з 00.00 годин 5 березня 2018 року.

 

"Велика коаліція" в Німеччині

 

 

У Німеччині соціал-демократи дали згоду на створення "великої коаліції" з блоком канцлерки Ангели Меркель ХДС/ХСС. "За" створення "великої коаліції" проголосували 66 відсотків членів партії.

 

Рішення соціал-демократів відкриває шлях для створення нового уряду Німеччини, що почне діяти в середині березня.

 

Перше порушення польського закону про Інститут нацпам'яті

 

 

Громадська організація "Польська ліга проти наклепу" (RDI), близька до консервативного уряду Польщі, подала скаргу на аргентинське видання Pagina 12 за порушення закону про Інститут нацпам'яті, який набув чинності 1 березня. 

 

Організація заявила, що видання Pagina 12 у своїй статті використало фотографії антикомуністичних польських бійців опору після Другої Світової війни у статті про погром в Єдвабне у 1941 році. RDI звинуватила газету та журналіста Федеріко Павловського у "діях, спрямованих на шкоду польському народу та хорошій репутації польських солдатів".

 

Розкриття нападів на угорську спілку в Ужгороді

 

 

Голова Національної поліції України Сергій Князєв заявив про затримання нападників на Товариство угорської культури в Ужгороді. «Нацполіція розкрила обидва напади на Товариство угорської культури в Ужгороді», – зазначив він. За його словами, загалом затримано 5 осіб, ймовірний організатор-іноземець перебуває у розшуку.

 

«Щойно оперативники затримали трьох осіб, причетних до нападу на Товариство угорської культури 27 лютого. Одного з них затримали у Черкасах, ще двох – у Кропивницькому. Також встановлено можливого керівника таких нападів, його оголошено у розшук»,  – додав голова Нацполіції.

 

Також він відзначив, що напередодні закарпатські поліцейські встановили громадян Польщі, причетних до підпалу центру 4 лютого. «Саме цих двох осіб наші польські колеги затримали у Варшаві. Суд Польщі обрав їм запобіжний захід у виді 90 діб тримання під вартою. Зараз при підтримці Генеральної прокуратури вирішуємо питання щодо допиту затриманих». – зауважив Князєв. «На будь-які прояви екстремізму поліція буде реагувати чітко та безкомпромісно», – підкреслив він.

Автор:
Тиждень