Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Французи про Депардьє: «Ми вважали його розумнішим»

Світ
9 Січня 2013, 13:40

«Мій клієнт перебуває за кордоном у професійних справах», – з гідністю проголосив адвокат Жерара Депардьє метр Ерік де Комон. Але гучний сміх журналістів, які чекали його на сходах паризького Палацу правосуддя, завадив правникові далі розвивати тему. У вівторок, 8 січня, актор мусив постати перед судом за кермування автівкою в нетверезому стані. Але власник нового російського паспорта не з’явився на засідання.

«Присутність обвинуваченого на таких процесах є обов’язковою, – наголошує лівий часопис Le Monde. – А якщо провину буде доведено, закон передбачає публічні судові слухання. Депардьє загрожує штраф €4500 або навіть ув’язнення до двох років».

Не можна сказати, щоб Франція гірко тужила за податковим утікачем. Радше навпаки: народ, як може, збиткується з кінозірки, яка вирішила побавитися в політику. Тижневик Le Point оприлюднив інтерв’ю з фахівцем із генеалогії Жаном-Луї Бакарно, який стверджує: «Історія любить пожартувати. Один із предків Жерара Депардьє до Французької революції саме збирав королівські податки з населення. В ті часи цими справами займалися волонтери». Згідно з інформацією генеолога, цей збирач податків був заможним винятком із цілої небагатої родини Депардьє.

Фахівець знайшов актору й іншого родича – міністра праці та зайнятості Мішеля Сапена. «Хоч міністр і виявився віддаленим кузеном кінозірки, він його жорстко розкритикував за набуття російського громадянства, – пише Le Point. – Але царевич Депардьє не знітився». «Ми ходили з Мішелем до однієї школи та часто билися на перервах. Це зближує, хоч би якими різними були політичні погляди», – цитує самого актора журнал.

Права щоденна газета Le Figaro звернулася в інтерв’ю до колишньої дружини Жерара. «Йому бракувало любові, уваги, – виклала Емманюель Депардьє свою версію подій. – Люди розлютилися, бо він забагато значить, адже репрезентує Францію. Його так легко було б повернути! Коли Жерара відкидають, він стає провокатором і здатний на найгірше».

Le Figaro наполягає, що набуття російського громадянства для Депардьє не означає виходу з французького. «Він і не збирається відмовлятися від французького паспорта», – зазначає часопис. Хоч лише місяць тому популярний актор присягався гучно гримнути дверима, як ідеться у газеті, на вихід з рідного громадянства він не подавав. Мабуть, передумав. «Якби він справді віддав французький паспорт, – пояснює журналістка Клое Вуатьє, – то втратив би всі громадянські права, мусив за кожним приїздом подавати на візу, а щоб зніматися бодай в епізодах, діставати право на роботу. Є над чим замислитися».

Це не найкращий фільм Депардьє. Якісь сумні кадри… Хотілося б розпочати рік із чогось веселішого». «Ми вважали його розумнішим

Газета Le Parisien, у свою чергу, цитує міністра культури Франції Орелі Філіпетті: «Це не найкращий його фільм. Якісь сумні кадри… Хотілося б розпочати рік із чогось веселішого». «Ми вважали його розумнішим, – зауважив у інтерв’ю на радіо філософ Даніель Сальватор Шіффер. – Він сам собі збудував пастку, захищаючи чесноти російської демократії. Якщо Жерар воліє довести світу, що Росія – це справжня демократія, нехай спробує взяти участь у антикремлівській демонстрації».

Даніель Шіффер, тепер уже в журналі Le Point, закдиає Депардьє «не менш огидну подорож до України, щоб зустрітися з іншим деспотом, безсовісним апаратчиком сталінського типу». Філософ радить: «Пане Депардьє, не давайте більше аргументів французькому прем’єрові, не поводьтесь нікчемно».

Часопис Le Monde оприлюднив інтерв’ю колишнього агента Депардьє, який працював із ним від перших кроків до 1994-го. Жан-Луї Ліві має таку думку щодо вчинку свого колишнього партнера: «Це – провокація, яка межує з самознищенням. Не важко вловити психоаналітичний сенс тих аналогій, які навіює саме слово «Мордовія». Проте не забуваймо, що він дуже розумний чоловік. Коли я бачу, як він обіймає губернатора Мордовії або ж прогулюється з Путіним, думаю, як боляче має бути цій людині, яка ось так сама себе карає… Я б хотів, щоб Жерар повернувся з Росії та знову став гідним того Дантона, якого він колись зіграв».

Пан Ліві, як і колишня дружина актора, вважає, що «провокувати – це означає для Депардьє запитувати, чи його насправді люблять». Він уточнює: «Оскільки я вже не є ані його агентом, ані продюсером, ані другом, то маю право щиро говорити те, що думаю. Він не є таким жадібним до грошей. Він любить заробляти – це правда. І коли він досяг межі своїх можливостей у артистичній діяльності, то вдався до дуже контроверсійних авантюр… Можливо, коли успіху досягаєш дуже рано, в зовсім молоді роки, і коли він вам не приносить щастя, а навпаки руйнує вашу родину, то аж ніяк не дивно, що виникає бажання довести собі, ніби маєш інші таланти, інший потенціал».

У чималій кількості публікацій французької преси наголошується, що Депардьє завжди принаджували люди, які втілюють владу. «Йому лестить спілкування з політичними лідерами, – каже його колишній агент. – Розмови з Міттераном, Шираком, Саркозі та навіть Олландом, якому він подзвонив та проговорив понад годину, додає йому поваги до себе. Чи усвідомлює він, що ці політики також можуть використати його у своїх цілях? Однозначно не скажу. Він не народився мислителем».