Експерти: увесь пафос влади навколо Конституційної асамблеї не має жодних підстав

22 Червня 2012, 19:24

«Вона тільки за назвою нагадує ті асамблеї, які затверджують установчі документи», – відзначив експерт політико-правових програм Центру Разумкова Костянтин Дикань.

«В Україні немає ніякої Конституційної асамблеї. Конституційна асамблея, відповідно до визначення – це орган, який, або обирається винятково з метою ухвалити Конституцію, або орган, куди політичні сили добровільно делегують своїх представників для пропозицій щодо вироблення змін до Конституції», – вважаєголова Правління Центру соціологічних та політичних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран.

За його словами, «весь пафос, який розгортається навколо Конституційної асамблеї не має під собою підстав».

«В Асамблеї можуть бути різні думки, нічого дивного в цьому немає. Все, що виробляє експертна група – буря в склянці, тут немає про що говорити. Тому я не думаю, що це може внести розбаланс в роботу експертної групи», – сказав Таран.

Він також відзначив, що відмову опозиції брати участь у роботі Асамблеї можна пояснити тим, що вони не бачать перспектив для себе.

«Коли лідери опозиції сидять у в’язниці, запрошувати їхніх заступників до роботи у Конституційній асамблеї виглядає дещо цинічно», – вважає Таран.

Експерти також сумніваються, що ініціатива «регіоналів» щодо зміни статусу російської мови може розколоти Асамблею.

«Про розкол в Асамблеї говорити не варто, тому що її мета – подати різні точки зору і обговорити їх в експертному і науковому середовищі. Оскільки там представлені і політики, то будь-яка річ не може бути далеко дистанційованою від політики», – вважає Дикань.

За його словами, готуючи зміни до Конституції, Асамблея може розглядати багато дискусійних і суперечливих питань, і в цьому немає нічого страшного.

«Цілком можливо, що Конституційна асамблея може розглянути питання двомовності. Чому б ні? Окрім того, вони (члени КА – ред.) можуть розглянути питання про федеральний устрій. Це також питання до науковців, які, в ідеалі, мали б неупереджено оцінити всі за і проти зміни адміністративно-територіального устрою України на конституційному рівні», – сказав Дикань.

Нагадаємо, 17 травня Янукович створив Конституційну асамблею як спеціальний допоміжний орган при президентові. Представники опозиції відмовилися брати участь у роботі асамблеї. Однак, президент Віктор Янукович прогнозує, що після виборів Верховної Ради до роботи Конституційної асамблеї приєднаються представники опозиції.

Читайте також: Конституційна асамблея: запасний варіант для влади